Liman Güvenlik Komisyonu Kararı Hakkında Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /LİMAN GÜVENLİK KOMİSYONU KARARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME
LİMAN GÜVENLİK KOMİSYONU KARARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME
A+A-
Liman Güvenlik Komisyonu Kararı Hakkında Bilgilendirme

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirmeye istinaden:

Mersin Uluslararası Limanı, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde Tehlikeli iş kolları sınıfında yer alan bir iş yeridir. Limandaki çalışanların, yüklenicilerin ve ziyaretçilerin güvenliği Mersin Valiliğinin ve MIP yönetiminin en önemli önceliklerinden biridir.

Evvelce liman sınırları içinde kalan tüm çalışma birim ve sahalarını kapsamak üzere; iş güvenliği tedbirlerine ilişkin yapılan güncellemelere ek olarak; bir dizi risk değerlendirme çalışması yürütülmüştür.

Değerlendirmeler sonucunda; iş kazası riskinin azaltılması ve daha güvenli bir çalışma ortamı tesis edilmesi amacıyla Liman Mülki İdare Amirinin başkanlığında toplanan “Liman Güvenlik Komisyonu” kararı gereğince liman sınırları içerisinde binek araç kullanımına kısıtlama getirilmesi uygun bulunmuştur.

Bu doğrultuda, 4 Eylül 2023 tarihi itibariyle liman A kapısından; Kamu Kurumlarına ait araçlar ile MIP araçları, MIP ile sözleşmeli çalışan taşeron firma araçları hariç olmak üzere; binek araç girişlerine aşağıdaki koşullar doğrultusunda kısıtlama getirilecektir.

1. Uygulamanın başladığı 4 Eylül 2023 tarihi itibariyle ticari taksilerin liman girişine izin verilmeyecektir.

2. 4 Eylül 2023’den başlanarak, 2 Ekim 2023, Pazartesi gününe kadar; aşağıda listelenen kuruluşlar için yalnızca 1 adet binek aracın liman girişine müsaade edilecektir:

· Gümrük Müşavirlikleri

· Denetçiler ve Gözlem Şirketleri

· Dezenfeksiyon ve Fumigasyon Şirketleri

· Kumanya vb. Tedarikçi Şirketleri

· Acente Ofis Binası Çalışanları

Yukarıda listelenen kuruluşların, kendilerini temsilen limana giriş yapacak 1 adet binek araç plakasını 31 Ağustos 2023 tarihine kadar aşağıda belirtilen telefon numarasına Whatsapp üzerinden 05352913795 telefon numarasına bildirmeleri gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen kuruluşlara ait diğer araç giriş kartlarının 4 Eylül 2023 tarihine kadar Kart Büro’ya teslim edilmesi gerekmektedir.

3. Liman saha içerisinde görev alan Tarım, Zirai Karantina, TSE, Gümrük Muayene, Gözetim, ATS, Transit ve Antrepo araçların liman içindeki iş ve işlemlerinde görevli memurlar için A-Kapı - Muayene Sahası arasında 1 binek araç, muayene sahası ile liman içinde hizmet vermek üzere 3 binek araç, MIP tarafından tahsis edilecektir.

4. Liman içi ring servislerinin sıklığı arttırılmış olup detayları ekte belirtilmiştir.

Uygulamaya başlanacak tarih itibariyle liman saha içerisinde belirtilen süre içerisinde de binek araçlar yerine ring servis araçlarının kullanılması konusunda hassasiyetinizi beklenmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.