COVID-19 Salgınının Yük Taşımacılığına Etkisi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
07.12.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
1374 ARAÇ
AKARYAKIT
17.110 TL
Hamzabeyli (TR)
07.12.2022
İHRACAT
12 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.100 TL
Ipsala (TR)
07.12.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.110 TL
Gürbulak (TR)
07.12.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
360 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
07.12.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
852 ARAÇ
Sarp (TR)
07.12.2022
İHRACAT
31 KM
İTHALAT
15 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
07.12.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
07.12.2022
İHRACAT
8 KM
İTHALAT
7 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
07.12.2022
İHRACAT
13 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
 • ANASAYFA
 • /SEKTÖREL BİLGİLER
 • /COVID-19 SALGINININ YÜK TAŞIMACILIĞINA ETKİSİ

COVID – 19 Salgınına Dair Güncel Duyurular

22 ŞUBAT 2021 (12:30)

 

22 ŞUBAT TARİHİNDE GÜNCELLENENLER:  RUSYA

Lütfen "CTRL + F" tuşlarını kullanarak aramak istediğiniz ülkenin yer aldığı tüm bilgileri inceleyiniz.

Önemli Bilgilendirme: Derneğimiz girişimleri doğrultusunda yetkili kurumlar tarafından koronavirüs salgınına ilişkin iletilen güncel duyurular bilgilerinize sunulmakta olup Türk TIR sürücüleri dahil olmak üzere uluslararası sınır geçişlerinde uygulanacak ek kontroller nedeniyle araç kuyruklarındaki artışların ve taşımalardaki gecikmelerin önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörülmektedir. Söz konusu bölgelere gerçekleştireceğiniz taşımalarda aşağıda belirtilen hususların dikkate alınması önemle rica olunur.

 Ülkelerin ağırlık ve yükseklik standartları hakkında bilgi almak için; Lütfen Tıklayınız

İnteraktif Harita için (Türkçe); LÜTFEN TIKLAYINIZ - Kaynak: UND

 

Ticaret Bakanlığımız Tarafından Yayınlanan Yurt Dışı Temsilciliklerimizden Bilgilere Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız

 

 Danimarka 12.01.2021 tarihinde güncellendi 

 

IRU tarafından yayımlanan duyuruya istinaden; 9 Ocak 2021 tarihinden itibaren, Danimarka'da ikamet etmeyen veya Danimarka vatandaşı olmayan kişiler Danimarka'ya girişten en fazla 24 saat önce alınmış negatif COVID-19 ibraz etmek zorundadırlar.

Uluslarararası eşya taşımacılığı yapan sürücüler, negatif COVID-19 testinden muaftır (Birleşik Krallık'ta ikamet etmedikleri sürece).

Danimarka'ya eşya taşımacılığı yapan ve kalıcı olarak Birleşik Krallık'ta ikamet eden sürücülerin, Danimarka'ya girişlerinden en fazla 24 saat önce negatif COVID-19 testi ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu durum, taşımanın başladığı yerden bağımsızdır.

Uçakla Danimarka'ya seyahat eden tüm kişilerin uçağa binmeden en fazla 24 saat önce negatif COVID-19 testi yaptırmaları gerekmektedir.

Hem PCR testleri hem de antijen testleri kabul edilecektir.

Yeni kısıtlamalar 17 Ocak 2021 (bu tarih dahil) tarihine kadar yürürlükte olacaktır.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Kaynak: ITD

15.06.2020 tarihinde güncellendi 

Danimarkalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 13 Haziran tarihinden itibaren 07:00-23:00 saatleri arasında Padborg sınır geçiş noktasının açıldığını bildirdi. Frøslev/E45 ve Sæd (her ikisi de günde 24 saat açık) ile birlikte, üçünün 3,5 tonun üzerindeki kamyonlar tarafından sınırı geçmek için kullanılabileceği ifade edildi. Ancak, kontroller bahse konu sınır kapılarında arttırılacaktır.
 
“Mavi sınır” (feribot güzergahları) hala kullanılabilir ve kontroller devam etmektedir. Aynı durum Danimarka ve İsveç arasındaki Øresundsbridge için de geçerlidir.
 
Covid-19 virüsü belirtileri göstermedikçe tır sürücülerinin ülkeye girmesine izin verilmekte olup girişine izin verilen kategorilerin tam listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 
Kaynak: ITD

04.06.2020 tarihinde güncellendi

Danimarka sınırlarındaki mevcut kısıtlamalar bir sonraki duyuruya kadar uzatılmıştır. Bununla birlikte, pandeminin evrimini yansıtmak için bazı esneklikler eklenmiştir. 

Daha fazla bilgiye ulaşmak için: https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark/if-you-are-travelling-to-and-from-denmark

Kaynak: ITD (Lütfen tıklayınız)

--

 Bulgaristan – 03.12.2020 tarihinde güncellendi 

Bulgaristan'daki "acil salgın durumu" 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Profesyonel sürücüler için alınan önlemler değişmeden aynı kalmaktadır. COVID-19 ve ilgili özel prosedürler hakkında daha fazla bilgi (İngilizce) için tıklayınız.

Kaynak: AEBTRI

26.10.2020 tarihinde güncellendi 

22 Ekim'den itibaren alınan kararlara ek olarak halka açık tüm alanlarda maske kullanmak ve 1.5 metre sosyal mesafeye uymak zorunludur.

Resmi dokümana (Bulgarca) ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Bulgaristan Sağlık Bakanlığı/ AEBTRI

05.10.2020 tarihinde güncellendi 

Bulgaristan'daki acil salgın durumu 30 Kasım 2020 tarihine kadar uzatıldı.

COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız. Profesyonel sürücüler için alınan önlemle aynı şekilde devam etmektedir.

03.09.2020 tarihinde güncellendi 

Bulgaristan'daki acil salgın durumu 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.

COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız.

05.08.2020 tarihinde güncellendi  

Bulgaristan’daki “acil salgın durumu” 31 Ağustos tarihine kadar uzatılmıştır. (Sağlık Bakanlığı tarafından Bulgarca yayınlanan yeni düzenlemeye ulaşmak için tıklayınız)

Artık beyan formunu doldurma zorunluluğu yoktur. Yabancı uluslararası sürücüler için diğer tüm COVID-19 önlemleri aynı şekilde devam etmektedir.  COVID-19 ile ilgili özel prosedürler hakkında güncellenmiş bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Kaynak: AEBTRI

27.07.2020 tarihinde güncellendi  

15 Temmuz tarihinde Bulgar yetkililer, acil pandemi durumunu 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatacaklarını açıklamışlardır.

- Sürücüler için aynı tedbirler geçerlidir.

- İlave olarak, beyan formlarına İngilizceBulgarca-Rumence ve Türkçe dillerinde ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AEBTRI

26.06.2020 tarihinde güncellendi  

Bulgar makamları tarafından olağanüstü hal15 Temmuz tarihine kadar uzatıldı. Karantina kuralları kapsamında Bulgaristan topraklarına, İsveç, İngiltere ve Portekiz'den, ancak Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, İzlanda, Norveç, İsviçre, Lichtenstein, San Marino Andorra, Monako ve Vatikan hariç üçüncü ülkelerden giren kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınır. 

Karantina hükümlerine muafiyet, uluslararası taşımacılık faaliyeti gösteren Bulgar vatandaşlarına ve diğer AB Üye Devletleri, İngiltere ve Schengen Devletleri vatandaşlarına (San Marino, Andorra, Monako ve Vatikan dahil) verilir.

Yetkililer ayrıca Bulgaristan'a giren insanlar için beyan formlarını güncellediler (İngilizceBulgarca ve RumenceTürkçe ve Çekçe). Bu bildirgenin Ek 3'ün yerine geçmediği hatırlatılmaktadır.

Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)

15.06.2020 tarihinde güncellendi 

12 Haziran tarihinde Bulgar hükümeti olağanüstü halini 30 Haziran tarihine kadar uzattı. Aynı önlemler geçerli olacaktır.
 
Kaynak: AEBTRI
02.06.2020 tarihinde güncellendi 

30 Mayıs tarihinde Bulgar hükümetinin aldığı önlemlerde güncellemeler yer aldı:

 • Bulgaristan topraklarına girmesine ve / veya transit geçişine izin verilen kategoriler genişletildi;
 • Zorunlu karantinaya tabi olmayan kategori aralığı genişletildi; Bulgar otobüs ve yurt dışından gelen kamyon şoförleri için karantina kaldırıldı (Bulgar olmayan sürücülerin bundan önce karantina olmadan ülkeye girmesine izin verildi);
 • Bulgaristan topraklarından ayrılmak için verilen 24 saatlik süre dahil olmak üzere Bulgar olmayan sürücüler için özel rejim kaldırıldı.

Bulgaristan'a girişlerde karantina hükümlerine tabi olmayan kişilerin sınır yetkililerine beyanda bulunma zorunluluğu devam etmektedir. TÜRKÇE beyan metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)

22.05.2020 tarihinde güncellendi  

Bulgaristan Hükümeti tarafından yayınlanan RD-01-274 / 21.05.2020 numaralı Talimatname kapsamında, Bulgaristan topraklarından geçen sürücülere doldurulan deklarasyon değişmiş olup belgenin İngilizce ve Romence/Bulgarca dillerindeki yeni versiyonuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: SMP (Lütfen tıklayınız)

15.05.2020 tarihinde güncellendi  

13 Mayıs tarihinde Bulgar makamları olağanüstü hal durumunu kaldırdı ve 14 Mayıs'tan 14 Haziran'a kadar sürecek olan bir "acil salgın durumu" başlattı.

Tüm yabancı uyruklu kişiler için giriş yasakları devam etmekle birlikte, uluslararası sürücülerle ilgili önlemler hemen hemen aynı olup metne ulaşmak için lütfen tıklayınız (Bulgarca).

Kaynak: AEBTRI

08.05.2020 tarihinde güncellendi  

7 Mayıs tarihinde Bulgar hükümeti aşağıdaki tedbirlerini yürürlüğe koydu:

Bansko kasabasının ve tüm bölgesel merkezlerin tüm giriş ve çıkışlarında başlangıçta kurulan özel kontrol noktaları kaldırıldı. İnsanlar ve sürücüler gecikmeden bu şehirlere serbestçe girip çıkabilirler.

Kapalı kamusal alanlarda yüz maskesi kullanımı zaten zorunludur. Bununla birlikte, halka açık yerlerde bulunan kişilerin ve sürücülerin sosyal mesafeye ve tüm anti-salgın önlemlerine uymaları ve başkalarıyla temasa ihtiyaç duymaları durumunda koruyucu maske takmaları gerekmektedir.

Sınır sağlık yetkilileri Bulgaristan'a giriş yapan Bulgar olmayan sürücülere bilgi notları notlarını vermeyi durdurdu; bu sınır geçiş noktalarında bekleme sürelerini azaltacaktır.

COVID-19 vakası kayıtlı bir ülkeden gelen Bulgar olmayan sürücülerin rejimi şu anda aşağıdaki gibidir:

· Bulgaristan pazarına yönelik malları taşıyan mal taşıtlarının sürücüleri, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girmeli, taşınan malları boşaltmalı (ve gerekirse dönüş yolculuğu için malları yüklemeli) ve hemen Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarını terk etmelidir.

· Bulgaristan Cumhuriyeti üzerinden transit geçişe sadece Karayolu Altyapı Kurumu tarafından belirlenen güzergahlarda izin verilmektedir.

Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından ayrılma için son tarih, ülkeye girişten itibaren 24 saati geçemez.

Önlemler hemen ve bir sonraki duyuruya kadar geçerlidir.

Kaynak: AEBTRI (Lütfen tıklayınız)

07.05.2020 tarihinde güncellendi  

Sofya Büyükelçiliği, Ticaret Müşavirliği tarafından Bulgaristan'da koronavirüse karşı alınan önlemlerin gevşetildiğine dair bilgi notu yayımlanmıştır. Detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği

25.04.2020 tarihinde güncellendi  

Bulgaristan tarafından 13 Mayıs tarihine kadar, açık veya kapalı kamusal alanlarda sürücüler dahil herkes için yüz maskelerinin kullanımını zorunlu kılan yeni bir yükümlülük getirilmiştir.

Ayrıca, sürücülere uygulanan önlemlerde de değişiklik bulunmaktadır. COVID-19 vakası kayıtlı bir ülkeden gelen Bulgar olmayan sürücüler için aşağıdaki rejim uygulanmaktadır:

- Bulgaristan pazarına yönelik malları taşıyan tır sürücüleri Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girmeli, taşınan malları boşaltmalı ve / veya malları yüklemeli ve hemen Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından ayrılmalıdır; ve

- diğer ülkeler için hedeflenen malları taşıyan tır sürücülerinin, Karayolu Altyapı Ajansı tarafından belirlenen bir rotada Bulgaristan Cumhuriyeti üzerinden transit geçişine izin verilir.

Sınır sağlık yetkilileri, Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından geçen sürücülerden aşağıdakileri belirten Bulgarca bir sağlık talimat formunu doldurmaları talep edilmektedir:

- Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından ayrılmaları gereken tarih ve saat; ve

- çıkmak zorunda oldukları sınır geçiş noktası.

Kaynak: AEBTRI

14.04.2020 tarihinde güncellendi  

Bulgaristan Karayolu Altyapı Ajansı, Bulgaristan Cumhuriyeti'nden karayolu ile geçen mallara tahsis edilen yeşil koridorların interaktif bir haritasını yayınladı. Harita dinlenme alanları ve ilgili park yerlerine ilişkin, sıhhi tesisler, yiyecek satın alma imkanı, internet bağlantısının kullanılabilirliği, aydınlatma, video gözetimi, yakıt istasyonu, en yakın acil durum hizmetleri, soğutmalı kamyonların yakıt ikmali için yuva sayısı vb.bilgileri içermektedir: http://www.api.bg/index.php/en/green-corridors veya https://www.bgtoll.bg/en ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AEBTRI

08.04.2020 tarihinde güncellendi 

Bakanları Kurulu Bulgaristan’da engelsiz ürün nakliyatının gerçekleştirileceği sınır kapılarını belirlemiştir. AB yol altyapısı üzerinde ‘yeşil yol’ uygulaması Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov önerisi üzerine kabul edilmiştir. Bahse konu uygulama Avrupa Komisyonunun 16 Mart 2020 tarihli önerileri ile uyumlu olmaktadır.
Bulgaristan’da ‘Yeşil Koridor’ kapsamında kullanılacak sınır kapıları aşağıdaki gibidir:

Yunanistan sınır kapılar:

 1. Kulata;
 2. Kapitan Petko Voyvoda;
 3. İlinden (yedek).

Romanya:

 1. Vidin;
 2. Rusçuk;
 3. Oryahovo (yedek);
 4. Silistre (yedek).

Sırbistan:

 1. Kalotina.

Türkiye:

 1. Kapitan Andreevo.

Kuzey Makedonya:

 1. Gyueşevo.

Bahse konu sınır kapılarından geçişler 15 dakikayı geçmemesi gerekmektedir (şoförlere uygulanan sağlık kontrolleri dahil) ve yük taşıyan her türlü ağır vasıta araç için açık olmaları gerekmektedir.
Kaynak: https://www.mtitc.government.bg/bg/category/1/opredeleni-sa-granichnite-punktove-prez-koito-shte-preminavat-zelenite-koridori-za-dostavka-na-stoki

Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği (Lütfen tıklayınız)

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, milletvekillerine hükümetin OHAL’i uzatma önerisini sundu ve gelecek bir kaç haftada Bulgaristan dahil bütün kıtada koronavirüs salgının pik noktasına ulaşmasının beklendiğini vurguladı. Birleşmiş Vatanseverler ve Bulgaristan Sosyalist Partisi sürenin 30 Nisan’a kadar uzatılmasını istedi. Netice itibariyle Bulgaristan Parlamentosu, 47 ret ve 7 çekimser oya karşılık 122  evet oyla OHAL’i 13 Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı.
Kaynak: https://www.economic.bg/bg/news/12/ns-prie-na-parvo-chetene-udalzhavaneto-na-izvanrednoto-polozhenie.html  

Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği (Lütfen tıklayınız)

07.04.2020 tarihinde güncellendi 

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev 06.04.2020 tarihinde ülkeye yabancıların girişlerinin sınırlanmasına ilişkin RD-01-183 nolu Talimatnameyi imzalamıştır. Bu kapsamda Sofya Ticaret Müşavirliğimiz tarafından hazırlanan bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği 

--

 Yunanistan – 27.10.2020 tarihinde güncellendi 

Yunan hükümeti tarafından COVID-19'un yayılmasını önlemek için ek önlemler alındığı açıklanmıştır. 24 Ekim tarihinden itibaren yürürlükte olan yeni tedbirler aşağıdaki gibidir:

Turuncu (kategori 3) ve kırmızı (kategori 4) bölgeler için saat 00:30'dan 05: 00'e kadar gece sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Attika ve Selanik bölgeleri de bu kategorilere dahil edilmiştir. (Yunanistan'ın hangi bölgelerinin etkilendiğini gösteren harita için tıklayınız)

Gece çalışanlar ve acil durumlar için muafiyet bulunmaktadır. Gece yasaklı bölgelerde çalışan TIR sürücüleri işverenlerinden onay formu almak zorundadırlar. Ayrıca açık ve kapalı alanlarda maske takmak zorunludur.

 

Kaynak: OFAE

13.08.2020 tarihinde güncellendi 

10 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan Bakanlık Kararına göre; COVID-19'un yayılmasını sınırlamak için Yunanistan'ın kara bağlantılarına geçici kısıtlama uygulaması, 17.8.2020'den itibaren kara sınırlarından ülkeye giren herkes için negatif moleküler kontrol testi (PCR testi) uygulaması ile zorunlu olacaktır (Yunanca dokümana ulaşmak için tıklayınız). Test Yunanistan’a girmeden 72 saat önce yapılmak zorundadır.  Bu zorunlulu uygulama Yunan vatandaşları ve Yunanistan’da kalıcı olarak ikamet edenler için de geçerli olacaktır. Testler Yunanistan’da yapılmayacak olup geliş ülkesinden veya transit geçilen ülkelerde yapılmak zorundadır. Ek olarak, bu Kararnamenin geçerlilik süresi içinde mesleki nedenlerle Yunanistan'a giren ve daha sonra çıkan kişilerin, 31.08.2020 tarihine kadar ülkeye tekrar girişlerine izin verilmeyecektir. Yunan vatandaşları ve Yunanistan’da kalıcı ikamet edenlerin, Yunanistan'a yeniden girişleri ülkeden çıkışta travel.gov.gr adresindeki formu göndererek yalnızca ön bildirim ile izin verilecek. "

Bu Kararname 17 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olup 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Yunan Sınır Kapıları:

1.Kakavia (GR-ALB), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında

2.Krystallopigi (GR-ALB), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında

3. Evzoni (GR-MD), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında

4. Promachona (GR-BUL), eşya ve yolcu taşımacılığı için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir

5.Ormenio (GR-BUL), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında

6. Nymfaia (GR-BUL), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında

7. Kipi (GR-TUR), sadece eşya taşımacılığı için, 07: 00-23: 00 saatleri arasında hizmet vermektedir

 

OFAE, bu tür hükümlerin uluslararası nakliyecilere uygulanamayacağını, aksi takdirde mal akışını kesintiye uğratacağını Yunanistan Hükümetine iletmiştir.

Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, uluslararası nakliyecileri bu tür hükümlerden muaf tutmak için bir değişiklik önerisi sunmuştur ve güncel bilgiler bilahare paylaşılacaktır.

 

Kaynak: OFAE

07.07.2020 tarihinde güncellendi  

Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı tarafından 6 Temmuz tarihinde alınan karara istinaden uluslararası nakliyede görevli sürücüler ülkeye girişlerde online formu doldurmaktan muaftır.

Yunanistan'a gemi ile giren sürücülerin rastgele sağlık kontrollerine tabi olduğu, ayrıca bir sağlık anketi doldurmaları istendiği ifade edilmekte; yolculuk esnasında sürücüler maske takmalıdır. Sağlık formu İngilizce olarak mevcut ve feribot operatörleri tarafından da sağlanmaktadır.

Kaynak: OFAE

--

 

 Macaristan –  03.09.2020 tarihinde güncellendi 

Macaristan'daki kapalı olan sınır geçiş noktaları hakkında detaylı bilgi (İngilizce) almak için lütfen tıklayınız.

01.09.2020 tarihinde güncellendi 

Macar sınır geçiş noktalarında yolcu ve eşya taşımacılığı için gerekli olan sınır kontrollerine ilişkin güncel bilgilere (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız.

01.07.2020 tarihinde güncellendi  

21 Haziran tarihinde hemen yürürlüğe girerek, Macaristan hükümeti, 7.5 tonun üzerindeki yük taşıtları için uygulanan genel sürüş kısıtlamaları muafiyetini iptal etti.

Kaynak: MKFE

19.06.2020 tarihinde güncellendi 

19 Haziran tarihinde Macaristan Parlamentosu, olağanüstü hal durumuna bir son vererek onun yerine “epidemiyolojik hazırlık” durumuna geçti.

Bu kapsamda, yabancı uyruklu kişilerin Macaristan'a girişlerine, Macarlar (ve aileleri), AB, AEA ve EFTA vatandaşları (İngiltere vatandaşları hariç) olmak kaydıyla izin verilmektedir. Macaristan'a yolcu girişleri ile ilgili ayrıntılı kurallara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Yük taşıma işlemleri için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, ek olarak, daha önce yürürlükte olan zorunlu transit güzergahları kaldırılmıştır.

Sürüş ve dinlenme süresi kurallarının geçici olarak esnetilmesinin 31 Mayıs tarihinde sona erdiği hatırlatılarak, sürücülerin, 21 Haziran'a kadar yürürlükte olan 7.5 tonun üzerindeki araçlar için sürüş kısıtlamalarının kaldırılmasından yine de yararlanabilecekleri ifade edilmektedir.

Kaynak: MKFE (Lütfen tıklayınız)

02.06.2020 tarihinde güncellendi 

29 Mayıs tarihinde Macaristan Hükümeti, sürüş ve dinlenme sürelerindeki esnetmelerin 31 Mayıs'ta sona ereceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00:00'dan itibaren geçerlidir. Macar Otoritelerinin çift şoföre izin verdiği IRU tarafından belirtilmektedir (kabindeki yolcular ikinci kişi olarak kabul edilmez ve bu nedenle bunlara izin verilmez).

Macaristan ve komşu ülkeler arasındaki uluslararası yolcu taşımacılığı hakkında daha fazla bilgi için, lütfen tıklayınız.

Kaynak: MKFE

03.04.2020 tarihinde güncellendi

Macaristan transit güzergahına harita üzerinden ulaşmak için lütfen tıklayınız.

- Sadece belirlenen dinlenme alanlarında ve yakıt istasyonlarında durmaya izin verilir;

- Tır şoförlerinde mutlaka polis pulları bulunmalıdır;

- Kabinde sadece sürücüye izin verilir; yolcuya izin yoktur (çift sürücüye izin verilmez);

- Sürücüler, herhangi bir trafik kuralını ihlal etmeden bölgeyi mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde geçmelidir - çıkış noktalarında polis prosedürleri uygulanmaktadır.

Hükümetin resmi web sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: MKFE

--

 

 

 Ukrayna - 28.08.2020 tarihinde güncellendi 

 

COVID-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle, Ukrayna'daki karantina uygulaması 1 Kasım 2020'ye kadar uzatılmıştır,  kısıtlayıcı tedbirler 31 Ekim 2020 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

Ukrayna pandeminin yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında, 29 Ağustos 2020 gece yarısından, 28 Eylül 2020 gece yarısına kadar sınırlarını vatandaş olmayanlara kapatacaktır, ancak uluslararası araç sürücüleri ve mürettebatı bu kısıtlamalardan muaftır.

Kaynak: IRU

03.06.2020 tarihinde güncellendi  

29 Mayıs'ta Ukrayna Hükümeti bazı ek sınır geçiş noktalarının açılması hakkında bilgi verdi. Halihazırda aktif olanlara ek olarak, aşağıdaki sınır geçiş noktaları artık trafiğe açıldı:

Macaristan sınırında: Malyi Bereznyi - Ublia

Moldova sınırında: Serpneve 1 - Basarabiaska, Таbaky - Мyrne, Кuchurgan - Pervomaisk, Кеlmentsi - Larga, Sokyriany - Оknytsia, Mamalyga - Kryva, Rososhany - Brichen

Rusya sınırında: Milove – Chertkovo

Kaynak: IRU

Güncellenme Tarihi: 03.06.2020

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilendirmeye göre; Ukrayna ile gerçekleştirilen ticaret kapsamında deniz yolu ile Ro-Ro seferi yapan gemilerde yolculuk yapan tır şoförleri ülkemize dönüşte Sağlık Bakanlığının uyguladığı tedbirler kapsamında 14 gün süreyle ülkemizde karantina altına alınacaklardır.

Üyelerimizin dikkatine önemle sunulur.  

--

Ukrayna makamları tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin korona virüsü ile mücadele kapsamında alınan ilave güncel tedbirler 14 Mart 2020 tarihinde açıklanmıştır.

Bu çerçevede;

-16 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00’dan (15 Mart Pazar saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar, Ukrayna’da daimi veya geçici ikamet iznine sahip olan, Ukrayna vatandaşlarının eşi veya çocuğu olan yabancılar, Ukrayna’da akreditasyonu olan diplomatik temsilciliklerin, yabancı ülkelerin konsolosluklarının ve uluslararası örgütlerin temsilciliklerinin çalışanları ile aile bireyleri, yük taşıma araçlarının şoförleri ve servis personeli, mürettebat mensupları hariç,yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin Ukrayna’ya girişleri geçici olarak durdurulmuştur. Diğer yabancı uyrukluların ve vatansız kişilerin Ukrayna’ya girişleri, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın olurları ile gerçekleşebilecektir.

- Ulusal menfaatlerin korunması amacıyla yapılacak seyahatler ile diplomatik ve insani misyon temsilcilerinin seyahatleri hariç olmak üzere, 17 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00’dan (16 Mart Pazartesi saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar sınırlar uluslararası yolcu taşımacılığına geçici olarak kapatılmıştır.

- Sadece bazı kara sınır kapılarının açık olacağı anlaşılmaktadır. Taşımacılık türlerine göre Ataşeliğimizce düzenlenen geçici olarak kapatılacak sınır geçiş noktalarını gösterir liste ekte sunulmaktadır. (EK)

Ukrayna'da koronavirüs salgınınailişkin son gelişmeler; http://covid19.com.ua/ resmi adresinden takip edilebilecektir.

Kaynak: Odessa Ticaret Müşavirliği

--

 Sırbistan - 25.08.2020 tarihinde güncellendi 

Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'dan gelen Sırp vatandaşı olmayanların Sırbistan'a girmelerine ancak ikamet ettikleri ülkedeki veya Sırbistan’a geldikleri ülkedeki sağlık yetkilileri tarafından yapılan ve 48 saatten daha eski olmayan negatif bir PCR COVID-19 testi yaptırmaları halinde izin verilecektir.

Sırbistan'a giriş koşulları, yukarıda belirtilen ülkelerden gelen Sırp vatandaşları veya aşağıdaki hususları taşıyan Sırp vatandaşı olmayanlar için geçerli olmayacaktır:

- Sırbistan üzerinden transit geçiş yapıyorlarsa:

(1) Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan motorlu taşıt mürettebatı. Transit geçiş ile Karayolu ile uluslararası mal taşımacılığı yapanlar Sırbistan'da maksimum 12 saat geçirebilirler;

(2) Son varış yeri Sırbistan olan uçak mürettebatı ve kabin ekibi ile Sırbistan'daki uluslararası havaalanlarından geçen mürettebat ve yolcular,

- Yabancı diplomatik ve konsolosluk misyonları ve uluslararası kuruluşların bürolarının akredite üyeleri ile özel kimlik kartlarına sahip aile üyeleri (Kimlik belgeleri Dışişleri Bakanlığı ve Hükümet Genel Sekreterliği tarafından verilmektedir)

- Eğer eşlik eden ebeveyni veya vasisi varsa ve bunların testi negatifse, 12 yaşına kadar olan çocuklar

- Sırbistan'da geçici veya kalıcı ikametgahı olanlar

Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yayınlanan resmi olmaya çeviriye (İngilizce) ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası

01.07.2020 tarihinde güncellendi  

30 Haziran tarihi itibariyle hem Sırp hem de yabancı vatandaşlar için uygulanan COVID-19 ile ilgili tüm giriş kısıtlamalarının kaldırıldığı, Sırbistan'a girmek için artık negatif PCR testi veya özel izin almanın gerekli olmadığı ifade edilmiştir. Yolcuların girişleri ile ilgili resmi duyurular Sırp Hükümeti tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Sırp Hükümeti

27.05.2020 tarihinde güncellendi 

Sırp hükümeti 20 Mayıs tarihinde olağanüstü halin sona erdiğini ve 21 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere tüm sınır geçiş noktalarının yeniden açıldığını duyurdu. Ülkeye giriş yapan insanlar için herhangi bir kısıtlama olmayacağı; bununla birlikte, sınır kuvvetleri tarafından Covid-19'un ortaya çıkışının ve yayılmasının nasıl önleneceğine dair elle yazılı rehberlik sağlanacağı belirtilmektedir.

Belgrad Ticaret Müşavirliği bilgi notu için linke tıklayınız: https://www.ticaret.gov.tr/blog/ulkelerden-ticari-haberler/sirbistan/sirbistan-sinir-kapilarini-yabancilar-icin-yeniden-acti

Kaynak: Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası (Lütfen tıklayınız)

--

 Litvanya - 14.08.2020 tarihinde güncellendi 

Litvanya’ya kara sınırından geçen herkes, ülke farketmeksizin, ülkeye varışlarından itibaren 12 saat içinde online bir form doldurmak zorundadırlar. Bu uygulama profesyonel sürücüler için de geçerlidir fakat ülkeyi transit geçecek kişiler böyle bir uygulamaya tabi değildir. Online forma ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: LINAVA

 03.06.2020 tarihinde güncellendi  

1 Haziran'da, Litvanya Hükümeti ulusal karantinayı 16 Haziran saat 24: 00'e kadar uzatmıştır.  Pandeminin evrimini yansıtan ilave hükümler eklenmiştir.

14 günlük kendi kendine karantina uygulaması, Litvanya'ya dönen veya yabancı ülkelerden gelen kişiler için zorunludur.

Bu zorunluluk şunlar Litvanya şirketleri için uluslararası taşımacılıkta çalışan mürettebat üyeleri için geçerli değildir.  Son iki haftanın enfeksiyon oranının 100 bin kişi başına 25 vakayı geçmediği ülkelerden geri dönüş durumu hariç, 14 güne kadar izolasyon zorunludur.

Litvanya üzerinden transit malların taşınmasına izin verilir. Litvanya sınırında herhangi bir belirti tespit edildiğinde, Litvanya topraklarından geçen herhangi bir araçta uluslararası ticari taşımacılık yapan sürücüler veya mürettebat üyelerinin, Litvanya, Letonya, Estonya vatandaşı ya da Litvanya’da yasal oturum hakkına sahip olmadıkça ülkeye girmelerine izin verilmeyecektir.

Kaynak: IRU

11.05.2020 tarihinde güncellendi

Koronavirüsün yayılmasını kontrol etmek için (COVID-19), Litvanya Hükümeti tarafından tüm bölgede beyan edilen karantina 31 Mayıs tarihi 24:00'a uzatıldı. Ancak, bazı ek düzenlemeler önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olup detaylar için lütfen tıklayınız.

Kaynak: LINAVA

24.04.2020 tarihinde güncellendi 

22 Nisan tarihinde, Litvanya hükümeti ülke çapındaki karantinayı 11 Mayıs tarihi saat 24:00'a kadar uzattı.

Litvanya'ya taşıma yapan veya Litvanya üzerinden transit geçişlerde hem Litvanyalı hem de yabancı sürücülerin, uluslararası rotaları boyunca yapılan tüm durakları, durma nedeni ve süresi ile birlikte serbest biçimli bir belgeye kaydetmeleri gerektiği ifade edilmektedir.

Kaynak: LINAVA (Lütfen Tıklayınız)

09.04.2020 tarihinde güncellendi

Litvanya Hükümeti'nin 16 Mart 00: 00'da yürürlüğe giren ülke çapındaki iki haftalık karantina planı, 27 Nisan tarihine kadar uzatıldı.

Litvanya'ya giriş için açık bulunan sınır kapıları aşağıdaki gibidir:
Kalvarijos–Budzisko, Saločių–Grenstalės, Būtingės–Rucavos, Smėlynės–Medumės, Medininkų– Kamenyj Logo, Raigardo–Privalkos, Kybartų–Černyševskojės, Panemunės–Sovetsko, Kenos– Gudagojo, Šalčininkų–Benekainių, Mockavos-Trakiškių, Lazdijų–Ogrodnikų, Lavoriškės–Kotlovka, Vilnius, Kaunas, Palanga, Šiauliai uluslararası havaalanları, Vilnius tren istasyonu ve Stasylai demiryolu sınır geçiş noktaları ve Klaipeda limanı.

Ticari ve/veya uluslararası yük taşımacılığı için ayrıca Stasylai-Benekainiai demiryolu ve Pagėgiai-Sovetsk demiryolu sınır kapıları kullanılabilmektedir. 

4 Nisan saat 00:00 itibariyle, Litvanya Ulaştırma Güvenliği İdaresi tarafından izin verilmedikçe, ulaştırma ve dışişleri bakanlıklarının onayına tabi olmak kaydıyla, Litvanya havalimanlarına çift yönlü yolcu uçuşları da yasaklanacaktır.

Kaynak: LINAVA (Lütfen tıklayınız)

--

 Belçika – 05.08.2020 tarihinde güncellendi  

1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Yolcu Bulma Formu, kamyon şoförleri de dahil olmak üzere aşağıdaki kişiler tarafından doldurulmalıdır (Resmi web sitesine ulaşmak için tıklayınız):

 • Belçika’da ikamet edip 48 saattir saattir yurtdışında olan kişiler
 • 48 saatten fazla Belçika'da kalmayı planlayan diğer ülkelerde yaşayan kişiler
 • Belçika'da geçirmeyi planladıkları süreden bağımsız olarak Belçika'ya uçakla veya tekne ile giren kişiler

Forma ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: FEBETRA

01.07.2020 tarihinde güncellendi  

Belçika'ya ilişkin normalleşme planının 4. aşaması, nakliye operasyonları üzerinde hiçbir etki olmaksızın 1 Temmuz tarihinde başlayacaktır. Yolcu geçişleri ile ilgili bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Belçika’daki koronavirüs için resmi internet sitesi: https://www.info-coronavirus.be/en/

Kaynak: Belçika Federal Hükümeti

 İtalya –  ​05.08.2020 tarihinde güncellendi 

Seçili ülkelerden gelen seyahat ekibi üyeleri için giriş kısıtlamaları hakkında 27 Temmuz'da yayınlanan bilgilere ilişkin açıklamalar aşağıdaki gibidir:

İtalya'ya Bulgaristan veya Romanya'dan gelen ve / veya transit geçen Bulgar ve Rumen sürücüler (ayrıca Bosna, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'dan gelen sürücüler) şu prosedürleri izlemelidir:

• Nihai varış yerleri İtalya ise, sürücüler ülkede en fazla 120 saat kalabilirler. İtalya'ya girdikten sonra, sürücüler çalıştıklarını onaylayan bir yeterlilik beyanını tamamlamalı ve girişlerini (yetkili sağlık makamlarının İtalyanca listesine ulaşmak için tıklayınız) yetkili sağlık otoritelerinin Önlem Departmanına hemen kaydetmelidir.

• Sadece transit geçiş yapıyorlarsa, sürücüler İtalya'da en fazla 36 saat kalabilirler. Çalıştıklarını onaylayan bir yeterlilik beyanını tamamlamalı ve girişlerini ilgili Önlem Departmanına bildirmelidirler.

Diğer ülkelerin vatandaşı olan sürücüler, 16 Temmuz'dan itibaren İtalya'da ikamet etmeleri durumunda, Bulgaristan veya Romanya'dan dönüşlerini bildirmek zorundadırlar.

Bulgaristan veya Romanya'dan kendi araçları ile İtalya'ya girip seyahat yapmak isteyen sürücüler karantinaya alınmak zorundadır.

Ayrıca Ermenistan, Bahreyn, Bangladeş, Brezilya, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Kuveyt, Moldova, Umman, Panama ve Peru'dan gelen sürücülerin menşe ülkelerinde son 14 gün içinde bulundukları takdirde karantinaya alınmaları gerekmektedir.

İtalya'da acil durum 15 Ekim'e kadar uzatılmıştır ve bu önlemlerin en az 10 Ağustos'a kadar süreceği belirtilmektedir.

Ek bilgiler’e (İtalyanca) ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: CONFETRA

27.05.2020 tarihinde güncellendi 

İtalyan Derneği tarafından yapılan açıklamada,  2 Haziran tarihine kadar İtalya'da faaliyet gösteren yabancı sürücülerin hala aktif bir şekilde sürücü olarak çalıştıklarını belgelendirmeleri gerektiği belirtilmektedir. Ulaştırma Bakanlığı, İtalya'da çalışan yabancı sürücülerin, acil durum hükümlerini, tam adlarını ve ülkede bulunma nedenlerini anladıklarını doğrulayan bir öz beyan (İtalyanca) taşıması gerektiğini, bu kapsamda"azaltılmış" beyan formunun EKLİ sürümünü kullanmaları gerektiği belirtilmektedir.

21 Mayıs tarihinde İtalya Ulaştırma Bakanlığı, 24 Mayıs, 31 Mayıs ve 2 Haziran tarihlerinde 7,5 tondan daha ağır araçlar için sürüş yasaklarını kaldıran bir kararname imzaladı.

