MESAJ - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
04.12.2021
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
9 KM
TIR PARKI
2612 ARAÇ
AKARYAKIT
8.331 TL
Hamzabeyli (TR)
04.12.2021
İHRACAT
22 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
7.700 TL
Ipsala (TR)
04.12.2021
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
7.972 TL
Gürbulak (TR)
04.12.2021
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
340 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
04.12.2021
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
3131 ARAÇ
Sarp (TR)
04.12.2021
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
12 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
04.12.2021
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
04.12.2021
İHRACAT
14 KM
İTHALAT
10 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
04.12.2021
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
10 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
BAŞKANIN MESAJI

Değerli Dostlarım

Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nda ve hemen ardından Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’nun yaptığı UND çalışma ziyaretinde en çok dikkat çekilen konu ihracatın artmasına ulaştırma sektörünün verdiği muazzam katkıydı. Üst üste kırılan ihracat ve sanayi üretimi rekorlarının, lojistik altyapısı ve ulaşım avantajlarının etkisiyle olduğu noktasında kamu iradesi en doğru tespiti yapmış bulunuyor.

Bu noktada pandemi ve buna bağlı ortaya çıkan tedarik darboğazında uluslararası karayolu taşımacılık sektörünün ihracata verdiği katkıyı ayrı olarak değerlendirmek gerekiyor.

Karayolu taşımacılığında çok haraketli bir dönem yaşanıyor. Bu durumu, geçici bir süreç olarak görmek veya konteyner taşımacılığında yaşanan sorunlara bağlamak gelecek için büyük bir yanılgı olacaktır. Karayoluna olan talebi doğru okumak gerekiyor. Bu durum yeni ticaret dünyasında yaşanan talep ve arzlardaki değişimle ilgilidir. Talep edilen ürün çeşitliliği fazlalaştıkça, ürünlerdeki hareketlilik de buna bağlı olarak artıyor. Bu hareketliliğe en iyi, en hızlı ve en verimli şekilde cevap verebilecek taşıma şekli karayoludur. Yapılan tedariklerin önemli ölçüde yakın ülkelere ve bölgelere doğru kaydığı geçeği de bunu destekler niteliktedir. Doğal sonuç olarak da karayolu taşımacılığı hak ettiği değeri görüyor diye düşünüyorum.

İşin başka bir boyuta daha var! Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması’nın tüm sektörlere getireceği yeni emisyon şartları. 2050 yılına kadar ulaştırmadan kaynaklanan emisyonların yüzde 90 azaltılması hedefleniyor. 2030 yılı için belirlenen hedef ise emisyonları yüzde 50 azaltmak. Türk taşımacılık sektörü olarak bunu tehdit olarak değil bir fırsat olarak görmek gerekiyor. Karayolu taşımacılık sektöründe son dönemde ciddi bir dönüşüm dikkat çekiyor. Karayolu taşımacılık sektörü emisyonlarının çok önemli bir bölümü yapılan taşımalar esnasında gerçekleşiyor. Bu da kullanılan araçların çevreci olmasını gerektiriyor. Kamyon üreticileri 2030 yılına kadar elektrikli araçları büyük oranda devreye almış olacaklar ve sektörümüz için önemli bir adım atılmış olacak. Artık rekabet hizmet kalitesi ve lojistik avantajlara dönecek. Türk taşımacılık sektörünün alt yapısı, coğrafi avantajları ve insan kaynağı ile rekabetçi bir pozisyona geçmiş olacaktır.

Sayın Bakanımız, UND Dernek merkezinde yönetim kurulu üyelerimizle birlikte yaptığımız toplantıda karayolu taşımacılarının ülke ihracatına verdiği katkıyı överek ulaşılan rakamlarındaki etkisine dikkat çekmişti. Ben de buradan bir kez daha yineliyorum; “Sektörün sorunları çözüldükçe ihracata katkımız daha da artacak. Karayolu taşımacılarına güvenin. Bu ülkenin ihracatçısını bu taşımacılar daha da ileriye götürecekler. Gelecek karayolunu işaret ediyor.”

Ekim ayında gerçekleştirilen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurasında yayınlanan Karayolu Sektör Raporunda sektörümüzün tüm sorunlarına eksiksiz olarak yer verilmiş olması ve çözüm yolunda somut hedef ve eylem planlarının da ortaya konması da, sektörümüz adına sevindirici bir gelişme olmuş ve Bakanlığımızın sektörümüzü ne kadar sahiplendiğini çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Bundan sonra sektörümüzün arzu edilen rekabetçi gelişiminin sağlanması amacı doğrultusunda, Bakanlığımızın vereceği tam destek ile, bu hedefleri bir bir hayata geçirmeye hazırız.

Saygı ve Sevgilerimle
Ekim 2021


Ö. Çetin Nuhoğlu
UND Yönetim Kurulu Başkanı