İtalya'ya Taşıma Yapan Firmaların Önemle Dikkatine - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /İTALYA'YA TAŞIMA YAPAN FİRMALARIN ÖNEMLE DİKKATİNE
İTALYA'YA TAŞIMA YAPAN FİRMALARIN ÖNEMLE DİKKATİNE
A+A-
İtalya'ya Taşıma Yapan Firmaların Önemle Dikkatine

Roma Ticaret Müşavirliği tarafından Derneğimize iletilen bilgilendirme doğrultusunda İtalya'ya veya İtalya üzeri taşıma yapacak olan firmalarımızın dikkatine aşağıdaki hususları önemle sunarız.

COVID-19

Covid 19 önlemleri kapsamında 10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık kararnamesi ile uluslararası yük taşımacılığı yapan tır sürücülerinin doldurması gereken İtalya Ulaştırma Bakanlığı’nın yayımladığı formun İngilizce versiyonu aşağıda yer almaktadır:

http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-04/LAST%20unofficial%20courtesy%20translation%20into%20English%20%286%29.p

İngilizce form esas itibariyle firmaların formu doldururken anlayabilmeleri için İtalya Ulaştırma Bakanlığınca nezaketen hazırlanmış yardımcı bir belge olup, talep edilen şey, formun İtalyancasının doldurulup ibraz edilmesidir.

İtalyanca versiyonu için Ulaştırma Bakanlığı linki:

http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-04/14%20APR.%20MODELLO%20DICHIARAZIONE%20CONDUCENTI.pdf

Anılan formun doldurulması İtalya’da kayıtlı bir ofisi olmayan şirketler için geçerlidir.

İtalya’da kayıtlı bir ofisleri olan firmalar için ise İçişleri Bakanlığının formunu doldurmuş olmaları yeterlidir.

https://www.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/nuovo_modello_autodichiarazione_26.03.2020_editabile.pdf

Her iki formunda doldurulmuş olmasını daha önceki iletişimlerimizde olduğu gibi tavsiye etmeye devam ediyoruz .

10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık Kararnamesinin uluslararası yük taşımacıları ilgilendiren 5. Madde paragraf 5 ve 7 de belirtilen hükümlerde özetle :

10 Nisan 2020 tarihli İtalya Başbakanlık Kararnamesi ile İtalya’da karayolu taşımacılığına ilişkin bazı önlemler alınmış ve tır şoförlerine yönelik uygulamalar düzenlenmiştir.

Bahse konu Kararname ile İtalya’ya giriş yapan uluslararası yük taşıyan sürücülerin, bağlı oldukları şirketlerinin İtalya’da kayıtlı bir ofisi bulunmaması durumunda, 14 günlük kişisel tecrit uygulamasından muaf olacağı hükme bağlanmıştır.

Söz konusu sürücülerin, 72 saat içinde (gerekli durumlarda 48 saat daha uzatılması mümküdür) ülkeyi terk etmeleri yönünde bir düzenleme yapılmıştır.

Buna ilaveten, bu kişilerin Ulaştırma ve Sağlık Bakanlığının ortak hazırladığı beyanname formunu doldurmaları ve ülkeye girişlerinde yerel sağlık makamlarına bilgi vermeleri gerektiği düzenlenmiştir.

İtalya’dan transit geçenlerin de bahse konu beyannameyi doldurmaları, yerel sağlık birimine bilgi vermeleri ve 24 saat içinde (mücbir durumlarda 12 saat daha uzatılmaktadır) ülkeyi terk etmeleri zorunludur. Bu sürelerin aşılması halinde 14 gün boyunca karantina uygulanmaktadır.

değinilmektedir.

Kararnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız: https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/04/11/20A02179/sg

UND Covid-19 sayfasına ulaşmak için ayrıca tıklayınız.

Detaylı bilgi için Roma Ticaret Müşavirliği iletişim bilgileri: lütfen tıklayınız