Ulaştırma Bakanlığı ilgili linki: http://www.mit.gov.it/comunicazione/news/trasporto-merci/fase-2-de-micheli-proroga-sospensione-divieto-circolazione-dei-0

Kaynak: CONFETRA

​​22.05.2020 tarihinde güncellendi 

IRU tarafından yapılan açıklamada; beyan formunun kaldırılmasının yanı sıra 21 Mayıs tarihinde Ulaştırma Bakanlığı, İtalya'ya giren yabancı sürücülerin artık aşağıdaki hükümlere tabi olmadığını açıkladı:

· Nakliye operasyonunun İtalya'da sona erdiği durumlarda maksimum 72 saat kalış süresi,

· Nakliye operasyonunun İtalya üzerinden devam etmesi durumunda maksimum 24 saat kalış süresi,

· Girişte yerel sağlık yetkililerini bilgilendirme yükümlülüğü;

Kaynak: İtalya Ulaştırma Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

20.05.2020 tarihinde güncellendi 

İtalya'da yayınlanan 17 Mayıs tarihli Kararname kapsamında, İtalya'da kayıtlı ofisi bulunmayan personel için geçmişte yer alan ve sürücülerin 72 saat içinde (gerekli durumlarda 48 saat daha uzatılması mümküdür) ülkeyi terk etmeleri yönünde yapılan düzenlemenin geçerli olduğu, bahse konu kararnamenin 5 inci Maddesi’nin 10. paragrafının (f) bendi ise transit geçenlerin de bu istisnaya dahil olduğunu belirtirken; transit geçişlerde 24 saat içinde (mücbir durumlarda 12 saat daha uzatılmaktadır) ülkeyi terk etme kuralının da hala yürürlükte olduğuna işaret etmekte olduğu görülmüştür.

Kararname linki: https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/05/17/20A02717/sg

Kaynak: Roma Büyükelçiliği

19.05.2020 tarihinde güncellendi 

17 Mayıs tarihinde İtalya Başbakanı tarafından yayınlanan yönetmelik ile 18 Mayıs tarihinden itibaren 14 Haziran 2020'ye kadar geçerli olacak güncellenmiş kararlara yer verildi. 26 Nisan'da yayınlanan kararın yerini alan 17 Mayıs tarihli Başbakanlık Kararnamesi ile; 

- Bölge içi harekete izin verildiği için kişisel beyan formu sadece iki farklı bölge arasında hareket edenler için kullanılmaktadır.

- 17 Mayıs Kararnamesi Madde 5.10.b, sürücülere herhangi bir sınırlama getirilmediğini, yani İtalya'ya yerel sağlık otoritelerine giriş bildirme zorunluluğu olmadığı ve geçmişte yayınlanan beyan formunun artık doldurulması gerekmediği anlamına gelmektedir.

- 14 Mart'ta yayınlanan karayolu taşımacılığı ve lojistik sektörü için protokol hala yürürlüktedir ve 14 Haziran'a kadar uygulanacaktır (17 Mayıs Kararnamesi Ek 14'te sayfa 83-88).

2 Haziran'a kadar Sicilya'ya / Sicilya'dan yük taşımacılığı sadece Messina-Tremestieri limanından gerçekleştirilebilir. Sardunya'ya / Sardunya'dan yük taşımacılığı kuralları değişmemiştir.

Kaynak: CONFETRA (Lütfen tıklayınız)

​​08.05.2020 tarihinde güncellendi 

Pazar günlerindeki ulusal sürüş yasakları 10 Mayıs ve 17 Mayıs tarihlerinde 7,5 tondan daha ağır yük taşıyan araçlar için kaldırıldı.

İtalya'da uluslararası taşımacılık yapan araçların ise pazar ve tatil sürüş yasakları bir sonraki duyuruya kadar kaldırıldı.

Kaynak: FIAP (Lütfen tıklayınız)

 

 Çekya  10.07.2020 tarihinde güncellendi  

Covid'e özgü alınan önlemler ve Karayolu Taşımacılığı Yasasında yer alan güncellemelere istinaden, Çekya'ya girerken aşağıdaki belgelerin bulunması önem arz etmektedir:

 • Uluslararası taşımacılık sektöründe görev aldıklarını belgeleyen form (İngilizce ve Çekçe);
 • Mesleki yeterliliği kanıtlayıcı belge,
 • Firmada çalıştığını gösterir iş sözleşmesi,
 • AB'de kurulu bir şirkette istihdam ediliyorsa, iş sözleşmesinin Çekçe çevirisi.

Bahse konu önlemlerin 1 Temmuz tarihi itibariyle geçerli olduğu ifade edilmektedir.

Kaynak: CESMAD

01.07.2020 tarihinde güncellendi  

30 Haziran tarihinde Çek Sağlık Bakanlığı, Çekya'ya seyahat etme kurallarında esneklik sağlamıştır, yüksek riskli ülkelerden gelen yabancılar hala girişte uymaları gereken hükümlere tabidir. Kurallara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Ülkelerin risklerine göre sınıflandırılması uygulaması iki haftada bir güncellenmekte, güncel listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Giriş kısıtlamaları ve karantina önlemleri uluslararası taşımacılıkta çalışan kişiler için geçerli değildir (ayrıntılı bilgi için https://www.mvcr.cz/mvcren/article/international-transport.aspx ).

Avusturya, Almanya, Polonya ve Slovakya ile tüm sınır kapıları açıktır.

Kaynak: CESMAD

​​20.05.2020 tarihinde güncellendi 

Acil durumun 17 Mayıs tarihinde sona ermesinin ardından, 18 Mayıs'tan itibaren Çekya'daki hafta sonu ve tatil amaçlı sürüş yasaklarının tamamı, ağırlığı 7,5 tondan fazla olan kamyonlar ve kombinasyon araçları ile ağırlığı 3,5 tonu geçen kamyonlar ve römorklu özel araçlar için yeniden uygulanmaya başlandı.

Kaynak: CESMAD

--

 Letonya - 01.07.2020 tarihinde güncellendi  

Letonya'daki olağanüstü hal 9 Haziran tarihinde sona erdi. Yolcu hareketlerine ilişkin hususlara ulaşmak için lütfen tıklayınız. Karayolu taşımacılığı çalışanları kısıtlamalardan ve karantina şartlarından muaf tutulmaktadır.

Rusya ve Beyaz Rusya ile olan sınırlar tüm uluslararası yolcu seyahatlerine kapalıdır.

Kaynak: Letonya Hükümeti

02.04.2020 tarihinde güncellendi 

Bakanlar Kurulu, 17 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayınladığı kararın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı tarafından malların taşınmasına izin verildiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, 18 Mart 2020 tarihinden itibaren Letonya'ya giren kişilerin aşağıdaki başvuru formunu doldurmaları ve Devlet Sınır Hizmetlerine teslim etmeleri gerektiği ifade edilmektedir:

- Kişinin “halka açık alanları ziyaret etmemeyi taahhüt ettiği” Letonya'dan transit geçişler dahil tüm yük taşıyıcılarını kapsayan form; LetoncaRusça ve İngilizce olarak mevcuttur. Tır parkları ve yakıt istasyonları bu önlemler kapsamında değerlendirilmemektedir.

Kaynak: LATVIJAS AUTO

--

 

 Hırvatistan - 01.07.2020 tarihinde güncellendi  

 

16 Mayıs itibariyle, Hırvatistan üzerinden geçen yük araçları sadece belirli otoyolları kullanmalıdır. Sürücüler ikincil yolları kullanmak durumunda kaldığında, transit geçişini en kısa zamanda tamamlayacak şekilde güzergahını oluşturmalıdır.

Hem iç hem de dış mekanlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması durumunda dinlenme alanlarında durmaya izin verilir.

10 Haziran itibarıyla deniz sınır kapıları yeniden açıldı.

 

Taşımacılık personeli ülkeye giriş yasaklarından muaftır.

Kaynak: Hırvat Hükümeti

--

 İsviçre - 01.07.2020 tarihinde güncellendi  

15 Haziran tarihi itibarıyla tüm sınır geçiş noktaları açık bulunmakta; hem özel hem de ticari taşımaya izin verilmektedir (Lütfen tıklayınız). Yüklemeye ilişkin evraklar sunulduğu takdirde, yük taşımacılarının İsviçre'ye/den veya İsviçre üzeri taşıma yapmasına izin verilmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Kaynak:: İsviçre Hükümeti

--

 Arnavutluk –  01.07.2020 tarihinde güncellendi  

15 Haziran'dan itibaren deniz ve hava sınırları yeniden açıldı, toplu taşıma operasyonları bir sonraki duyuruya kadar yasaklandı. 1 Haziran'dan bu yana, tüm komşu ülkelerle kara sınırları açık bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Kaynak: OECD

--

 Slovenya - 01.07.2020 tarihinde güncellendi  

Slovenya'ya İtalya, Avusturya ve Macaristan üzerinden seyahat etmek isteyen vatandaşların kullanması gereken sınır kapılarına ulaşmak için lütfen tıklayınız. Diğer yandan, uluslararası taşımacılıkta görevli şoförler için bu şartlar geçerli olmamakla birlikte, Slovenya üzerinden geçiş yapan sürücüler, girişlerinden 12 saat sonra ülkeyi terk etmelidir.

 

Slovenya tarafından yolcu geçişlerine ilişkin yayınlanan "Yeşil Liste" ye ayrıca ulaşabilmek için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Slovenya Hükümeti

26.06.2020 tarihinde güncellendi  

Sloven hükümeti, yolcuların varışta kısıtlamalara tabi olmadığı ülkelerin listesini sürekli olarak güncellemekte olup şu anda ülkeler: Hırvatistan, Avusturya, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Malta, Norveç, Slovakya, İspanya ve İsviçre . Güncellemeler Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından https://www.nijz.si/en adresinde yayınlanmaktadır.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu listede olmayan ülkelerden gelen kişilerin, giriş yaptıktan sonra 12 saat içinde Slovenya'yı transit geçip terk etmeleri gerekmektedir. Bunun gerçekleşmemesi durumunda karantinaya alınacakları ifade edilmektedir. Profesyonel tır sürücüleri bu hükümden muaf değildir.

Lübliyana Büyükelçiliği resmi duyurusu için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Slovenya AB Daimi Temsilciliği (Lütfen tıklayınız)

10.06.2020 tarihinde güncellendi  

26 Mayıs tarihinde Sloven Hükümeti, ülkeye giriş koşullarını güncelleyen yeni bir Yönetmelik yayınladı. Yönetmelik derhal yürürlüğe girmiş olup ve aşağıdakileri sağlamaktadır:

 • İtalya sınırındaki Gorjansko - San Pelagio sınır geçiş noktası açılmıştır. Yönetmelik, açık sınır geçiş noktalarının tam listesini içermektedir.
 • Slovenya vatandaşları ve Slovenya'da geçici veya daimi ikametgahı olan yabancılar artık zorunlu karantina olmadan ülkeye girebilmektedir. Hırvatistan'da daimi veya geçici ikametgahı olan kişiler şu anda Slovenya'ya girişte karantinadan muaftır;
 • Slovenya'da ikametgahı olmayan ve sınırda pozitif veya tipik enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecektir;
 • AB'de ya da diğer Schengen Bölgesi üye devletlerinde kalıcı ya da geçici ikamet eden kişiler, yerleşikleri Slovenya'ya girebilecek ülkeler listesinde yer almayan kişiler, ülkeye girişte 14 günlük zorunlu bir karantinaya girmek zorundadırlar. Bu kuralın istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
 • Üçüncü ülkeden gelen yolcular 14 gün karantinaya tabi olup uluslararası tır şoförleri bu kuraldan muaftır. Bu kuralın tüm istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Sloven Hükümeti

21.04.2020 tarihinde güncellendi 

Hırvatistan'ın 18 Nisan'daki kararının ardından, Slovenya'da da konvoylar kaldırıldı.

Kaynak: Slovenya Hükümeti

16.04.2020 tarihinde güncellendi  

Slovenya Dışişleri Bakanlığının dün (14 Nisan) Lübliyana Büyükelçiliğimize ilettiği bir Nota'da, Slovenya’ya giriş yapan temel ihtiyaç maddelerinin sınır kapılarından geçişine ilişkin Slovenya İçişleri Bakanlığının uygulaması aktarılmaktadır. AB Komisyonu’nun koronavirüs salgını çerçevesinde AB çapında mal taşımacılığının sürdürülmesine yönelik "Yeşil Hat" uygulaması doğrultusunda yapılan düzenlemelere yer verilmektedir.

Bu kapsamda özetle, ilaçlar, tıbbi malzemeler, bozulabilir ürünler, canlı hayvanlar, kişisel korunma ürünleri ve insani yardım malzemeleri "temel ihtiyaç maddeleri" olarak tanımlanmakta, bu malların Slovenya-Avusturya arasındaki Karavanke ve Sentilj sınır kapıları, Slovenya-İtalya arasındaki Fernetici ve Vrtojba sınır kapıları ile Slovenya-Hırvatistan arasındaki Starod, Obrezje ve Gruskovje sınır kapılarından öncelikli olarak geçebileceği belirtilmekte, taşıtlar sınır kapılarına geldiklerinde nakliyat şirketleri tarafından hazırlanan belgelerin bu kapsamda polis tarafından inceleneceği ve diğer sınır kapılarında ise standart geçişlerin süreceği belirtilmektedir.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı

Güncellenme Tarihi: 19.03.2020 

Bilindiği üzere, Slovenya 13 Mart 2020 itibariyle Kanun Hükmünde Kararname ile İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapatmıştır.İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamanın dışında olduğu açıklanmıştır.

Slovenya Hükümeti tarafından alınan kararla, bugünden (19 Mart) itibaren İtalya ile iki kara sınır kapısı daha kapatılmıştır. Geçişler sadece dört sınır kapısından (Vrtojba, Fernetiči, Škofije ve Krvavi Potok) ve sınırlamalar çerçevesinde (sağlık kontrolleri) yapılabilmektedir.

Güncel yol durumuna ilişkin sitede (https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx) yer verilen bilgilerden ulaşılabilmektedir.

Transit yük taşımacılığının  konvoylarda Vrtojba, Fernetici, Krvavi Potok, Škofije sınır kapılarından gerçekleştiği belirtilmiştir.

Trafik sitesinde ayrıca Krvavi Potok kapısının  saat 5 ile 23 arası açık olacağı belirtilmiştir.

Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

Güncellenme Tarihi: 18.03.2020 

Dışişleri Bakanlığımızdan alınan bilgiye göre, koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler çerçevesinde Slovenya'nın dün gece (13 Mart) itibariyle İtalya ile sınırını transit kargo taşımacılığına kapattığı bildirilmektedir. İlaç, tıbbi malzeme, maske, insani yardım ve posta evrakı ile son durağı Slovenya olan taşımacılığın söz konusu uygulamadan muaf tutulduğu kaydedilmektedir.

Ülkede halihazırda mevcut bulunan kamyon ve tırların ise mümkün olan en kısa güzergahtan ülkeden ayrılmalarına izin verileceği belirtilmekle birlikte, geçişlerin Hırvatistan sınırında çok kontrollü bir şekilde yapılmasından dolayı uzun tır kuyrukları oluşmuştur.

Bugün gece yarısı itibariyle, Avusturya'dan ve Avusturya’ya  geçişlere  ana sınır kapıları; Karavanke, Šentilj, Gornja Radgona ve Ljubelj ile daha küçük olan posts Kuzma, Jurij, Trate, Radelj, Gederovci, Korensko Sedlo, Holmec and Vič’ten izin verileceği diğer küçük sınır geçiş kapılarının kapatılacağı açıklanmıştır.

Hırvatistan'ın da bugün (17.03) Slovenya ile 27 yerel sınır kapısını kapatılacağını açıkladığı,  bu sınır kapılarının çoğunlukla yerel halk tarafından kullanıldığı belirtilmektedir.

Hırvatistan ile uluslararası sınır geçişlerinin ( polis verilerine göre 32 adet olduğu belirtilen) ise açık olacağı ifade edilmiştir.

Slovenya’nın yol ve sınır kapıları hakkında bilgi veren Trafik Bilgi Merkezi web sayfasında; Avusturya’ya ilişkin  aynı bilgi yayınlanmıştır. Hırvatistan’a ilişkin olarak ise bugün Hırvatistan’ın 27 sınır kapısını kapatmayı planladığı ve konu hakkında Hırvat yetkili kurumun  sitesi  HAK ‘ın web sayfasından  bilgi alınmasının gerektiği  belirtilmiştir.

https://www.promet.si/portal/en/1traffic-conditions.aspx  linkinde konu hakkındaki açıklama yer almaktadır.

Diğer yandan, Slovenya bu gece yarısından (17 Mart saat 00:00) itibaren 30 Mart'a kadar hava trafiğini yolcu uçaklarına kapatma kararı almış olup kararın koronavirüsle mücadele kapsamında alındığı ifade edilmiştir (Detaylar için tıklayınız).

Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

--

 Avusturya – 01.07.2020 tarihinde güncellendi  

15 Haziran tarihi itibariyle Avusturya'da hafifletilen tedbirlere istinaden, insanlar sadece toplu taşıma ve sağlık sektöründe (eczaneler, hastaneler, vb.) maske takmakları gerekmektedir.

Uluslararası tır şoförlerinin Avusturya'ya girişlerine izin verilmekte, test veya karantina yükümlülüklerinden muaf tutulmaktadır.

İtalya sınırı, 16 Haziran'dan bu yana, Avusturya ve İtalya arasındaki tüm sınır kapıları tekrar açıldı. Bu tarihten itibaren test ve karantina yükümlülükleri aranmamakta, rastgele kontroller devam etmektedir.

Almanya sınırı, 4 Haziran'dan bu yana, Almanya'dan Avusturya'ya girişler test ve karantina yükümlülüklerinden bağımsız ilerlemekte, herhangi bir sistematik sınır kontrolü yapılmamaktadır.

İsviçre sınırı, 4 Haziran'dan bu yana, Avusturya ve İsviçre arasında seyahat özgürlüğü yeniden sağlandı.

Macaristan sınırı, 5 Haziran'dan bu yana, sınır kontrolü yapılmamaktadır. Ancak, Avusturya (AT) ile Macaristan (HU) arasındaki geçişlere sadece belirtilen sınır kapılarından izin verilmektedir: Klingenbach, Deutschkreuz, Nickelsdorf ve Heiligenkreuz. İki ülke arasındaki ticari trafik artık kısıtlamalara tabi değildir.

Slovenya sınırı, iki ülke arasındaki tüm sınır kapıları tekrar açık bulunmakta, yük taşımacılığına ilişkin belgelerin (siparişe ve telimata yönelik evraklar, pasaport, kimlik kartı, çalışma belgesi, vb.)  sunulması akabinde Slovenya Cumhuriyeti ile tüm açık sınır kapılarından sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. Yolcu trafiğine ilişkin lütfen tıklayınız.

Slovakya sınırı, 4 Haziran'dan bu yana, Avusturya ve Slovakya arasında seyahat özgürlüğü yeniden sağlandı.

Lihtenştayn sınırı, 4 Haziran'dan bu yana sınır kontrolleri ve sağlık kontrolleri durduruldu.

Çekya sınırı, iki ülke arasındaki tüm sınır kapıları açık.

Kaynak: AISÖ

04.06.2020 tarihinde güncellendi  

3 Haziran tarihinde Avusturya hükümeti tarafından yayınlanan yeni kararname kapsamında; Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Çekya ve Slovakya ile iç sınırlarda geçici sınır kontrollerini kaldırdığını ilan etti.

Ancak, İtalya ile sınır kontrolleri devam etmektedir.

II No. 253/2020 Kararnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Kaynak: AISÖ

19.05.2020 tarihinde güncellendi 

18 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 7,5 ton üzeri kamyonlar ile römorklu kamyonlar için hafta sonu ve tatil sürüş yasakları yeniden uygulanmaya başlandı.

Kaynak: AISÖ (Lütfen tıklayınız)

06.05.2020 tarihinde güncellendi 

Avusturya Hükümeti 6 Mayıs tarihinde, İtalya, İsviçre, Lihtenştayn ve Almanya ile sınır kapılarındaki kontrolleri 31 Mayıs'a kadar uzattı.

Lütfen tıklayınız.

