Kapıkule (TR)
23.09.2020
İHRACAT
3 KM
İTHALAT
13 KM
AKARYAKIT
3.610 TL
Hamzabeyli (TR)
23.09.2020
İHRACAT
11 KM
İTHALAT
2 KM
AKARYAKIT
3.591 TL
Ipsala (TR)
23.09.2020
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
AKARYAKIT
3.610 TL
Gürbulak (TR)
23.09.2020
İHRACAT
3 KM
İTHALAT
2 KM
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
23.09.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
Sarp (TR)
23.09.2020
İHRACAT
6 KM
İTHALAT
3 KM
Maribor (SLO)
23.09.2020
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
Kalotina (BG)
23.09.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
Batrovci (SRB)
23.09.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
2 KM
BAŞKANIN MESAJI
 
Değerli Dostlarım

Bugün dünyanın gözü lojistik sektörüne çevrilmiş durumda. Pandemiye karşı hazırlıksız yakalanan ve büyük krizi yönetemeyen dünya, farklı senaryolar oluşturarak, faklı aksiyon planları yaparak kendini yeni dünyaya hazırlamak istiyor. Eskiden tamamen maliyet ve stok optimizasyonuna odaklan dünyanın; bugün öncelikleri çok daha farklı ve fazla.

Klasik tedarik zincirleri yönetiminin sunduklarının, ani gelişen durumlar karşısında ne kadar yetersiz olduğunu gördük. Yeni Pazar yaklaşımları, yeni üretim şekilleri, arz ve talep çizgilerindeki dalgalanmalar, ticaret üzerindeki baskılar, yeni ağlar gibi birçok alanda önümüzdeki dönemde çok büyük değişimler olacak. Bu nedenle gelecekle ilgili trendleri bugünden görmek ve geleceğe hazırlanmak çok önemli. Bunun tek yolu da bilimin ışığında çalışan, uzmanlar. Bu dönemde bilmediğimiz bir şey ile karşı karşıyayız. Bundan sonra ne ile karşılaşacağımız belli değil. Bu süre ne kadar sürecek, nasıl şekillenecek onu da bilmiyoruz. Ama bildiğimiz net bir şey var: Dünya çok dinamik ve yeni gelişecek trendler için bugünden gayret gösterilmesi gerekiyor.

Bu amaçla UND olarak çok önemli bir adım atarak İTÜ ile birlikte yeni bir sertifika programı başlattık. WCTRS- İTÜ Lojistik Yönetimi Uluslararası Sertifika Programı adı altında; uluslararası lojistikçiler yetiştireceğiz. Burada eğitim alan uzman arkadaşlarımız geleceğin trendlerini belirleyen, öngörü yapabilecek kadar gelişmelere hakim, hem lojistiğe hem de ticarete yön verebilecek uzmanlar olacaklar. Buna bir sertifika programı olarak bakmamak gerekiyor. Çok önemli ve stratejik bir adım olarak görülmeli. Çünkü bu programa katılanlar dünyanın farklı ülkelerinde en üst düzeyde eğitim veren 5 farklı akademisyenden dersler alacaklar. Bu akademisyenler 10 yıllık bir çalışma ve değerlendirme sonucu seçildiler. UND olarak bu işin ne kadar önemli ve katma değeri yüksek olduğunu görerek 20 kişinin eğitim masraflarını karşılayacağız. Buradan mezun olanlar, İTÜ ve WCTRS onaylı çift sertifikaya sahip olurken, ulaştırma ve lojistik ağının önemli bir parçası olacaklar. Politikalara yön veren uluslararası kuruluşlarla doğrudan iletişim şansı bulacaklar. Özetle geleceği bu arkadaşlar çizecekler.

Bu sertifika programını çok önemsiyorum. Bir diğer önemli projemiz de “Genç UND Çalışma Grubu”nun oluşturulması. Nitelikli çalışan sayısı arttıkça firmanın da ülkenin de gücü artmaktadır. Verimli ve rekabetçi bir yapının oluşması için güçlü bir altyapıya ve insan kaynağına ihtiyaç vardır. Lojistik sektörü dinamik ve sürekli bir gelişim içinde olan bir sektör. Lojistik hizmet alan firmaların rekabetçiliğini de büyük ölçüde sektörümüz belirliyor. Teknoloji, dijitalizasyon da işin içine daha fazla giriyor. Lojistik sektörünün bir taraftan kendini geleceğe hazırlarken bir taraftan da oluşan istek ve taleplere hızlı çözümler üretmesi gerekiyor. Bunu en iyi yapacaklar da elbette gençler olacak. Bu amaçla “Genç UND Çalışma Grubu” kuruyoruz. 20-35 yaş arasındaki gençlerimizi bize katılmaya çağırıyoruz. Şu anda çok yoğun bir talep var, bu da bizi mutlu ediyor. Ülkemizin, sektörümüzün geleceği için; gençlerimizin farklı bakış açılarına, çözümsel yaklaşımlarına ve yüksek enerjilerine ihtiyacımız var.

Saygı ve Sevgilerimle


Ö. Çetin Nuhoğlu
UND Yönetim Kurulu Başkanı
Eylül 2020