MESAJ - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
BAŞKANIN MESAJI

Değerli Dostlarım

Dünyanın büyük bir değişimden geçtiği bu dönemde önümüzde zorlu bir yol var. Ülkemizi ve sektörümüzü daha ileriye taşıyarak dünyada söz sahibi ülke hedefi için çalışmalarımız son hızla devam edecek.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde; bakanlar kurulumuz, kurumlarımız, kuruluşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle aynı birliktelik ve şevkle hummalı bir çalışma yürütülüyor. UND olarak, “Güçlü Lojistik, Güçle Türkiye” mottomuzla sektörümüz ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda bugüne kadar yaptığımız çalışmaları aralıksız devam ettiriyoruz.

Bu veseliyle yeni atanan ve bundan sonra omuz omuza çalışacağımız, ülkemize birlikte hizmet edeceğimiz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu , Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat ve Dışişleri Bakanımız Sayın Hakan Fidan başta olmak üzere Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde görev alan tüm bakanlarımıza başarılar diliyorum. Önceki bakanlarımız Adil Karaismailoğlu, Mehmet Muş, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Soylu’ya da bugüne tadar yaptıkları çalışmalar ve verdikleri desteklerden dolayı sektörümüz adına şükranlarımızı sunuyorum.

Üreticilerimiz, ihracatçılarımız ve ülkemizde üretilen ürünleri dünyanın her noktasına taşıyan lojistik sektörü yeni dönemde daha fazla görev ve sorumluluk sahibi olacak. Yeni pazar yaklaşımları, yeni üretim şekilleri, ticaret üzerindeki baskılar, yeni ağlar gibi birçok alanda yeni değişimlerin yaşanırken, Yeşil Mutabakat kapsamında karbon emisyonu ve yeni ticaret sistemleri uluslararası rekabette paradigma değişimlerine yol açıyor. Lojistik sektörünün göstereceği performans ve sahip olacağı kabiliyet ülkelerin sağlayacağı avantaj ve rekabetçilikte belirleyici olacak.

Lojistik Çağı olarak adlandırılan bu dönemde, tedarik zincirinde güçlü olanlar söz sahibi ülkeler arasında yerini alacak. Son 20 yılda ülkemizde ulaştırma altyapılarına muazzam yatırımlar yapıldı. Lojistik sektörüne üslenilen görevler doğrultusunda 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı hazırlandı. Ülkemizin dünyayla olan çok modlu ulaşım bağlantılarını sağlamak, uluslararası koridorlar oluşturarak kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaşım altyapılarını oluşturmak, ülkemizin transit ülke konumun güçlendirmek amacıyla çalışmalar sürüyor.

Ülkemizin ve sektörümüzün büyük hedefleri var ve bu hedeflere giderken önümüzdeki sorunları da teker teker çözmemiz gerekiyor. Geçiş Belgesi konusunda son dönemde oldukça iyi gelişmeler yaşadık ve bu da Türk taşımacılarımızı oldukça rahatlattı. Sürücü vizeleri konusunda da yapılan çalışmaların artarak devam edecek. Bu sorunu da çözerek ülke ihracatımızın önünü açacağız.

Yollar açıldıkça, güçleneceğiz. Bu ivmeyle ülkemizin ticaretini de ekonomisini de sırtlamaya devam edeceğiz.

Saygı ve Sevgilerimle
Haziran 2023


Ö. Çetin Nuhoğlu
UND Yönetim Kurulu Başkanı