Avusturya sınırındaki kontrollerin uzatılmasıyla ilgili son güncellemelerin ardından AISÖ, Avusturya'daki mevcut durum hakkında daha fazla ayrıntı sağlamıştır.

İtalya sınırındaki daha küçük sınır kapıları kapalıdır. Açık sınır kapıları: Brenner, Sillian, Reschenpass ve Thörl-Maglern. Trafik burada web kameraları üzerinden izlenebilir.

İsviçre sınırında aşağıdaki sınır kapıları açık:

Tirol - Pfunds (Mallar / yolcu trafiği)
Vorarlberg - Mäder (Mallar / yolcu trafiği
Vorarlberg - Lustenau (Mallar / yolcu trafiği)
Vorarlberg - Hohenems (Mallar / yolcu trafiği)
Vorarlberg - Wohlfurt (Mal trafiği)

Macaristan sınırında trafik, buradan ve web kameraları üzerinden izlenebilir.

Slovakya sınırında, aşağıdaki sınır kapıları mal taşımacılığına açıktır.

Kittsee - Bratislava / Jarovce
Hohenau - Moravský Svätý Ján (05:00 - 24:00 arasında 7,5 tona kadar kamyonlar)

Çekya sınırında, sürücüler ve şirketlere, uygun güvenlik mesafeleri (1m), maskeler ve genel COVID-19 davranış kurallarına uyulması şartıyla, çift sürücüye izin verilebilmektedir. Halka açık yerlerde maske takmak zorunludur (servis istasyonları, tuvalet tesisleri, benzin istasyonları - içeride).

Kaynak: AISÖ

--

 Romanya - ​​01.07.2020 tarihinde güncellendi  

Romen Makamları tarafından ilan edilen acil durum 17 Haziran tarihinde 30 gün daha uzatılmış olup her hafta, Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından "Yeşil bölge" ve "Sarı bölge" listesi yayınlanmaktadır, ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız (Rumence). "Yeşil bölge" ye dahil olmayan ülkelerden Romanya'ya gelenler 14 günlük karantinaya tabi olarak ifade edilmekte birlikte koronavirüs ile ilişkili semptomları olmayan 2.4 tondan ağır mal araçlarının sürücüleri bu uygulamadan muaftır.

Oancea (Moldova Cumhuriyeti sınırında) ve Naidas (Sırbistan sınırında) hariç tüm sınır geçiş noktaları yük taşımacılarına açıktır. Romen sınır polisi tarafından sınırlardaki güncel durumu yansıtan online haritaya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Transit koridorların hala yürürlükte olduğu hatırlatılır: Romanya üzerinden geçiş yapan araçlar girişlerinden itibaren 48 saat içinde ülkeyi terk etmelidir.

Kaynak: UNTRR

19.05.2020 tarihinde güncellendi 

15 Mayıs tarihinde Romen makamları “acil durum” statülerinin ulusal düzeyde “uyarı durumuna” düşürüldüğünü doğruladılar.

Sosyal uzaklaşma önlemleri zorunlu olmaya devam etmektedir ve kapalı alanlarda yüz maskeleri giyilmelidir. Çeşitli istisnalar dahilinde Romanya dışındaki tüm vatandaşların ülkeye girişlerinde uygulanan yasak devam etmektedir.

Romanya ile İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Hollanda ve Türkiye arasındaki uluslararası yolcu taşımacılığı 1 Haziran 2020'ye kadar askıya alınmıştır.

Karayolu yük taşımacılığına ilişkin mevcut tedbirlerde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

14 Mayıs'ta, DN1 (E60), Ploiesti - Brasov'daki trafik yasağını kaldırdıran ve 7.5t üstü araçlarda uygulanan önlemin süresi dolmuştur.

Kaynak: UNTRR

16.04.2020 tarihinde güncellendi 

14 Nisan tarihinde Romanya Cumhurbaşkanı, olağanüstü hal durumunu 15 Nisan'dan başlayarak 30 gün daha Romanya topraklarında uzattı. Geçmişte yer alan aynı koşullar geçerli olmakta olup Kararname metni için lütfen tıklayınız.

Kaynak: UNTRR

13.04.2020 tarihinde güncellendi

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 8 numaralı Askeri Direktif yayınlandı (Romence dilindeki belgeye ulaşmak için lütfen tıklayınız). Söz konusu direktif ile olağanüstü hal süresince kısmen/tamamen kapalı kalacak sınır geçiş noktaları (EK1) ile ihracatı yasaklanan/askıya alınan tarımsal gıda ürünlerinin listeleri yer almaktadır (EK2).

Kaynak: UNTRR

UAB tarafından iletilen bilgiye istinaden, Nadlac sınır kapısında (RO-HU) alınan tedbirler kapsamında tıbbi ürünlerin ve bozulabilir gıdaların Bulgaristan'a vaktinde ulaşması adına Calafat ve Giurgiu güzergahlarının tahsis edildiği ifade edilmektedir.

07.04.2020 tarihinde güncellendi

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından, 7 numaralı Askeri Direktif kapsamında kişilerin ve malların karayolu taşımacılığına ilişkin yeni önlemler alınmıştır (Romence ve İngilizce versiyonları için tıklayınız).

- 2,4 tondan ağır yükü bulunan tır şoförlerine hastalık belirtisi göstermedikleri ve kişisel koruyucu malzemeleri bulundurdukları takdirde, Romanya'ya girişlerinde karantina uygulanmamaktadır. Ancak, sürücüler Romanya Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Romanya'da geçirecekleri süre zarfında bulunacakları yerlere dair bilgi ve iletişim numaralarını içeren bir formu Romen makamlarına bildirmekle yükümlüdürler.

- Romanya'ya girdikten sonra işveren tarafından imzalanmış çalışan sertifikası sunmaları gerekmektedir (lütfen tıklayınız).

- Romanya'dan transit geçiş yapacak tır şoförleri, hastalık belirtisi göstermedikleri ve aşağıdaki şartları karşıladıkları takdirde, bir sağlık bildirim formu doldurmadan ülkede seyahat edebilmektedirler.

a) Rotadan sapmadan sadece Romanya makamlarının belirlediği transit koridorları ve sınır geçişlerini kullanmak (Bahse konu güzergaha ulaşmak için lütfen tıklayınız),
b) Romanya'yı geçiş süresinin konaklama dahil 48 saatin altında olması,
c) Araçların sadece Romen makamlarının belirlediği transit koridorlarındaki park yerlerini kullanması.

Not: Bu durumda, Romanya Karayolu Taşımacılığı Kontrol Müfettişliği, profesyonel sürücülerin ayrıca  Avrupa Komisyonu'nun belirlediği yeşil hatlar kapsamında sunmakla yükümlendirdiği firma görevlendirme yazısına da sahip olunması gerektiğini doğrulamıştır (Şablona ulaşmak için lütfen tıklayınız).

- Yukarıdaki şartlar karşılanmadığı takdirde, araç sürücüsü masrafları kendisi tarafından karşılanmak kaydıyla 14 günlük karantina uygulamasına tabii tutulacaktır.
- Sürücüler Romanya'ya girişlerinde Romen makamlarınca sağlanacak özel bir etiketi (sticker) araca yapıştırmakla yükümlüdür. Sürücüler ayrıca Romanya Ulaştırma, Altyapı ve İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan transit formunu taşımalıdırlar.  

Kaynak: Bükreş Büyükelçiliği (Lütfen tıklayınız) & UNTRR

03.04.2020 tarihinde güncellendi

Romanya tarafından, 2 Nisan 2020 tarihi saat 13.00'den itibaren Türkiye'nin kırmızı bölgede tanımlandığı belirtilmiştir.

Bu tarihten itibaren Türkiye'den Romanya'ya gidenlerin 14 gün boyunca Romanya devleti tarafından kurumsal karantinaya alınacağı, ANCAK Romanya Hudut Polisliğinden alınan bilgilere istinaden mal taşımacılığında kırmızı bölge düzenlemesinin uygulanmadığı bilgisi edinilmiştir. Bu kapsamda, Türk tır sürücüleri için yeni bir durum şimdilik bulunmamakta olup bu düzenlemenin mal taşımacılığı yapmayan araçlar için uygulandığı ifade edilmiştir.

Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği

 01.04.2020 tarihinde güncellendi

Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından Romanya Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan bilgiye istinaden 31 Mart tarihinde yürürlüğe giren önlemlere ilişkin;

1) Türk TIR'ları normal (bilindiği şartlarda) ulaşım sağlamaktadır.

2) Türk şoförü olan Romen plakalı Tırlar karantina/izolasyoana girmemektedir (Vatandaşlık dikkate alınmaktadır).

3) Romanya'da ikameti olan Türk şoförleri yeni iş imkanı çıkana kadar izolasyonu seçeceklerdir (şoför sayısı az olması nedeniyle).

Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği

31.03.2020 tarihinde güncellendi

Romanya Ulaştırma Bakanlığı, web sitesi üzerinden sınır kapılarındaki güncel trafik durumunu yayınlamaktadır. Güncellenen sınır bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: UNTRR

30.03.2020 tarihinde güncellendi 

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart 2020'de yürürlüğe girecek yeni önlemler açıklanmıştır. Konuya ilişkin Bükreş Ticaret Müşavirliği tarafından ayrıca iletilen bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Karar uyarınca;

4.Madde – 2,4 Ton üzerindeki eşya taşıma araçlarının şoförleri ülkeye girişlerinde ailelerinin korunması için, 14 günü aşmayacak şekilde COVID-19’dan korunmak amacıyla aşağıda belirtilen yöntemleri kullanarak karantina/izolasyon şeklini seçebilirler (Lütfen tıklayınız):

a) İşveren tarafından temin edilen alanlarda karantina;

b) Yaşadığı kişi/ailesi ile birlikte izolasyon veya tek başına yaşaması halinde izolasyon;

c) Karantina masraflarını karşılamak üzere, kamu makamlarınca ayarlanan alanlarda, talep üzerine karantina.

(2) 2,4 Ton üzerindeki eşya taşıma araçlarının şoförleri 1.Bendde yer alan şekillerden birisini seçmek üzere anılan 3 karantina/izolasyon şeklinden birini seçerek, sorumluluk kendilerine ait olmak üzere beyanname vereceklerdir.

(3) 1. ve 2. bend hükümleri aynı şekilde uçak pilotları ile gemi  personeline de uygulanmaktadır.

(4) İşbu tedbir 31 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanacaktır.

13.Madde. 1-5 Maddelerinde yer alan tedbirlere riayet edilmemesi  halinde, 1/1999 Sayılı Acil Hükümet Kararının 27.maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde disiplin, medeni, para cezası veya cezai sorumluluk hükümleri uygulanacaktır.

Kaynak: Bükreş Ticaret Müşavirliği

26.03.2020 tarihinde güncellendi 

Bükreş Büyükelçiliğimiz tarafından hazırlanan güncel Bilgi Notu için lütfen tıklayınız.

26.03.2020 tarihinde güncellendi

Romanya İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Mart 2020 tarihinde aşağıdaki yeni önlemleri açıkladı:.

Romanya'daki geçiş transit koridorları

Avrupa Komisyonu'nun talebi sonucu Romanya aşağıdaki transit koridorları oluşturdu (harita için tıklayınız):

Koridor 1

· Alternatif 1: Nădlac (sınır kapısı) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Ilia - Deva - Simeria - Sebeș - Sibiu - Râmnicu Vâlcea - Pitești - Bükreş - Giurgiu (sınır kapısı).

· Alternatif 2: Borș (sınır kapısı) - Oradea - Cluj Napoca - Alba Iulia - Sebeș - Sibiu - Râmnicu Vâlcea - Pitești - Bükreş - Giurgiu (sınır kapısı).

· Bükreş'ten Köstence A2'ye ek koridor.

Koridor 2

· Giurgiu (sınır kapısı) - București - Urziceni - Buzãu - Focșani - Bacãu - Suceava - Siret (sınır kapısı).

Koridor 3

· Nădlac (sınır kapısı) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Caransebeș - Orșova - Drobeta Turnu Severin - Șimian - Maglavit - Calafat (sınır kapısı).

Koridor 4

· Moravița (sınır geçiş noktası) - Temeşvar - Arad - Oradea - Satu Mare - Halmeu (sınır geçiş noktası).

Koridor 5

· Nãdlac (sınır geçiş noktası) - Arad - Temeşvar - Lugoj - Ilia - Deva - Simeria - Sebeș - Sibiu - Brașov - Târgu Secuiesc - Lepșa - Focșani - Tesila - Tecuci - Bârlad - Huși - Albița (sınır kapısı).

Romanya Ulaştırma Bakanlığı, tarafından yayınlanan bilgilere istinaden (25.03.2020), Macaristan ve Bulgaristan ile sınır kapılarında uzun kamyon kuyrukları ve uzun bekleme süreleri bulunmaktadır.

Kaynak: UNTRR

Güncellenme Tarihi: 19.03.2020

Romanya Cumhurbaşkanı 16 Mart 2020 Pazartesi günü, COVID-19'un yayılmasını sınırlamak için 30 günlük olağanüstü hal ilan edildi.

Ek önlemler de alınmıştır:
- En az 500 onaylı COVID-19 vakasının bulunduğu ülkelerden (WHO listesine göre) Romanya'ya giren herkes karantina veya izolasyon altına alınacaktır. Romanya makamlarına göre kırmızı bölgeler: Çin - Hubei bölgesi, İtalya, Kore Cumhuriyeti - Daegu Şehri ve Chengdu bölgesi, İran - yukarıda belirtilen bölgelerden gelen kişiler 14 gün karantinaya alınacaktır.

- Aşağıdaki ülkelerden gelen (500'den fazla onaylanmış COVID-19 vakası bulunan) kişiler evde14 gün boyunca izole geçirecektir: Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Danimarka, İsviçre, Fransa, Almanya, Japonya , İngiltere, Malezya, Norveç, Hollanda, Çin, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç.
- Restoranlar, oteller, kafeler ve barlar kapalıdır.
- İspanya'ya ve İspanya'dan tüm uçuşlar, Romanya'nın tüm havaalanlarında 14 gün süreyle askıya alınmaktadır. Bu karar, Romanya saatiyle 18.03.2020, 20:00 tarihinde yürürlüğe girmektedir.
- Romanya'nın İtalya'ya ve İtalya'dan uçuşları durdurma kararı 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 14 gün daha uzatıldı.
- İtalya’ya/’dan  Romanya'ya/’dan düzenlenen yolcu taşımaları için, tüm düzenli yolcu servisler ve özel/geçici düzenlenen servisler Romanya saatiyle 10.03.2020- 12.00' dan 31.03.2020 – 12.00’a kadar askıya alındı.

İstisnalar:
- Ulusal yük ve yolcu taşımacılığı,
- Uluslararası karayolu yük taşımacılığı,
- "Kırmızı bölgelerden" veya "sarı bölgelerden" gelen veya bu noktalardan geçen 3.5t üzeri yük yaşıyan taşıtların sürücüleri, sınır geçiş noktasında COVID-19 ile ilişkili semptomlar göstermezlerse karantinaya veya izolasyon önlemlerine tabi değildir. Tüm kişiler Romanya'ya girmek form doldurmak zorundadır. Form şablonlarına ulaşmak için LÜTFEN TIKLAYINIZ.
- 3.5t üzeri yük taşıtlarının sürücüleri, sınır geçiş noktalarında; dezenfektan, eldivenler, yüz maskeleri gibi kişisel korunma araçları kullanma ve bunlara sahip olmakla yükümlü olup seyahat güzergahını kanıtlayan belgeleri sunmalıdır.

Aşağıdaki sınır geçiş noktaları kapatıldı:
- Macaristan ile sınır geçiş noktaları: Turnu, Săcuieni, Salonta ve Valea lui Mihai.
- Ukrayna ile sınır geçiş noktası: Sighet.
- Bulgaristan ile sınır geçiş noktaları: Negru Vodă, Lipniţa, Dobromir, Zimnicea, Turnu Măgurele ve Bechet.
- Moldova ile sınır geçiş noktaları: Rădăuţi, Prut ve Oancea.
- 12 Mart 2020 Perşembe günü, Sırp makamları Romanya ile aşağıdaki sınır geçiş noktalarını tek taraflı olarak kapattılar: Porţile de Fier 2, Moldova Nouă, Foieni, Lunga, Vâlcani, Drobeta Turnu Severin ve Naidăş.
Trafik hacminden dolayı, sınırlardaki bekleme süreleri önemli ölçüde daha uzun olacaktır. Güncellenen sınır bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: UNTRR (Lütfen tıklayınız)

--

 İngiltere – 01.07.2020 tarihinde güncellendi  

8 Haziran tarihinden itibaren geçerli İngiltere'de alınan önlemlere ilişkin Derneğimiz geçmiş duyusuna ulaşmak için lütfen tıklayınız. Bu kapsamda, sürücülerin de doldurması sorumlu tutulan online forma ilişkin hazırlanmış Türkçe rehber ve bilgilendirme metinleri paylaşılmıştır. Söz konusu form online olarak doldurulmak zorunda olup ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: FTA & RHA

02.06.2020 tarihinde güncellendi 

İngiliz Hükümeti 29 Mayıs tarihinde AB sürüş ve dinlenme zamanı kurallarındaki esnekliklerin 13 Mayıs'ta 23:59'da sona ereceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği, 1 Haziran - 00:00'da tamamen geçerlidir. Daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: RHA

17.04.2020 tarihinde güncellendi  

Korona salgınıyla mücadele kapsamında kısmi karantina uygulamasının 3 hafta daha uzatılmasına karar verildi.

Güncellenme Tarihi: 18.03.2020

Birleşik Krallık Hükümeti tarafından 17 Mart 2020 tarihinde, İngiliz vatandaşlarının hayati olmayan tüm uluslararası seyahatlerini iptal etmeleri tavsiye edilmekle birlikte, yeni kısıtlamalar uygulamaya koymuştur.

Bu tavsiye uluslararası ve yurtiçi yük taşımaları için geçerli değildir. Dolayısıyla, Birleşik Krallık’ta taşımacılık hiçbir ek kısıtlamaya tabi tutulmadan sürmektedir.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı tarafından Coronavirus (Covid-19) ve yük taşımacılığı hakkında yayınlanan rehbere ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak:  RHA ve FTA

Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

Yolcu Taşımacılığı ile İlgili Bilgiler;

Virüsün yayılmasını sınırlamak için yapılan resmi açıklama kapsamında, sık sık el yıkama, peçeteye hapşırma, semptomları geliştiren insanlar için kendi kendine izolasyon ve semptomları barındıran kişilerin test edilmesi tavsiyesini kapsıyor. Yurtdışından en çok etkilenen ülkelerden İngiltere'ye gelen insanlar için daha güçlü önlemler var. İnsanlara toplu taşıma araçlarından kaçınmaları resmi olarak tavsiye edilmemiştir.

Taşımacılık çalışanları için özel bir sağlık kontrolü önlemi bulunmamakta olup resmi tavsiyelere ulaşmak için lütfen tıklayınız. Operasyonel kısıtlamalar yoktur.

Kaynak: CPT UK

--

 Kuzey Makedonya- 18.06.2020 tarihinde güncellendi 

17 Haziran'da Kuzey Makedonya Hükümeti, yabancı vatandaşların ülke toprakları üzerinden geçişi hakkında bir protokol yayınladı. Protokol, sürücülerin otoyoldan veya yerel yoldan ayrılmaması ve girişten en geç 5 saat sonra ülkeyi terk etmeleri şartıyla üçüncü ülke vatandaşlarının ülke üzerinden geçiş yapmak için tüm sınır geçiş noktalarını kullanmasına izin veriyor. Uygulama amacıyla, Kuzey Makedonya'ya giren sürücüler sınır çıkış noktasındaki sınır kuvvetine teslim edilmesi gereken bir bildiri doldurmalıdır.

