MESAJ - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
02.12.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
12 KM
TIR PARKI
1560 ARAÇ
AKARYAKIT
16.700 TL
Hamzabeyli (TR)
02.12.2022
İHRACAT
17 KM
İTHALAT
10 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Ipsala (TR)
02.12.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
3 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.700 TL
Gürbulak (TR)
02.12.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
390 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
02.12.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2353 ARAÇ
Sarp (TR)
02.12.2022
İHRACAT
29 KM
İTHALAT
15 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
02.12.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
02.12.2022
İHRACAT
12 KM
İTHALAT
13 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
02.12.2022
İHRACAT
17 KM
İTHALAT
11 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
BAŞKANIN MESAJI

Değerli Dostlarım

Lojistik sektörü kolaylaşıyor ve daha da kolaylaşacak. Evet rekabet zorlaşıyor, kâr oranları düşüyor, işletmeler üzerinde yük artıyor ve riskler çoğalıyor ama süreçlerin daha kolay yönetilebileceği teknolojik gelişmeler de bize yardımcı oluyor.

Bundan 20 yıl öncesinin kamyonları yok, bu kamyonların gittiği eski bozuk yolların yerini otobanlar aldı. Şoföre emanet giden ve zar zor haber alınabilen nakliyecilikte iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle artık araçlardan anlık bilgileri alabiliyoruz. Araç teknolojilerin gelişmesi sürücülerin de konforunu ve güvenliğini artırdı. Depolamada otomasyon sistemlerinden söz ediyoruz. Elektrikli araçlar ve otonom sürüşler önümüzde duruyor. Tüm bunlar lojistiği kolaylaştıracak. Ancak burada kastetmek istediğim profesyonel yöneticilerin sayısının artması ve bu süreçlerin doğru insan kaynağı ile yönetilmesiyle lojistik kolaylaşacak.

Net olarak ifade etmek gerekirse gelişmiş teknolojileri ve iş modellerini doğru insan kaynağı buluşturtursak başarı kaçınılmaz olur. İnsan kaynağına yaptırım yapmadan teknolojiye yapılan yatırım kârdan çok zarar getirecektir.

Sektör profesyonelleşiyor ve profesyonel yönetici sayısı artıyor. Her yıl binlerce genç sektöre adım atıyor. Artık firmalar da lojistik eğitimi almış gençleri tercih ediyorlar. Sektörü bilen, hedefleri olan ve kendini geliştiren bu öğrencileri lojistik işletmelerin başında gördüğümde duyduğum mutluluğu anlatamam. Sektörün eğitimi için verdiğimiz çabaların boşa gitmediğini görmekten daha güzeli ne olabilir ki. İnanıyorum ki bu gençlerimiz önümüzdeki yıllarda Türkiye sınırlarını aşacaktır. Bizim onlardan beklentimiz de bu. Sektörümüzü uluslararası rekabette öne çıkarsınlar, sektörümüze basamak atlatsınlar.

Yeni pazar yaklaşımları, yeni üretim şekilleri, arz ve talep çizgilerindeki dalgalanmalar, ticaret üzerindeki baskılar, yeni ağlar gibi birçok alanda önümüzdeki dönemde çok büyük değişimler olacak. Bu nedenle gelecekle ilgili trendleri bugünden görmek ve geleceğe hazırlanmak çok önemli. Bunu yapacak olanlar da lojistik uzmanlardır. Dünyayı takip edebilen, gelişimleri anlayarak strateji ortaya koyabilenlerin fark yarattığı bir dönemdeyiz. 1999 yılında UND olarak lojistikteki eğitimi geliştirmek için İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi’nin hayata geçmesine öncülük etmemizin altında yatan gaye buydu. Bu okulumuz 20 yıldır sektöre uzman çalışanlar kazandırıyor ve mezunların lojistik firmaların başına geçtiğini de görüyoruz.

Bugün Türkiye’de 200’ün üzerinde üniversitede lojistik eğitim veriliyor. Bu okullara yılda 20 bin civarında öğrenci kayıt yaptırıyor. Lojistik sektöründeki gelişmeler yüksek talep ortaya çıkarınca lojistik programların sayısı da arttı. Pandemi ile birlikte sektörün hiç olmadığı kadar itibar kazanması da talebin daha da artmasını sağlıyor. UND olarak biz de eğitim çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. UND Eğitim Merkezi’nin verdiği eğitimlerin yanında çeşitli kurumlarla yaptığımız iş birlikleriyle farklı programlarda lojistik eğitimler sağlıyoruz. Önemli bir yol açtık ve bu yol doğru bir yol.

Saygı ve Sevgilerimle
Eylül 2022


Ö. Çetin Nuhoğlu
UND Yönetim Kurulu Başkanı