MESAJ - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
BAŞKANIN MESAJI

Değerli Dostlarım

Ülke olarak çok büyük bir acı yaşadık. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah hepimize sabır versin. Milletimizin bir daha böyle acılar yaşamamasını temenni ediyorum.

13 milyondan fazla insanımızın etkilendiğini depremin yarattığı üzüntü millet olarak hala yüreklerimizde. Artık yaraları sarma, birlik olma ve dünyada eşi benzeri görülmemiş bu dayanışmayı sürdürme zamanı.

Biran evvel toparlanmak, çalışmak, üretmek, iş olmak, aş olmak zorundayız. Bu yaralar daha fazla çalışmayla kapanır. Bölge 13 milyonun üzerindeki nüfusu 20 milyar dolarlık ihracatı ile ülke milli gelirinde ve ülke ticaretinde yüzde 10’a yakın pay sahibi. Gaziantep gibi üretim, Hatay gibi lojistik şehirler kolay olunmuyor. Sosyal hayat ve ekonomik hayat iç içedir. İnsanların çalışmaya, hayata atılmaya ihtiyaçları var. Bölgede birçok işletme ya yıkıldı ya da çalışamayacak derecede hasar aldı. Birçok firma merkezini çevre illere taşıdı. Bu bölge insanının sosyal ve ekonomik hayatını derinden etkileyen bir durum. Devletimizin desteği, insanımızın sabrı ve çalışkanlığı ile bu kötü zamanları atlatacağız.

Depremin yaşandığı alan lojistik sektörümüzün güçlü olduğu binlerce firmanın bulunduğu bir bölge. Lojistik firma sayısı olarak Mersin ve Hatay illerimiz İstanbul ile birlikte ilk 3 arasında bulunuyor. Bu nedenle sektörümüz de büyük can ve mal kayıpları yaşadı. Ancak sektör acısını yaşayamadan diğer insanların yardımına koşmasını bildi. Yardım malzemelerinin taşınması, arama kurma çalışmalarında kullanılacak iş makinelerinin bölgeye ulaştırılması, içme suyundan tıbbi malzemelerin ihtiyaç sahiplerine götürülmesi gerekiyordu. Ülkenin her tarafındaki lojistik sektör mensupları yardıma koşarken, o bölgede depremi yaşayan sektördeki kardeşlerimiz de işine sarılarak lojistik aksaklıkların yaşanmaması için tüm imkanlarını seferber ettiler.

Ekonomi çarklarını döndüren lojistik sektörü yardım çarklarını da döndürerek yine önemli bir görev yerine getirdi. Buradan bölgeye yardım elini uzatan tüm halkımıza şükranlarımı sunmak istiyorum. Sektörümüze ise söyleyecek bir şey bulamıyorum. Sektörümüz vatanı için, insanı için neler yapabileceğini bir kez daha gösterdi. Canını unutup yardıma koştu. Bölgedeki üye firmalarımızla sürekli iletişim halindeydim. Başkan Yardımcılarımız, Çalışma Grubu Üyelerimiz, üyelerimiz her biri canla başla, yorulmadan, bitmek bilmeyen bir enerjiyle çalıştılar. Tek amaçları vardı, lojistik akış sağlansın, yardımlar biran evvel ihtiyaç sahiplerine ulaşsın.

Ne kadar gurur duysak az.

Saygı ve Sevgilerimle
Şubat 2023


Ö. Çetin Nuhoğlu
UND Yönetim Kurulu Başkanı