Kaynak: AMERIT (Lütfen tıklayınız)

--

 Portekiz - 18.06.2020 tarihinde güncellendi 

Portekiz hükümeti tarafından 30 Haziran (23:59) tarihine kadar karantina yenileme planı uzatıldı. Sosyal mesafe önlemleri zorunlu olmaya devam etmekte olup kamusal alanlarda veya sosyal mesafe korunamadığı durumlarda yüz maskeleri giyilmelidir.

Ülke sınırları ilgili tarihe kadar kapalı kalacak, ancak yetkililer ek geçiş noktaları açmaya karar verildi: Melgaço, Lugar do Peso, km 19.800, EN 202; Monção, Avenida da Galiza, km 15.300, EN 101; Miranda do Douro, km 86.990, EN 218 ve Vila Nova de Cerveira, km 104.500, EN 13. Bahse konu sınır kapıları hafta içi 07:00 - 19:00 arası açıktır.

Kaynak: ANTRAM

04.06.2020 tarihinde güncellendi 

29 Mayıs tarihinde Portekiz, 14 Haziran saat 23:59 tarihine kadar devam edecek ve gerektiğinde tekrar yenilenebilecek olan karantina hafifletme planının üçüncü aşamasına girdi. Sosyal mesafe önlemleri zorunlu olmaya devam etmektedir ve halka açık alanlarda ve/veya sosyal mesafe mümkün olmadığında yüz maskeleri giyilmelidir.

Sürüş ve dinlenme süreleri üzerindeki esnekliklerin 31 Mayıs'ta sona erdiğini hatırlatır, bu nedenle (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00:00'dan itibaren tamamen geçerlidir.

Otoyolları kullanan kişiler servis istasyonlarının ve dinlenme alanlarının durumu ile etkinliğini kontrol etmek üzere linkten faydalanabilir: https://covid-19-en-imt-ip.hub.arcgis.com/

Kaynak: ANTRAM

--

 Almanya - 15.06.2020 tarihinde güncellendi 

16 Haziran tarihi itibariyle, Mart 2020'de Avusturya, Fransa, İsviçre ve Danimarka ile Almanya sınırlarında getirilen geçici sınır kontrolleri terk edilecektir. AB üyesi ülkelerden ve AB ile ilişkili ülkelerden gelen yolcular Almanya'ya girişi, acil seyahat ihtiyacının kanıtı ve gerekçesini göstermeyecektir. Pandemiğin durumuna bağlı olarak kısıtlamalar tekrar uygulanabilir.
 
Kaynak: BGL

29.05.2020 tarihinde güncellendi 

28 Mayıs tarihinde Alman hükümeti, sürüş ve dinlenme süresi kurallarının gevşemesinin 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00: 00'dan itibaren tamamen uygulanacaktır.

Kaynak: BGL

14.05.2020 tarihinde güncellendi 

13 Mayısta Alman İçişleri Bakanı 16 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giren aşağıdaki önlemleri açıkladı:

· Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka ile sınırlardaki tüm sınır kapıları yeniden faaliyete geçecek.

· Avusturya, İsviçre, Fransa ve Danimarka sınırlarındaki kontroller numune kontrollerine indirgenecektir.

· Lüksemburg sınırındaki kontroller tamamen kaldırılacaktır.

Danimarka sınırındaki kontrollerin mümkün olan en kısa sürede kaldırılacağı ifade edilerek, ilgili tarihin hala kararlaştırılmadığı belirtildi. Avusturya, İsviçre ve Fransa sınırlarındaki kontrollerin, COVID-19 salgınınında yaşanacak gelişmelere bağlı olarak 16 Haziran'da sona erdirilmesi planlanıyor.

Kaynak: BGL (Lütfen tıklayınız)

06.05.2020 tarihinde güncellendi 

4 Mayıs tarihinde Alman İçişleri Bakanlığı, Danimarka, Lüksemburg, Fransa, İsviçre ve Avusturya ile olan sınırlarında uyguladığı kontrolleri 15 Mayıs'a kadar uzattı.

Almanya'da hafta sonu ve tatil trafiği yasaklarının askıya alınmasına ilişkin açıklama taleplerini takiben BGL, son kullanma tarihlerinin “kadar ve dahil (until and included” olarak okunması gerektiğini doğruladı, bu nedenle belgede belirtilen tarih, sürücülerin yararlanabileceği son gündür.

Kaynak: BGL

24.04.2020 tarihinde güncellendi 

Tüm Alman Federal Devletleri, COVID-19 virüsünün daha fazla yayılmasını önlemek için yüz maskelerinin kullanımını zorunlu hale getiren mevzuatı yürürlüğe getirmiştir.

Diğer yandan, Almanya'nın federal yapısı nedeniyle, maskenin giyilmesi gereken kesin koşulları tanımlayan ülke çapında bir hüküm yoktur.

Bu nedenle, yasal gerekliliklerin kesin olarak yerine getirildiğinden emin olmak için BGL, sürücülerin aracın kabininden ayrılırken yüz maskesi takmalarını önerir.

Kaynak: BGL (Lütfen tıklayınız)

22.04.2020 tarihinde güncellendi 

IRU tarafından yayınlanan duyuruya istinaden ve Almanya'da yürürlükte olan güncel muafiyet listesine BAG web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. (Son Güncelleme: 10.06.2020)

Muafiyet tablosuna ayrıca ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: DSLV

15.04.2020 tarihinde güncellendi  

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Björn Grünewaelder, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Fransa, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarındaki kontrollerin süresini 4 Mayıs'a kadar uzatma kararını aldığını bildirdi.

Sınır kontrolleri kapsamında Alman vatandaşı olmayan veya Almanya’da oturma iznine sahip olmayanlar, geçerli bir sebebi bulunmadığı sürece ülkeye giriş yapamazken, mal ticareti veya çalışmak için sınırları geçmesi gerekenler ise bu uygulamadan istisna tutuluyor.

Kaynak: İçişleri Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

24.03.2020 tarihinde yayınlandı 

Pazar günü / tatil günlerine ilişkin yol yasakları güncellendi. Listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız (değişiklikler italikle belirtilmiştir).

Kaynak: BGL

17.03.2020 tarihinde yayınlandı

Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00’den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre’ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.

Kaynak: Berlin Büyükelçiliği

Almanya’nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerine https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.html sitesinden ulaşılabilir. 

--

 

 Slovakya - 15.06.2020 tarihinde güncellendi 

11 Haziran tarihinden itibaren Slovakya, Polonya hariç, tüm sınır kapılarını komşu ülkelerle açmıştır. Slovakya-Polonya sınırındaki kontroller 26 Haziran'a kadar gerçekleştirilecek olup açık sınır kapıları Trstená-Chyžné ve Vyšný Komárnik-Barwinek'tir.

Kaynak: CESMAD (Lütfen tıklayınız)

 

--

 Polonya - ​29.06.2020 tarihinde güncellendi 

Polonya Hükümeti tarafından 13 Haziran günü saat 00: 00'dan itibaren, diğer AB ülkeleriyle iç sınırlarını açtığı ifade edilmiştir; ayrıca, tıbbi kontrollerin ve karantina tedbirlerinin de kaldırıldığı belirtilmiştir. Rusya, Belarus ve Ukrayna ile sınırlar üzerinde ise kontroller sürdürülmektedir.

AB üyesi olmayan ülkelerin yabancı vatandaşlarının Polonya'ya girmeleri hala yasak olup uluslararası yük taşımacılığı sektöründe görevli personelin ülkeye giriş/çıkış veya transit geçişi serbest bulunmaktadır.

Kaynak: ZMPD (Lütfen tıklayınız)

​04.06.2020 tarihinde güncellendi 

30 Mayıs tarihinde Polonya, uluslararası taşımacılık operasyonları gerçekleştiren ve dinlenme yerlerine ulaşmak/geri dönmek için Polonya topraklarından diğer ulaşım araçlarıyla geçen şoförler için transit yasağını kaldırdı. Polonya sınırına gelindiğinde, bu sürücüler uygun bir sertifika veya iş sözleşmesinin bir kopyası, sürücü belgesi (veya 95 kodlu bir sürücü belgesi) ve sürücü yeterlilik kartı veya sürücü sertifikası sunmalıdır.

Kaynak:ZMPD (Lütfen tıklayınız)

13.05.2020 tarihinde güncellendi 

12 Mayıs tarihinde, Polonya Hükümeti yayınladığı bildiri ile sınırlardaki kontrolleri 12 Haziran 2020'ye kadar uzattı. Bildirinin tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: ZMPD

06.05.2020 tarihinde güncellendi 

30 Nisan tarihinde Polonya Başbakanı, sınır geçiş noktalarında yolcular için uygulanan koşulların gevşediğini açıkladı. Diğer yandan, Polonya sınırları yabancılar için hala kapalı olup bu durumun 13 Mayıs'a kadar geçerl olduğu ifade edilmektedir.

Daimi oturma izni olan kişiler, kamyon şoförleri ve diplomatlar bu hükümden muaftır.

Kaynak: DSLV (Lütfen tıklayınız)

24.04.2020 tarihinde güncellendi

23 Nisan tarihinden itibaren Polonya'da faaliyet gösteren sürücüler kabinlerinin dışındayken yüz maskesi takmak zorundadırlar. Kabinde iki kişi olması durumunda, her ikisi de sürüş sırasında bir yüz maskesi takmak zorundadır.

Kaynak: ZMPD (Lütfen Tıklayınız)

26.03.2020 tarihinde güncellendi

Polonya İçişleri ve İdare Bakanı tarafından yayınlanan 24 Mart 2020 tarihli karar ile Polonya; Almanya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya ile iç sınırda gerçekleştirdikleri sınır kontrollerinin süresi 20 gün daha (13 Nisan'a kadar) uzatıldı. Diğer yandan, 3,5 tonun altındaki araçları kullanan uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde yer alan sürücülerin karantina uygulamasına tabi olmadığı ifade edilmektedir.

Kaynak: ZMPD

20.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Bilindiği üzere, 13 Mart'ta Polonya Başbakanı tarafından “olağanüstü hal” ilan edildi. Hükümet, etkinliklerdeki sınırlama önlemlerine ek olarak, sınır kontrollerinin 15 Mart'tan (00:00) itibaren 10 gün süreyle (yenilenebilir) geçici olarak geri başlatılacağını duyuruldu. Bu süreçte:

Uluslararası karayolu yük taşımacılığı bu herhangi bir kısıtlamaya dahil değildir. Sınırlar yük akışına açık kalacaktır ve uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan tır şoförlerinin iki haftalık karantina süresine uyması gerekmemektedir.

19 Mart tarihinde Polonya Sağlık Bakanı, sürücü formlarının yerine getirilmesi konusundaki önceki gerekliliği kaldırmıştır. Ayrıca, Border Guard web sitesinden edinilen bilgilere istinaden, profesyonel yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler karantinadan muaf tutulmaktadır.

Sınır kontrol noktalarında hala sağlık kontrolleri yapılmaktadır. 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip sürücüler direkt olarak tıbbi muayeneden geçecek ve sürüşe devam edemeyecektir.

Güncel sıra bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Açık olan karayolu sınır noktaları:

Çekya - Cieszyn – Chotebuz, Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa – Salty, Jakuszyce

Almanya -  Jędrzychowice, Olszyna – Forst, Świecko – Frankfurt, Lower Krajnik – Schwedt, Kołabaskowo – Pomellen

Slovakya - Barwinek, Chyżne

Litvanya - Budzisko

Ukrayna - Dorohusk – Jagodzin, Hrebenne – Rawa Ruska, Korczowa – Krakowiec 

Belarus - Kuźnica Białostocka – Bruzgi, Bobrowniki – Bierestowica, Kukuryki – Kozłowiczy

Rusya - Bezledy – Bagrationowsk (8 tona kadar yüklü olan araçlar), Grzechotki – Mamonowo II

Kaynak: ZMPD (Lütfen tıklayınız)

--

 İspanya - 29.05.2020 tarihinde güncellendi 

28 Mayıs tarihinde İspanya Ulaştırma Bakanlığı, sürüş ve dinlenme zamanı kurallarının gevşemesinin 31 Mayıs'tan sonra yenilenmeyeceğini bildirdi. Bu nedenle, (EC) 561/2006 Yönetmeliği 1 Haziran 00:00'dan itibaren tamamen uygulanacaktır.

Kaynak: CETM

27.05.2020 tarihinde güncellendi 

İspanyol Hükümeti ülkedeki alarm durumunu 7 Haziran 00:00'a kadar uzattı. Covid-19 salgını nedeniyle Avrupa Birliği'nin iç sınırlarındaki kontroller, alarm durumu ve uzatmalar boyunca sürdürülecektir.

İspanyolca dilindeki resmi kararname için lütfen tıklayınız

Kaynak: ASTIC

12.05.2020 tarihinde güncellendi  

İspanyol Hükümeti tarafından sınırlardaki kontrol tedbirlerinin de 24 Mayıs tarihine kadar uzatıldığına dair resmi kararname yayınlandı.

Üçüncü ülke vatandaşlarının girişlerine halen izin verilmezken söz konusu istisnalar arasında yük taşımacılığında görevli personel yer almaya devam etmektedir.

Ceuta ve Melilla ile kara sınırları kapalı kalmakta, Cebelitarık ve Andorra ile kara sınırları açıktır.

Kaynak: CETM

07.05.2020 tarihinde güncellendi 

İspanyol Hükümeti 6 Mayıs tarihinde aldığı karar ile alarm durumunu 24 Mayıs'a kadar uzattı; aynı koşullar geçerlidir.

Kaynak: ASTIC (Lütfen tıklayınız)

04.05.2020 tarihinde güncellendi 

İspanya Ulaştırma Bakanlığı, yayınlanan TMA / 384/2020 numaralı talimat ile çeşitli ulaşım modları için maske kullanımı hakkında yeni kararlar almıştır.

Talimatlar şunları içerir:

- Yolcuların karayolu ile taşınması sırasında maske takılması zorunludur (hem sürücüler hem de yolcular);

- Malların karayolu ile taşınması sırasında, kabinde çift kişinin bulunduğu durumlarda maske takılması zorunludur.

Bu yeni düzenleme 4 Mayıs tarihinde (00:00) yürürlüğe girecektir.

Kaynak: ASTIC (Lütfen tıklayınız)

22.04.2020 tarihinde güncellendi 

İspanyol Hükümeti 20 Nisan tarihindeki açıklamasında sınırlardaki kontrol tedbirlerini 15 Mayıs'a kadar uzattı.

Bilindiği üzere, alınan önlemler kapsamında yük taşımacılığında görev alan şoförler kapsam dışında olmak kaydıyla üçüncü ülke vatandaşlarının İspanya'ya girmeleri yasaklanmıştır.

Ceuta ve Melilla ile kara sınırları kapalıdır. Cebelitarık ve Andorra ile kara sınırları açıktır.

Kaynak: ASTIC (Lütfen tıklayınız)

13.04.2020 tarihinde güncellendi

9 Nisan tarihinde, İspanyol parlamentosu hükümetin olağanüstü halini 26 Nisan'a kadar uzatma teklifini destekledi (Karara ulaşmak için lütfen tıklayınız). Özellikle karayolu taşımacılığı ile ilgili olarak, trafik sürüş yasaklarının olağanüstü hal süresince kaldırıldığı bildirilir.

Kaynak: ASTIC

01.04.2020 tarihinde güncellendi 

İspanya Ulaştırma Bakanlığı tarafından 30 Mart tarihinde yayınlanan ve diğerlerinin yanı sıra yolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülere ev sahipliği yapmaya açık kalacak yerlere harita üzerinden ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Diğer yandan, karayolu taşımacılığı operasyonlarına ilişkin prosedür ve kontrol konularındaki belirsizlikler ışığında, daha detaylı açıklama yapılana kadar İspanya muadil derneği ASTIC tarafından, 10/2020 sayılı Kraliyet Kararnamesi gereği sürücü beraberinde yüklerin gerekli olduğunu belirten yükü gönderen/alıcısı tarafından imzalanan bir belgenin sahip olunması teşvik etmektedir. Sürücülerin ayrıca şirket tarafından imzalanan ve 307/2020 Yönetmeliğinin ekinde yer alan sorumluluk beyanında bulunmaları tavsiye edilir.

Kaynak: ASTIC

30.03.2020 tarihinde güncellendi

Salgının ulaştığı aşama itibariyle İspanya Hükümeti, 29 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe konulan karar ile üretim ve taşımacılığın da yer aldığı çeşitli hayati işkolları dışında çalışanların ücretli izinli sayılarak 30 Mart - 9 Nisan tarihlerinde eve kalmalarına karar vermiştir.

Söz konusu yeni tedbirler çerçevesinde karayolu yük taşımacılığı ve lojistik şirketlerinin, müşteri faaliyetlerinin bahse konu çalışanlar arasında olup olmadığını doğrulamak için İspanya'daki irtibat kişileriyle görüşmeleri önerilmektedir.

Karara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: ASTIC

19.03.2020 tarihinde güncellendi

İspanya tarafından dün itibariyle sınırlar yolcu geçişine kapatılmış olup, tüm AB ülkeleri tarafından benzer tedbirler uygulanmaktadır. Bu çerçevede, İspanya tarafından sınırlar kendi vatandaşları veya ülkede oturum izni olan kişiler haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır.

Kaynak: Barcelona Başkonsolosluğu

 

--

 Finlandiya – 27.05.2020 tarihinde güncellendi 

Finlandiya'da 31 Mayıs tarihine kadar geçerli olan 561-2006 sayılı AB Tüzüğüne dayanan sürüş ve dinlenme süresi kurallarındaki geçici rahatlamalar daha fazla genişletilmeyecek olup normal sürüş ve dinlenme süreleri 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren tekrar geçerli olacaktır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Kaynak: SKAL

​08.05.2020 tarihinde güncellendi 

Finlandiya Hükümeti 14 Haziran 2020'ye kadar iç sınırlarda sınır kontrolünü  ve sınır kapılarındaki trafiği kısıtlamalarını uzatmaya karar verdi.

Finlandiya İçişleri Bakanlığı'nın sınır trafiğinin kademeli olarak açılması konusunda hazırladığı özel kılavuza ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: SKAL

​06.05.2020 tarihinde güncellendi 

Finlandiya Hükümeti 4 Mayıs'ta Schengen iç sınırları boyunca sınır ötesi trafik üzerinde yürürlükte olan kısıtlamalarını 14 Mayıs'tan itibaren kaldıracağını açıkladı. Söz konusu tedbir, istihdama veya komisyonla ilgili işe gidip gelenlere ve diğer gerekli trafiğe izin verecektir. Yurtdışında tatil ve dinlenme amaçlı seyahat önerilmemektedir.

Finlandiya İçişleri Bakanlığı sınır trafiğinin kademeli olarak açılması konusunda özel kılavuzlar hazırlayacaktır.

Kaynak: SKAL

15.04.2020 tarihinde güncellendi 

Finlandiya Hükümeti tarafından 28 Mart'ta uygulamaya konan Uusimaa bölgesindeki geçici kısıtlamaların kaldırıldığı açıklandı. Söz konusu karar, Hükümetin yerel saatle 13:00'da yapılması planlanan genel kurulunun hemen ardından yürürlüğe girecektir.

Kaynak: SKAL (Lütfen Tıklayınız)

08.04.2020 tarihinde güncellendi

Finlandiya Hükümeti 7 Nisan'da sınır kontrollerinin sınırlarda geçici olarak yeniden uygulanmasının ve trafik kısıtlamalarının geçerliliğini uzatmaya karar verdi; sınır kontrolleri 13 Mayıs 2020 tarihine kadar yapılacaktır. İlgili kararnameler bugün (8 Nisan) onaylanmak üzere meclise sunulacak ve bu hafta onaylanması bekleniyor.

Kaynak: FinMobility (Lütfen tıklayınız

Helsinki Ticaret Müşavirliği tarafından sınır geçişlerine getirilen yeni kısıtlamalar ile ilgili bilgi notuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

--

 İsveç - 27.05.2020 tarihinde güncellendi  

25 Mayıs tarihinde İsveç'te yürürlükte olan sürüş ve dinlenme süreleri kurallarının gevşemesinin daha fazla uzatılmayacağı belirtildi. Bu nedenle, 1 Haziran saat 00: 00'dan itibaren normal sürüş ve dinlenme süreleri geçerli olacaktır.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: DTL

--

  Fransa 20.05.2020 tarihinde güncellendi 

18 Mayıs tarihinde Fransız hükümeti, Ascension ve Pentecost tatillerinde belirtilen yük trafiğine izin vermek için mevcut sürüş yasaklarını kaldırdı.

20 Mayıs saat 16:00 ile 21 Mayıs saat 24:00 arasında ve 31 Mayıs saat 22:00 ile 1 Haziran saat 24:00 arasında, aşağıdaki kategoriler için sürüş yasakları kaldırılmıştır:

· Üretim ve tedarik için gerekli tüm ürün ve malzemeleri içeren gıda (hayvan veya insan tüketimi için), sağlık ürünleri (hayvan veya insan sağlığı için) taşıyan araçlar

· Kamu inşaat işleri için kullanılan malzeme, ürün, ekipman, cihaz, yakıt veya sıvıları taşıyan araçlar (hizmet sektörü, endüstriyel veya ticari binalar ve toplu konutlar için bina veya yenileme faaliyetleri)

· Üretimi ve sağlanması için gerekli tüm ürün ve malzemeleri içeren mamul ürünleri taşıyan araçlar

· Posta işlemleri ile ilgili olarak parsiyel taşıyan araçlar

· Taşınma araçları (taşınma veya yer değiştirme için)

Yasağın kaldırıldığı süre zarfında bu araçların boş olarak dönüşlerine de izin verilmektedir.

Kaynak: AFTRI (Lütfen Tıklayınız)

04.05.2020 tarihinde güncellendi 

Fransız Hükümeti, ağırlığı 7,5 tondan fazla olan yük araçları için bazı sürüş yasaklarını kaldıran çeşitli belgeler yayınlamış olup bu kapsamda takip eden günlerde:

- 3, 7, 8, 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde, posta yoluyla parburadaki posta yoluyla koli teslimatında bulunacak araçlar için lütfen tıklayınız;

- 20-21 Mayıs (resmi tatil) ve 30 Mayıs 22:00 - 1 Haziran gece yarısı (resmi tatil) tarihlerinde, taşınma işleminde görevli araçlar için lütfen tıklayınız;

- 7 ila 8 Mayıs ve 20 ila 21 Mayıs tarihlerinde, gıda (insan veya hayvan), hijyen veya tıbbi ürünler (veya bunların geliştirilmesi için gerekli herhangi bir ürün) ve inşaat malzemeleri (herhangi bir genel kamu gereksinimi veya kamu binalarının inşaatı için gerekli ekipman) taşıyan araçlar için lütfen tıklayınız.

Kaynak: AFTRI (Lütfen tıklayınız)

24.04.2020 tarihinde güncellendi 

23 Nisan tarihinde APRR, Fransa'da kamyon sürücülerine açık olan bazı dinlenme alanlarının faaliyetleri hakkında güncellemeler ve detaylar sağladı (Tablo için tıklayınız).  Ayrıntılara ayrıca ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Koronavirüs salgını nedeni ile sürücülerin sürüş ve dinlenme sürelerindeki toleranslar  ile hafta sonu ve tatil günlerinde getirilen sürüş serbestisi 20 Nisan tarihinde biterek ve normal kurallar uygulanmaya başlanmıştır.

Kaynak: AFTRI  (Lütfen Tıklayınız)

09.04.2020 tarihinde güncellendi

7 Nisan tarihinde, Fransa İçişleri Bakanlığı, insanların uluslararası hareketlerini gerekçelendirmek üzere kullanması gereken ek bir sertifika yayınlamış olup sertifikanın üç tipi (hangi seyahat türüne göre kullanılacağına göre) bulunmaktadır. Sertifikanın üç varyasyonu aşağıdaki durumları kapsar ve buradan indirilebilir:

- Fransa anakarasından Fransız denizaşırı bölgelerine seyahat,

- Yurt dışından Fransa anakarasına seyahat,

- Yurtdışından Fransız denizaşırı bölgelerine seyahat,

Ulusal dernekler ve yetkili makamlarla yapılan kapsamlı tartışmaların ardından, IRU, şirketlerden yukarıdaki sertifikalardan birine ek olarak sürücülerinde; herhangi bir hareketi kanıtlayan belge (“attestation de déplacement”) ve profesyoneller için sertifikayı (“Justificatif de déplacement professionnel”) bulundurmasını tavsiye eder. Formlar yukarıdaki köprüye tıklayarak hem Fransızca hem de İngilizce olarak indirilebilir. İşlemlere başlamadan önce sürücüye usulüne uygun olarak doldurulmuş formlar verilmelidir; sürücü onları sınırda sunmalıdır.

Sertifikalar üzerindeki kontrollerin 8 Nisan tarihi saat 00:00 itibariyle başladığı ifade edildi.

Not: 10 Nisan 2020 tarihinde IRU tarafından iletilen bilgiye istinaden, Fransa otoriteleri, uluslararası profesyonel sürücülerin Avrupa Komisyonu'nun belirlediği yeşil hatlar kapsamında sunmakla yükümlendirdiği firma görevlendirme yazısını kullanmalarına izin verdiğini iletmiştir (Şablona ulaşmak için lütfen tıklayınız).

Kaynak: FNTR, AFTRI (Lütfen tıklayınız)

23.03.2020 tarihinde güncellendi

Fransız Hükümeti tarafından açık olan ve çeşitli hizmetleri sunan servis istasyonlarını bildirmek üzere bir harita yayınlanmıştır. Bu harita aynı zamanda araçlar için hangi teknik servislerin açık olduğu hakkında da bilgi vermektedir.

Ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: AFTRI

23.03.2020 tarihinde güncellendi

20 Mart'ta yayınlanan kararnamaye istinaden (Lütfen tıklayınız), IRU tarafından temin edinilen resmi yanıt ve Fransız muadil derneklerinden alınan onayları takiben, Fransa'da gerçekleştirilen taşımalarda, minimum bir metre kuralına uyulduğu takdirde, tır kabininde iki sürücüden oluşan bir mürettebata izin verildiği duyurulmaktadır (ancak üç kişilik bir mürettebata izin verilmemektedir).

Kaynak: AFTRI ve FNTR (Lütfen tıklayınız)

--

 Norveç - 20.05.2020 tarihinde güncellendi 

14 Mayıs'tan itibaren, Norveç'te sürüş ve dinlenme süresi kurallarının gevşetilmesi uygulaması sona ermiştir. Norveç'te faaliyet gösteren sürücüler sürüş ve dinlenme hususlarında orijinal hükümlere uymalıdır.

20.05.2020 tarihinde güncellendi

Koronavirüsün yayılmasını azaltmak amacıyla (Covid-19), Norveç sınır kontrol önlemleri 15 Mayıs'tan sonra 90 gün boyunca genişletileceği açıklanmıştır.

Mevcut tedbirler arasında, sınırlardan geçen kişilerin kontrol edilmesi adına polis ve askeri çalışanların sınır istasyonlarında görevlendirilmesi yer almaktadır.

Tır şoförleri için sınırı geçerken pasaportlarının ve ehliyetlerinin hazır bulundurulması önemlidir.

Kaynak: NLF (Lütfen tıklayınız)

26.03.2020 tarihinde güncellendi

Norveç ve komşu ülkeler arasındaki sınır geçişlerindeki mevcut durum detaylandırılmıştır.

- Norveç'e ve Norveç'ten yük taşımacılığı hiçbir şekilde sınırlandırılmamıştır.
- Norveç sınır kapılarında fazladan yoğunluk bildirilmemiştir.
- Standart gümrük prosedürlerine ek olarak, sınır kontrolü polis ve ordu temsilcileri tarafından sürücülerin kimliği (pasaport, ehliyet vb.) kontrol edilmektedir.

Kaynak: NLA 

--

 Estonya – 15.05.2020 tarihinde güncellendi  

Baltık devletleri olan üç devlet (Estonya, Letonya ve Litvanya) arasındaki serbest dolaşımın 15 Mayıs'ta Estonya, Litvanya ve Letonya sakinleri ve koronavirüs belirtileri göstermemek kaydıyla yasal olarak orada kalan insanlar için geri getirilmesine karar verildi.(Lütfen tıklayınız)

14 Mayıs'tan itibaren Finlandiya vatandaşları için Estonya ile Finlandiya arasında yeni sınır kapısı prosedürleri yürürlüğe girdi. (Lütfen tıklayınız)

Estonya'daki acil durumla ilgili tüm bilgileri paylaşmak için özel bir web sitesi oluşturuldu. Bilgi Estonca, İngilizce ve Rusça dillerinde mevcuttur.

Kaynak: ERAA 

19.03.2020 tarihinde güncellendi 

Hükümet, Schengen iç ve dış sınırlarından geçişleri geçici olarak kısıtlamaya ve Coronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için sınır kontrollerini yeniden uygulamaya karar verdi (COVID-19).
Sadece Estonya vatandaşlarının ve Estonya'da oturma izni (veya oturma hakkı) sahiplerinin yanı sıra ülkede yaşayan aile üyeleri olan yabancı vatandaşların girişlerine izin verilmektedir.
Uluslararası karayolu taşımacılığı muaf tutulmaktadır.
Yabancıların, COVID-19 belirtileri göstermedikleri sürece kendi ülkelerine seyahat ederse Estonya'yı transit geçmelerine izin verilmektedir.Sınır kontrolünde seyahat belgeleri ve tıbbi belirtiler kontrol edilmektedir.Ülkeden çıkışlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Sınır kontrolü 17 Mart 2020'de yeniden başlatılmıştır. Sınır geçişinin geçici olarak kısıtlanması bir sonraki duyuruya kadar yürürlükte olacak ve durum iki haftada bir gözden geçirilecektir.

Kaynak: ERAA (Lütfen tıklayınız)

--

 

 Moldova -   11.09.2020 tarihinde güncellendi  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızdan Moldova’ya gerçekleştirilen seyahat kısıtlamaları hususunda gelen bilgilendirmede; 1 Eylül 2020 tarihinden sonra Moldova'ya giriş yapacak kişilere uygulanacak tedbirlere ilişkin Moldova'nın Ankara Büyükelçiliğinden gönderilen ve Dışişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarihli yazısıyla alınan nota paylaşılmıştır. Bahse konu seyahat kısıtlamalarından uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücüler muaf tutulmuştur.

İlgili resmi yazı için tıklayınız. Ek1 - Ek2

 

11.09.2020 tarihinde güncellendi

Moldovalı Makamlar 1 Haziran'da Briceni - Rossoșanî, Criva - Mamalîga ve Mirnoe - Tabaki'nin kara sınır geçiş noktalarını yeniden açtıklarını bildirdiler.

Bu nedenle, bugün itibariyle, açık kara sınırı geçiş noktaları aşağıdaki gibidir:

Romanya sınırında:

Leușeni - Albița

Sculeni - Sculeni

Giurgiulești - Galați

Ukrayna sınırında:

Otacı-Moghilev-Podolsk

Tudora-Starokazacie

Palanca-Maiaki-Udobnoe

Mirnoe - Tabaki

Briceni-Rossoşanî

Criva - Mamalîga

Giurgiulesti-Reni

Ocnita-Sokireanî

Larga - Kelmențî

16.06.2020 tarihinde güncellendi

Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı, Moldova-Romanya sınırında bulunan Giurgiuleşti-Galati sınır kapısının 23 Nisan 2020 tarihinden itibaren yük taşıyıcıları için faaliyete başladığını açıklamıştır.

Şimdiye kadar Romanya’dan transit geçerek Moldova’ya giriş yapan veya Moldova’dan çıkış yapan yük taşıyıcıları yalnızca Leuşeni-Albita sınır kapısını kullanabilmekteydi.

Romanya’dan transit güzergah haritasına ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı & Kişinev Ticaret Müşavirliği

09.04.2020 tarihinde güncellendi 

7 Nisan 2020'den itibaren Criva-Mamaliga ve Mirnoe-Tabaki  sınır geçiş noktaları yolcu ve eşya trafiğine kapalıdır.

7 Nisan'dan itibaren açık sınır geçiş noktaları:

Moldova-Romanya sınırı

 • Leușeni (MD) - Albița (RO)
 • Sculeni (MD) - Sculeni (RO)
 • Giurgiulești (MD) - Galați (RO)

Moldova-Ukrayna sınırı

 • Otaci (MD) - Moghilev-Podolsk (UA)
 • Giurgiuleşti (MD) - Reni (UA)
 • Palanca (MD) - Maiaki-Udobnoe (UA)
 • Tudora (MD) - Starokazacie (UA)

10 Nisan'a kadar Otaci - Moghilev-Podolsk'tan Moldova'ya giren römork veya yarı römorklu araçların hareketinin yol çalışmaları nedeniyle kısıtlı olacağı belirtilmektedir.

Kaynak : IRU

--

 

 Gürcistan – 21.04.2020 tarihinde güncellendi 

17 Nisan 2020 tarihli ve 9697 sayılı Gürcistan Hükümet Kararı ile Gürcistan'a ithal yük getirip boşaltarak ihraç yükü alan araçlar ile aynı şekilde gemiyle mal getirmiş olup yine gemiyle mal götürecek karayolu yük taşıtları
için 7 gün ülkede bulunma hakkı tanınmakta olup diğer durumlardaki 24 ve 48 saat kısıtlamasına devam edildiği belirtilmektedir.

Araç arızası gibi mücbir sebepler sonucu süre aşımı halinde 112 acil hattının aranması gerekmektedir. Polisten tutanak temin edilmesinde yaşanan güçlükler ve tutanak ibrazına karşın Gürcistan Gümrük idarelerince ceza uygulamaya devam edilmesine durumunda Tiflis Büyükelçiliğimiz tarafından ilgili idareler nezdinde resmi girişimlerde bulunulmaktadır. 

--

Gürcistan Gümrük Arazisinde Ürünlerin Taşınması ve Ürün Kayıt İşlemleri ve Uygulamaların Onaylanması Hakkında” Kanun Kapsamında Gürcistan Maliye Bakanı’nın 29 Ağustos 2019 Tarihli ve 257 Sayılı Kararnamesinde Değişiklikler
başlığı altında 06 Nisan 2020 Tarihli ve 92 Sayılı Gürcistan Maliye Bakanı’nın Kararnamesi ile;

Kısıtlama sadece Azerbaycan sınırından girişleri kapsamaktadır. 


1- Yüklü uluslararası taşıma yapan araçlar için bir kısıtlama getirilmemiştir.
2- Boş transit araçlar ayda iki kere 500 litre ile geçebilecektir.
3- Gürcistan’ı 1 ay içinde ikinci seferden sonra transit geçecek boş araçlarda maksimum 50 litre yakıt bulunabilir.

Gürcistan makamlarınca kural ihlallerinde ilk sefer için 2000 Lari, ikinci sefer için 4000 Lari ceza uygulanacağı ifade edilmektedir.

Kısıtlamalar 20 Nisan günü uygulanmaya başlanacaktır.

Gürcistan yakıt kontrolü uygulamalarında girişler sayılırken araç ve sürücü ayrı ayrı ( Misal ilgili araç 1 ay içerisinde 2. defa girmiş olsun sürücü şayet 3. sefer Gürcistan'a giriş yapmışsa ceza oluşacaktır. ) değerlendirilmektedir.
Daha basit bir ifadeyle 3. girişi yapan ister araç ister sürücü olsun ceza oluşacaktır.

DİKKAT.. 20 Nisan’da başlayacak uygulamada 20 Mart-20 Nisan arasındaki girişler değerlendirilecektir. 30 gün içerisinde ilgili aracın yada sürücünün 3. defa Gürcistan’ı boş olarak transit geçmesi ihlal olarak değerlendirilecektir. Hesaplamaların bu minvalde yapılmasına dikkat edelim lütfen..

NOT: 20 Nisan'da ilgili araç 3. kez boş geçiş yapıyorsa deposunda maksimum 50 lt olmalıdır.

--

AB'den ve diğer yasaklı ülkelerden Gürcistan'a yaptığımız üçüncü ülke taşımalarında, Gürcistan makamlarının karantina uygulaması son buldu. Ateş kontrolü sonrasında sürücülerin sağlık durumları elverişli ise ülkeye kısıtlama olmaksızın kabul edilmekteler

--

Gürcistan topraklarında taşımacılık aşağıdaki koşullarda uygulanacaktır;

 • Gümrük işlemleri bittikten sonra araç varacağı yere kadar durmadan hareket etmeli
  (durmak sadece STOP POINT alanlarında, hukuki zorunlu sorumluluk sigortasını alacak yerlerde ve gümrükte olan araba parklarında izinlidir);
 • STOP POINT yerlerinde sürücünün yakıt doldurma, yol kullanım kartı satın alma, kendi ihtiyaclarını gidermek için ve şahsi eşyaları/gıda ürünleri satın almak için durma hakkı vardır;
 • Yoldayken zorunluluklar yaşandığında (araç arızası, sağlık durumun kötüleşmesi vs.) sürücü gerekli olan servise ulaşmalı ve onların gelmelerine kadar aracının kabininde beklemelidir.
  (Bu durumlarda İçişleri Bakanlığı acil durum ve yardım merkezi hat numarasını 112 aramalıdır)
 • Araç Gürcistan sınırlarını  aşağıdaki durumlarda terketmelidir:
  • Transit yolundayken (“Kazgebi” gümrük kontrol noktasından veya “Kazbegi” gümrük kontrol noktasına hareket ettiği sırası hariç) - ülkeye girmekten 24 saat içerisinde.
  • Diğer durumda (“Kazgebi” gümrük kontrol noktasından veya “Kazbegi” gümrük kontrol noktasına hareket ettiği sıra dahil) - ülkeye girmekten 48 saat içerisinde.
 • Hesaba mahsuben ödemeler önerilmektedir (online satışlar, kredi kartı kullanarak ödeme yapmak vs.), ayrıca sürücülerin kendilerini korumak için tedbirler alması önerilmektedir (tıbbı maskeler, eldivenler vb).

 

STOP POINT olarak aşağıdaki yerler belirlenmiştir:

 • URBNİSİ - Kareli bölgesi, Urbnisi köyü, kadastro kodu: 68.16.45.054
 • TERCOLA - Terjola bölgesi, Siktarva köyü, kadastro kodu: 33.08.38.224
 • GORİ - Gori bölgesi, Tanishidi köyü, kadastro kodu: 66.44.02.033
 • ZESTAPONİ - Zestaponi bölgesi, Argveta köyü, kadastro kodu: 32.03.34.21


  NOT: Gümrük kontrol noktasında gümrük işlemleri için gereken zaman ve gümrük kontrol noktasındaki park yerlerinde durma zamanı hareket etme süresine girmemektedir. Yukarıda belirlenmiş kurallara uyulmadığı takdirde (önerileri yerine getirmediği veya hava durumları veya başka faktörler belirlenmiş koşulların yerine getirmesine engel olduğu veya onları imkansiz hale getirdiği durumlar hariç) taşıt sürücüsü 3 000 Lari ceza ödeyecektir. Ayrıca hareket süreleri bozulduğu takdirde taşıt Gürcistan sınırlarını derhal terk etmeli, aksi takdirde sürücü 14 günlük karantinaya alınacak ve taşıt park yerinde cezada bekleyecektir.

--

Koronavirüs vakaları hakkındaki mevcut durumdan dolayı, yeni önlemler Gürcü otoriteler tarafından yürürlüğe konuldu ve yeni önlemlere göre, son 28 gün içinde İran, Irak, Güney Kore, Çin, İtalya,  Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya'ya seyahat eden kişilerin Gürcistan’a girişinlerine en az 14 gün izin verilmemektedir.

Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği 

--

 Çin – 16.04.2020 tarihinde güncellendi  

14 Nisan tarihinde, Kırgızistan sınırındaki Irkeshtam sınır geçiş noktası yük taşımacılığına yeniden açıldı. Yabancı kamyonlarla her iki ülkeye giren mallar yerli sürücüler tarafından sürülen yerli araçlar ile boşaltılmalı ve yüklenmelidir.

Yolcu taşımacılığı yasaklanmış durumdadır.

Kaynak: Irkeshtam Gümrükleri

27.03.2020 tarihinde güncellendi

Çin tarafından yabancı uyruklu kişilerin ülkeye alınmamasına ilişkin duyuru kapsamında uluslararası taşımacılıkta görev alan tır şoförlerine C tipi vize verilmesi neticesinde muaf tutuldukları belirtilmektedir (Lütfen tıklayınız).

Çin Devlet Konseyi tarafından uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin yayınlanan diğer hususlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Göç İdaresi, China Daily

--

 Suudi Arabistan – 09.04.2020 tarihinde güncellendi  

Sadece gıda, tıbbi ve askeri malzemeler gibi gerekli malların taşınmasına izin verilmektedir. Önemli sınırlandırma önlemleri uygulanmaktadır ve 15: 00-06: 00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır ancak yasak görevli sürücüler gibi özel yetkiye sahip kişiler için bu uygulama geçerli değildir. Konteynerler, Liman Başkanlığı'nın talimatı ile Suudi Limanlarına vardıklarında özel malzemelerle dezenfekte edilir.

Aşağıdaki ülkelerden gelen vatandaşların Suudi Limanlarından girmeleri yasaktır (14.03.2020 tarihli Liman Otoritesi Kararı): Çin, BAE, Kuveyt, Bahreyn, Mısır, Lübnan, Suriye, Irak, Güney Kore, Umman, Sudan, AB, İsviçre, Türkiye, Hindistan, Pakistan, Eritre, Etiyopya, Kenya, Sri Lanka, Cibuti, Somali ve Filipinler.

Kaynak : IRU

--

 Mısır – 09.04.2020 tarihinde güncellendi  

İthalat ve transit mallar için herhangi bir kısıtlama yoktur. Tek kısıtlama, virüslerin tedavisi için gerekli olan maskeler ve oksijen makineleri gibi tıbbi malzemelerin ihraç edilmesidir. Mısır'daki Safaga Limanı'ndan KSA'daki Dhiba Limanı'na hareketlerle ilgili olarak, Suudi Liman İdaresi, Mısır'dan sürücülerin Suudi Limanlarına inmesine izin vermemekte, sadece yerli şoförü olan Suudi kamyonların yerel ithalatçılar ile koordineli olarak yükü almasına izin verilmektedir. Sudan Ulaştırma Bakanlığı, Mısır kamyonlarına taşınan Sudan ihracatı dışında, Mısır ile معبر أشكيت (Achkit) sınır kapısının tamamen kapatılması talimatını vermiştir. (31 Mart 2020 tarihli karar)

Kaynak : IRU

--

 Tunus- 08.04.2020 tarihinde güncellendi 

Tunus'ta malların hareketi konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur; ancak ithalatçılar, iç düzenlemeler nedeniyle değil, dünya çapındaki durumdan dolayı mal ithalinde zorluklarla karşılaşmaktadır.

Maskeler ve oksijen makineleri gibi virüsün tedavisi için gerekli olan tıbbi malzemelerin ihraç edilmesi özel yetki gerektirir.

Görevdeki personelin sosyal mesafeyi sağlaması adına sınırdaki çalışmalar personel azaltılarak sürdürülmektedir. Personel, her hafta dönüşümlü olarak 2 vardiyada çalışır.

Libya ile olan sınırlar siyasi durum nedeniyle zaten kapalıdır, bu nedenle koronavirüs nedeniyle değil bölgedeki siyasi durum nedeniyle. genel olarak çok fazla yük hareketi yoktur.

Cezayir ile sınırlar her iki taraflı kapalıdır.

Kaynak: Tunus Gümrük Yetkilileri (Lütfen Tıklayınız)

--

 Belarus- 03.11.2020 tarihinde güncellendi 

Beyaz Rusya, COVID-19 pandemisinin yayılmasını önlemek için 1 Kasım 2020'den bir sonraki duyuruya kadar karayolu, demiryolu ve nehir limanları yoluyla giriş sınırlarını geçici olarak kapattı.

Minsk Ulusal Havaalanı'ndaki  sınır geçiş noktası hava yoluyla gelen yolcuları almaya devam edecek.

Getirilen kısıtlamalar, uluslararası karayolu taşımacılığı operasyonları gerçekleştiren ve ayrıca uluslararası postaları  taşıyan araç sürücüleri için geçerli değildir.

3.11.2020 tarihinde güncellendi

Uluslararası karayolu taşımacılığına yönelik araçların sürücüleri, 29 Ekim 2020 tarihinde kara sınırı geçiş noktalarında uygulamaya konulan Beyaz Rusya topraklarına girişte geçici kısıtlamaya tabi değildir.

Belarus Cumhuriyeti Devlet Sınır Komitesi, "komşu ülkelerdeki mevcut salgın durum nedeniyle" Beyaz Rusya Cumhuriyeti'nin, Letonya, Litvanya, Polonya ve Ukrayna'dan kara sınırı üzerinden belirli kategorilerde olanların kendi topraklarına girişini geçici olarak kısıtladığını bildirmiştir.

Kısıtlamalar aşağıdakiler için geçerli değildir:

• diplomatik ve hizmet pasaportlu diplomatik misyon ve konsolosluk çalışanları;

• uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçların sürücüleri;

• uluslararası demiryolu taşımacılığı amacıyla tren ve lokomotiflerde çalışanlar

2.11.2020 tarihinde güncellendi

15 Ekim 2020 tarihinden itibaren, COVID-19 vakalarının kayıtlı olmadığı ülkelerden (bu listede yer almayan ülkeler, yalnızca Rusça liste) gelen Belarus'ta daimi ikamet edenler hariç olmak üzere yabancı vatandaşlar ve vatansız kişiler için, Belarus'a varıştan en geç 72 saat önce yapılan PCR testine (COVID-19 için negatif laboratuvar testi sonucunu onaylayan belge) sahip olmalıdır (Rusça, Belarusça veya İngilizce) tıklayın

19.10.2020 tarihinde güncellendi

Beyaz Rusya hükümeti, 25 Mayıs 2020 tarih ve 311 sayılı navigasyon cihazlarının (mühürlerin) konuşlandırılmasına ilişkin Yönetmeliği değiştiren 30 Eylül 2020 sayılı 576 sayılı Yönetmeliği yayınlamıştır.

Yönetmelik, navigasyon mühürlerinin kullanıldığı durumların listesini şunları içerecek şekilde genişletmektedir

• Gümrük prosedürlerine uyulmaması nedeniyle idari cezaları veya para cezaları bekleyen nakliye operatörleri.

• Bir nakliye işletmecisinin ithalat gümrük vergileri, vergiler, özel, anti-damping veya telafi edici vergileri ödeme yükümlülüklerine zamanında uymaması.

• Avrasya Ekonomik Birliği'nin uluslararası antlaşmalarına ve yasal düzenlemelerine ve / veya üye devletlerin mevzuatına uymama belirtilerinin tespit edildiği diğer durumlar.

• Gümrük yetkilileri tarafından yayınlanan Avrasya Ekonomik Birliği Gümrük Kanunu'nun 344. Maddesine göre

Navigasyon mühürlerinin takılabileceği yerlerin listesi artık iç gümrük ofislerini de içermektedir.

Daha önce olduğu gibi, seyir mühürleri gümrük makamları, ulusal operatör (Belneftegaz) veya usulüne uygun olarak belirlenmiş diğer kişiler tarafından takılabilir veya çıkarılabilir.

Gümrük transit prosedürleri kapsamındaki mallar Rusya'ya taşındığında veya Rusya topraklarından geçerken, navigasyon mühürlerinin kaldırılması, sınır geçiş noktası Redki (BLR) - Krasnoe (RUS) 'da M1 / ​​E30 karayolu üzerinde belirlenen bir yerde gerçekleştirilir. Bu konum, bir navigasyon mührü görüntüsü ve "Электронная пломба E-SEAL" yazısı bulunan bir yol levhası ile işaretlenmiştir. Konum, M1 / ​​E30 karayolunun 607 km'sinde, sağ tarafta, kilometre işaretinden 300 ila 350 m mesafede (Google Haritalar koordinatları: 54.689854, 30.942757).

Seyrüsefer mührünün kaldırılacağı yerde durma gerekliliğine uyulmaması, idari para cezasına ya da idari tutuklamaya sebep olur(2 ila 50 temel birim arasında değişen, şu anda BYN 54 (veya 18 Euro) ila 1350 BYN (veya 437 Euro)

Mühürlü araçları izleme (izleme) için ulusal operatörün ücreti, şu anda 135 BYN (veya 44 EUR)  -KDV dahil-

30 Eylül 2020 tarih ve 576 sayılı Yönetmelik 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi.

19.10.2020 tarihinde güncellendi

Belarus Ulaştırma Bakanlığı, 1 Temmuz - 20 Eylül tarihleri ​​arasında halka açık yollarda çalışan araçların aks yüklerine geçici kısıtlamalar getirilmesinin planlandığını bildirdi. Bu hüküm, gündüz sıcaklığı 25 ° C'yi aştığında otoyollarda güvenliği sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, asfalt beton kaldırımda çalışan araçlar için izin verilen maksimum aks yükü 6 ton olacaktır. Kısıtlama, 11:00 - 20:00 (dahil)  saatleri için geçerli olacaktır.

Bu hüküm aşağıdaki durumlar için geçerli değildir:

• ücretli yol bölümleri

• M-14 karayolu Minsk şehri çevresinde ikinci çevre yolu

• R-80 Sloboda - Papernya karayolunun km 0 ila km 14.7 arası bölümü

• 25 Mart 2020, No. 171 «Koronavirüs COVID-19'un neden olduğu enfeksiyonun yayılmasını önlemek için alınan önlemler hakkında» Belarus Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Kararına göre, uluslararası karayolu taşımacılığına yönelik araçlar için sürücülerin Belarus Cumhuriyeti topraklarından geçmeleri gereken yollar.

11.06.2020 tarihinde güncellendi

Belarus Hükümeti, navigasyon cihazlarıyla (mühürleriyle)  ilgili olarak 25 Mayıs 2020 tarihinde  311 sayılı bir Tüzük yayınlamıştır. Bu düzenleme dün yayınlanmış olup,  Haziran 2020'de yürürlüğe girecektir.

Belge; 1.2'nin alt bentlerini ihlal etmiş olan transit taşıma operatörlerinden (yani, transit sürelerine uymak için yalnızca belirlenmiş otoyolları veya park alanlarını kullanamamıştır) 1.3. 25 Mart 2020 No. 171 sayılı Tüzüğün, Belarus'un topraklarını, sadece seyrini takip etmek için araçlarının mal bölmelerine navigasyon mühürlerinin takıldığı durumlarda geçmesine izin verilmesini talep etmektedir.

Bu hükümler, navigasyon sisteminin teknik sorunlardan veya iletişim araçlarındaki ihlallerden kaynaklanan arızalarında veya gümrük taşımacılığının gümrük prosedürüne uygun olarak gümrük refakatçileri kullanıldığında uygulanmayacaktır.

Seyir mühürleri, gümrük makamları veya ulusal operatör (Belneftegaz) veya diğer yetkili kuruluşlar tarafından Belarus'a girmeden önce sınır geçiş noktalarına bağlanacaktır.

Seyrüsefer mühürlerinin kaldırılması şu adreste gerçekleştirilecektir:

- Avrasya Ekonomik Birliği'nin (EAEU) gümrük yetkilileri veya ulusal operatör (Belneftegaz) veya diğer yetkili kurumlar tarafından dış sınırları;

- ulusal operatör (Belneftegaz) veya diğer yetkili kuruluşlar tarafından RUS-BLR sınırı.

25 Mayıs 2020 sayılı 311 sayılı Hükümet Yönetmeliği de bu hizmet için bir ücret belirlemiştir - şu anda BYN 81 veya 31 EUR olan 3 temel birim, KDV dahildir.

Bu yasal düzenleme, Belarus tarafından navigasyon mühürlerinin yayılmasını sağlamak ve COVID-19'un yayılmasını önlemek için ek önlemler almak amacıyla kabul edilmiştir ve 30 Eylül 2020'ye kadar yürürlükte kalacaktır.

29.05.2020 tarihinde güncellendi

26 Mayıs'ta Belarus Hükümeti, sınırda yer alan kuyruklarda yer ayırtmak için yeni bir prosedür oluşturulduğunu açıklamıştır.

Prosedürle ilgili bilgilendirme metnine ulaşmak için tıklayınız. 

Kaynak : IRU
28.05.2020 tarihinde güncellendi

Belarus Hükümeti’nin ilgili Yönetmelikte yapmış olduğu değişiklik 1 Mayıs 2020 tarihinde yürürlüğe girecektir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere endüstriyle ilgili bazı destekleyici önlemlerle ilgilidir.

Belarus'ta kayıtlı ve malların uluslararası karayolu taşımacılığı operasyonlarında kullanılan araçlar için, aşağıdaki belgelerin geçerlilik tarihi 30 takvim günü uzatılmıştır:

· Gümrük mühürleri altında malların uluslararası taşınması için bir karayolu taşıtının onay belgesi;

· Yolda olma izninin onaylanması için verilen bir karayolu taşıtının kabul sertifikaları (tekerlekli traktörler, ayrıca römork veya yarı römorklar ile birlikte).

· Araç teknik denetimlerinin uluslararası sertifikaları;

· Bir karayolu taşıtının ECMT teknik standartlarına uygunluğunu doğrulamak için verilen teknik kontrol sertifikaları;

Yukarıdaki belgelerden, 1 Mayıs 2020 ile 30 Mayıs 2020  tarihleri arasında geçerlilik tarihi olanlar için  30  takvim günü uzatma geçerli olacaktır.

Belarus Dışişleri Bakanlığı'na bu kararı diplomatik kanallardan yabancı devletlere bildirmesi talimatı verildi.

Mevcut pandemi nedeniyle ve aynı kararın yabancı devletler tarafından Belarus'a diplomatik kanallar yoluyla bildirilmesi durumunda, Belarus Devlet Gümrük Komitesi, bu tür onay belgelerini gümrük operasyonları  yaparken geçerli olarak kabul etmeye hazır olduğunu teyit etmiştir.

20.05.2020 tarihinde güncellendi

Belarus 28 Nisan tarihli ve 171 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesinde yapılan değişikliklere uygun olarak Koronavirüs’ün yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında, Belarus Cumhuriyeti topraklarından geçen araçlar için, duraklama / park etme, dinlenme ve yakıt ikmali alanlarını gösteren güncellenmiş bir rota haritası sağlamıştır. Ayrıca,  bir duraklama/park etme noktası eklenmiştir: M-1 / E30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu sınırı (Redki), 6 km (sağ tarafında) - yakıt istasyonu Tatbelnefteprodukt.

Gerekli haritaya ulaşmak için tıklayınız https://yadi.sk/i/VC8wOnKd3ubxwA

Kaynak :IRU

29.04.2020 Tarihinde Güncellendi

Belarus Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi'nin 25 Mart 2020 tarihli 117 sayılı Kararı uyarınca, Belarus üzerinden mal geçişi ticareti yapan sürücüler dinlenme, yemek veya yakıt ikmali için onaylanmış olan ulusal yolları kullanmalı ve sadece belirtilen alanlarda dinlenmelidir

Onaylanan dinlenme alanlarının listesi güncellenmiştir.  Belarus Cumhuriyeti topraklarında, sürücüler için dinlenme, yemek, transit araçlara yakıt ikmali veya uluslararası mal taşımacılığı yapmak için eklenen altı park alanı şöyledir:

 

- М-1 / Е30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu (Redki) sınırı, km 514 - yakıt istasyonu No 59 “Belorusneft”

- М-1 / Е30 Brest (Kozlovichi) - Minsk - Rusya Federasyonu (Redki) sınırı, km 514 - yakıt istasyonu No 60 “Belorusneft”

- М-3 Minsk - Vitebsk, km 102 - yakıt istasyonu No 18 “Belorusneft”

- М-3 Minsk - Vitebsk, km 237 - yakıt istasyonu No 72 “Belorusneft”

- М-3 Minsk - Vitebsk, km 156 - yakıt istasyonu “LUKOIL Belorussia”

- М-8 / Е-95 Rusya Federasyonu sınırı (Jezerische) - Vitebsk - Gomel - Ukrayna sınırı (Novaya Guta), km 73 - yakıt istasyonu No 68 “Belorusneft”

--

19 Mart gece yarısından itibaren Belarus'tan geçen yabancı kamyon şoförleri sadece Belarus Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde durup yakıt ikmali yapabileceklerdir.

Belarus, karayolu taşımacılığında transit trafiğini kontrol etmek için belirli adımlar atmıştır.

Ulaşım departmanı, sürücülerin durabileceği, dinlenebileceği, zorunlu mola verebileceği, yakıt alabileceği ve satın alma yapabileceği özel noktalar - benzin istasyonları kurmuştur.

Benzin istasyonlarında sıhhi ve epidemiyolojik kontrol uygulanacaktır. Uygunluk kontrolleri karayolu taşıma müfettişleri tarafından yapılacaktır. Yönetmelik 19 Mart'ta gece yarısı yürürlüğe girecektir.

Hükümetin belirlediği noktaları gösteren haritalara şuradan ulaşabilirsiniz:

https://www.mintrans.gov.by/uploads/files/karta-ing.jpg

Kaynak: Transinfo & Belarus Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı (Lütfen tıklayınız)

--

 Rusya Federasyonu - 22.02.2021 tarihinde güncellendi 

12 tonun üzerindeki araçlar için, Moskova bölgesi yollarından ve Moskova Çevre Yolu'ndan geçişlerin; Merkez Çevre Yolu'na (TsKAD) yönlendirilmesi kararı alındı.

Bu önlem, transit geçişlerin azalması ve Moskova Çevre Yolu ile Moskova ve Moskova bölgesinde yer alan önemli otoyollarının tıkanıklığının giderilmesini amaçlamaktadır.

Kısıtlamalar 20 Şubat 2021 saat 09.00'dan 22 Şubat 09.00'a kadar geçerli olacaktır. Kısıtlamalar, özel geçişler hakkına  sahip araçlar için geçerli olmayacaktır. Nakliye şirketlerinden ve kamyon şoförlerinden Moskova ve Moskova bölgesine taşıma organizasyonları planlanırken yukarıdaki bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır, Merkez Çevre Yolu ve A-107 ve A-108 yollarının kullanılması gerekmektedir.

Kaynak IRU
22.02.2021 tarihinde güncellendi

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, 25 Mayıs'tan itibaren Çin sınırındaki Amur bölgesindeki Kani-Kurgan'da yeni bir kara sınırı geçiş noktasının açılacağını duyurmuştur. Sınır geçiş noktası geçici olarak faaliyet gösterecek ve ilk olarak sadece malların sınır ötesi geçişine izin verilecektir. Öngörülen kapasite günde 190 araçtır ve sınır geçiş noktasının açılması, Çin ile diğer sınır geçiş noktalarındaki iş yükünü azaltacaktır. Blagoveshchensk (RUS) ve Heihe'yi (CHN) bağlayan köprü trafiğe açılır açılmaz kontroller başlayacaktır.

21.05.2020 tarihinde güncellendi

28 Nisan 2020'de Rusya Devlet Başkanı, Koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla ilgili olarak nüfusun sıhhi ve epidemiyolojik güvenliğini sağlayacak önlemlerin uzatıldığını duyurdu ve 'çalışılmayacak' dönemi 11 Mayıs'a kadar uzattı.

Moskova veya çevresindeki herhangi bir kişinin veya ulaşım aracının hareketi için özel bir dijital izin alması gerekir. Ancak günün herhangi bir saatinde Moskova çevresindeki bölgede ve gece boyunca Moskova’da uluslararası yük taşımacılığına muafiyet sağlanmaktadır (22: 00-06: 00). Gündüz saatlerinde (06: 00-22: 00) Moskova’ya girişe sadece özel bir HGV izni olan kişiler için izin verilecektir (22 Ağustos 2011 No.379-PP Moskova Hükümet Kararı ile düzenlenmiştir).

Kaynak :IRU

30.04.2020 tarihinde güncellendi

Gürcistan-Rusya sınırından Rusya’ya girişlerde, Rus Makamları Covid 19 sebebiyle bir dizi önlem almıştır.

Rusya’ya giriş yapan TIR’lara aşağıdaki prosedürler uygulanacaktır.

Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

 • Tüm TIR sürücülerinin maske ve eldivenleri olmalıdır!
 • Rus Makamları, bekleyen TIR’lardan konvoy oluşturacak ve konvoyun izinsiz durdurulması mümkün olmayacaktır.
 • Chmi vilayetinde yakıt alımı mümkün olacaktır, burada oluşturulacak konvoy ile seyahate devam edilerek Kuzey Osetya’dan çıkılacaktır.

-

Rusya Federasyonu tarafından alınan 27.03.2020 tarihli ve 763 sayılı Karara göre,  COVİD-19 koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla Rus-Belarus sınırının kara kısmı da dahil  tüm sınır kapılarının (kara, yaya, demiryolu, nehir ve karma sınır kapıları) 30.03.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmasının Kararının uygulanmasına yönelik olarak RF Federal Gümrük Servisi yetkilileri ile görüşülmüştür. RF FGS Resmi web sitesinden de yapılan açıklamaya göre, söz konusu Kararın uluslararası karayolu yük taşımacılığını durdurmayacağı ifade edilmiştir.

Ayrıca, Rusya Federasyonu'nda koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla mücadele etmeyi amaçlayan tedbirlerin uygulanması bağlamında dış ekonomik faaliyetin istikrarını sağlayacak yasal normların pratik uygulaması hakkında ilgili tarafların bilgilendirilmesi amacıyla aşağıda liste halinde belirtilen yardım hatları kurulmuştur.

Bölgesel Gümrükler

Merkezi Gümrük İdaresi

(903) 208-27-69

Kuzeybatı Gümrük İdaresi

(812) 640-83-76

Volga Gümrük İdaresi

(831) 296-02-85

Güney Gümrükleri

(863) 250-93-15

Kuzey Kafkasya Gümrük İdaresi

(87922) 9-54-37

Ural Gümrük İdaresi

(343) 359-52-11

Sibirya Gümrük İdaresi

(383) 319-90-91

Uzak Doğu Gümrükleri

(423) 265-11-83

Rusya FGS'ye doğrudan bağlı gümrük idareleri Moskova Bölgesel Gümrükleri

(499) 720-97-97

Merkezi Enerji Gümrükleri

(495) 637-45-01

Merkezi Tüketim Gümrükleri

(495) 915 81 27

Vnukovo Gümrükleri

(495) 285-65-48

Domodedovo Gümrükleri

(495) 276-06-43

Sheremetyevo Gümrükleri

(495) 538-73-67

Kaliningrad Bölgesel Gümrükleri

(4012) 60-90-06

--

Rusya Federasyonu'na Taşımacılıkta Önemli Hususlar için; Lütfen Tıklayınız

25 Mart'ta Rusya Devlet Başkanı ülkeye hitap etmiştir ve resmi olarak önümüzdeki hafta (28 Mart - 5 Nisan) Rusya’daki herkes için işsizlik haftası (çalışılmayacak hafta) ilan etmiştir. Yolcu taşımacılığı ve uluslararası karayolu taşımacılığı bu hükümden muaftır.

18 Mart 2020 tarihli Direktifle Rusya Federasyonu topraklarına giren herkes 14 gün boyunca karantina altına alınmalıdır ancak 23 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre;  uluslararası mal taşımacılığı yapan sürücüler bu durumdan muaftır. Ancak sürücülerin, bireysel koruyucu ekipmanlar giymeleri ve koruyucu hijyen kurallarına uymaları zorunludur.

İthalat

20 Mart tarihinden itibaren bir aylık süre için temel tüketim mallarının tedariğiyle ilgili kısıtlamalar (gümrük dahil) kaldırılmış olup, ithalatçılar ve büyük parekende zincirleri için “yeşil koridor” oluşturulmuştur. İlaç ve tıbbi ürünler gibi bazı malların ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulanmaktadır.

http://government.ru/news/39221/

Ağırlık Kontrolü

Rusya Federasyonu Federal Taşımacılık Denetim Servisi (Rostransnadzor), 21 Mart - 25 Nisan 2020 tarihleri arasında, platform römorklar ve  tenteli yarı römorklarla taşınan temel gıda ve gıda harici tüketim mallarıyle ilgili (gıda maddeleri, bebek ürünleri, ilaçlar) ağırlık kontrollerinin askıya alındığını belirtmiştir.

Bu önlem, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun yayılmasının neden olduğu kötüleşen durumla ilgili olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak için Rus Hükümeti Öncelikli önlemler (eylemler) Planıyla ilgilidir.

Ekip üyelerine sınırlamalar

Şu anda Rusya'da uluslararası taşımacılık operasyonlarına katılan ekiplerle ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kaynak : IRU

--
Bahar Aylarında Uygulanan Trafik Kısıtlamaları Kaldırıldı

ASMAP'tan alınan bilgiye göre; Rusya Federasyonu'nda 16 Mart 2020'de yapılan toplantıda (Protokol No MX-P16-23pr) Rusya Federasyonu Başkan Yardımcısı M.V. Khusnullin, bölgesel ve yerel öneme sahip karayollarında bahar zamanında uygulanan trafik kısıtlamalarının 2020 yılında uygulanmaması kararının kabul edilmesi için Rusya Federasyonu'nun en yüksek organlarının Başkanlarına talimat vermiştir.
Protokole ulaşmak için;
https://www.asmap.ru/detail-news/vitse-premer-m-khusnullin-dal-poruchenie-otmenit-vesennie-ogranicheniya-dvizheniya

--

Rusya koronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.
 
Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.

Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarak Rus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.

--

 Kazakistan - Güncellenme Tarihi: 28.10.2020 

Rusya Federasyonu  23 Ekim 2020 tarih ve 59 sayılı kararıyla bağlantılı olarak, uluslararası karayolu mal taşımacılığı yapan tüm sürücüler ve:

• Kazakistan'dan geçenlerin vücut ısısı ölçülür ve karara ilişkin Ek 4'te yer alan anketi doldurması gerekir; veya

• Kazakistan ile ikili nakliye operasyonu gerçekleştirmek (araç başına en fazla iki sürücü) ve ilgili ehliyet sahibi olmak, vücut ısısını ölçmek, kararın Ek 4'te yer alan anketi doldurmak ve bir COVID-19 PCR testi yaptırmak zorundadır. Örnekleri alındıktan sonra sürücüler gidecekleri güzergaha devam edebilir. PCR testi pozitif çıkarsa, sınırda şoförün verdiği seyahat programına göre ilgili sağlık birimine haber verilir. Sürücünün daha sonra ek tıbbi muayeneden geçmesi gerekecek ve sürücünün hastaneye yatırılması gerekip gerekmediğine tıp uzmanları karar verecektir.

Söz konusu karar 27 Ekim 2020'de yürürlüğe girmiştir.

28.10.2020 tarihinde güncellenmiştir

12 Mayıs 2020 itibariye, 1 Haziran 2020 tarihine kadar Kazakistan’da vizesiz prosedürler tüm uluslararası sürücülere uygulanacak şekilde genişletilmiştir.

İlgili Protokole ulaşmak için lütfen tıklayınız. https://www.iru.org/apps/cms-filesystem-action?file=/flashinfo/kazakhstan.pdf

Kaynak: KAZATO- AIST

13.05.2020 tarihinde güncellenmiştir

• Alman vatandaşlarının 30 güne kadar Kazakistan'a vizesiz girişi Corona krizi nedeniyle 17 Nisan'dan 1 Kasım 2020'ye kadar askıya alındı. Sonuç olarak, Alman vatandaşlarının planlanan kalışları 30 günden az olsa bile Kazakistan'a giriş vizesine ihtiyaçları olacaktır.

• Ayrıca, Kazakistan'da olağanüstü hal süresi boyunca vize verilmesi tamamen askıya alınmıştır. Bu nedenle, Kazakistan'a giriş, 30 günden daha uzun süre kalmak için geçerli bir vizeye sahip olmadıkça Alman sürücüler için imkansız hale geldi.

Daha fazla ayrıntı Alman Dışişleri Bakanlığı'nın özel sayfasında bulunabilir, link https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/kasachstan-node/kasachstansicherheit/206342#content_4

Kaynak IRU

30.04.2020 tarihinde güncellenmiştir

Kazakistan, 4 Nisan 2020 saat 00:00’dan itibaren Çin, Rusya, Kırgızistan ve Özbekistan ile devlet sınırlarında bulunan karayolu sınır kapılarını kapatacaktır.

-          Çin Halk Cumhuriyeti ile sınırda: Koljat (Almatı eyaleti), Bahtı (Doğu Kazakistan eyaleti), Maykapçagay (Doğu Kazakistan eyaleti);

-          Rusya Federasyonu ile sınırda: Kondıbay (Kostanay eyaleti), Akbalşık (Kostanay eyaleti), Kızıl Jar (Kuzey Kazakistan eyaleti), Nayza (Pavlodar eyaleti), Jezkent (Doğu Kazakistan eyaleti), Baytanat (Doğu Kazakistan eyaleti), Koyanbay (Doğu Kazakistan eyaleti), Orda (Batı Kazakistan eyaleti), Şagan (Batı Kazakistan eyaleti), Karaşatau (Aktobe eyaleti);

-          Kırgız Cumhuriyeti ile sınırda: Auhattı (Jambıl eyaleti), Korday (Jambıl eyaleti), Sıpatay Batır (Jambıl eyaleti), Sartobe (Jambıl eyaleti), Kegen (Almatı eyaleti);

-          Özbekistan Cumhuriyeti ile sınırda: Tselinnıy (Türkistan eyaleti), Sırderya (Türkistan eyaleti) sınır kapıları geçici olarak kapatılacaktır.

Bu ülkeye taşımacılık yapacak üyelerimizin operasyonlarını bu bilgilendirmeye göre gerçekleştirmeleri önemle rica olunur. Üyelerimizin bilgisine sunulur.

--

Kazakistan’da yetkililer, uluslararası karayolu taşımacılığı için aşağıdaki sınır geçiş noktalarını belirlemişlerdir:

Kazakistan - Kırgızistan sınırı:

· Karasu (Zhambyl bölgesi);

· Aisha-bibi kontrol noktası (Zhambyl bölgesi)

 Kazakistan - Özbekistan sınırı:

· Kolzhat (Türkistan bölgesi)

· Kazygurt (Türkistan bölgesi);

· Tazhen (Mangistau bölgesi);

Kazakistan - Türkmenistan sınırı:

· Temir Baba (Manistau bölgesi);

Kazakistan - Çin sınırı:

· Kolzhat (Almatı bölgesi);

· Nurzholy (Almati bölgesi);

· Dostyk (Almatı bölgesi);

· Bakhty (Doğu Kazakistan bölgesi);

· Maykapchagay (Doğu Kazakistan bölgesi);

Kazakistan - Rusya sınırı:

· Kairak (Kostanay bölgesi);

· Zhana Zhol (Kuzey Kazakistan bölgesi);

· Karakoğa (Kuzey Kazakistan bölgesi);

· Sharbakty (Pavlodar bölgesi);

· Urlitobe (Pavlodar bölgesi);

· Kosak (Pavlodar bölgesi);

· Auyl (Doğu Kazakistan bölgesi);

· Ube (Doğu Kazakistan bölgesi);

· Zhaisan (Aktobe bölgesi);

· Alimbet (Aktobe bölgesi);

· Syrym (Batı Kazakistan bölgesi);

· Taskala (Batı Kazakistan bölgesi);

· Zhanibek (Batı Kazakistan bölgesi);

· Kurmangazy (Atyrau bölgesi).

 

Kaynak : IRU

--

Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı ile, Ticaret ve Entegrasyon Bakanlığının ortaklaşa aldığı yeni karar çerçevesinde, 15 Nisan 2020 tarihine kadar bazı gıda ürünlerinin Kazakistan’dan ihracatına yasak getirilmiştir.

22 Mart 2020 tarihinden itibaren taşınması yasaklanan ürünler aşağıdadır.

Kazakistan’da ilan edilen OHAL süresince taşımacılarımızın söz konusu ürünleri Kazakistan’dan taşımaması önemle rica olunur.

Kara buğday, beyaz şeker, havuç, patates, soğan, lahana

Name of goods HS Code EAEU *
Buckwheat 1103 19 900 9
White sugar 1701 99
Potato 0701 90
Carrot 0706 10
Onions 0703 10
White cabbage 0704 90
--

Kazakistan Korona Virüsü Uygulamaları

16 Mart 2020 saat 08:00’den itibaren Kazakistan’da olağanüstü hal ilan edilmiş olup, Devlet Sınır Hizmetleri ithalat/ihracat operasyonları gerçekleştiren işletmeler için talimat yayınlamıştır.

OHAL süresince,  devlet sınırlarını geçen uluslararası karayolu taşımacılığı sürücüleri ve araçlarına aşağıdaki şartlara tabi olarak izin verilecektir.

 • Karayoluyla uluslararası yük taşımalarının karantina ve sıhhi-epidemoloji standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmesi;
 • Sürücüler, hangi ülkenin vatandaşı oldukları fark etmeksizin, devlet sınırından geçerken mutlaka pasaport kullanmalıdır (kimlikle geçiş kabul edilmemektedir);
 • Kazakistan sınır kapısından giriş için 1a) ve 1b) kategorisi ülkelerinden gelen sürücüler (transit dahil)  ile beraber en 15 gün içinde 1a) ve 1 b) kategorilerindeki ülkeleri ziyaret etmiş sürücüler,  ancak sınır kapısında karantina ve sıhhi-epidemolojik standartlara uygun şekilde sürücü  değişimi veya çekicinin bir Kazak çekici ile değiştirilmesi halinde girebilecektir.

Son liste itibariyle;

1.a. Fransa, İran, İtalya, İspanya, Almanya

1.b ise Çin, Güney Kore ve tüm Schengen bölgesi ülkelerini içermektedir.

Bu kapsamda, Kazakistan ve Orta Asya taşımalarında, son 1 aylık süreçte bu ülkelerde bulunan şoförlerin yer almaması önem taşımaktadır.

Aşağıda listelenen sınır kapıları uluslararası karayolu yük taşımaları için belirlenmiştir; https://www.und.org.tr/medya-detay/duyurular/kazakistan-tasimalari-hakkinda-bilgilendirme 

 --

Kazakistan’da COVID – 19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 (bir) ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmiştir.
 
Olağan Üstü Hal kapsamında Kazakistan ile yabancı ülkelerin diplomatik hizmetinde görevli personel ile Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Kazakistan Cumhuriyeti'ne gelecek uluslararası örgütlerin heyet üyeleri hariç olmak üzere, Kazakistan Cumhuriyeti sınırları dahiline giriş ve çıkışlara kısıtlamalar getirilmiştir. (Olağan Üstü Hal süresince Kazakistan’a girişler tüm ülke vatandaşları için askıya alınmıştır)
 
Diğer taraftan, yük taşımacılığına yönelik genel bir kısıtlama olmayacağı hususu Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından 16 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna yapılan açıklamada dile getirilmiş, aynı gün yetkili kurum olan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev tarafından da bu husus teyit edilmiştir.
 
16 Mart 2020 tarihinde sabah saatlerinde Rusya üzerinden gelen bazı tırlarımızın Atyrau’da bekletildiğine dair bilgiler almıştık. Biraz önce tırların içeriye alınmaya başlandığı bilgisi ulaştı. Şu an itibariyle, tır taşımacılığı açısından Müşavirliğimize ulaşan menfi bir konu yok. Gün içinde temas ettiğimiz Kuryk Liman İdaresi de kısıtlamaya yönelik bir talimat almadıklarını ifade etmişti.
 
Bununla birlikte, uygulamaya ilişkin detaylı bir açıklama ya da resmi bir bildirim olursa sizlerle paylaşırım. Şoförlerle ilgili sıhhi kontroller ve araçlar / yüklerle ilgili artan denetimler söz konusu olacaktır.
 
Transit geçişlere ilişkin talebimizle ilgili olarak da dönüş bekliyoruz. Bugün yapmayı planladığımız bir görüşme vardı ancak Kazak tarafınca ertelendi.  Konuyla ilgili ilerleme sağlayabilirsek bilgi paylaşırım.

Kaynak : Astana Ticaret Müşavirliği

--

 Azerbaycan - 15.09.2020 tarihinde güncellendi 

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi, pandeminin yayılmasını sınırlamak için aşağıdaki önlemleri almıştır:

- Önleyici tedbirler artırıldı ve tüm gümrük sınır kontrol noktalarında uygulanmaktadır

- Ülkeye giren tüm araçlar hem sabit bir dezenfeksiyon cihazı ile hem de manuel olarak birçok defa dezenfekte edilmektedir

- İran  topraklarından Azerbaycan'a ithal edilen yükler, Azerbaycan plakalı araçlara boşaltılır.

- Transit kargo taşıyan araçlara Devlet Trafik Polisi tarafından varış yerlerine kadar eşlik edilir

15.09.2020 tarihinde güncellenmiştir

Bakü Büyükelçiliğimizden yapılan bilgiendirmeye göre, Liman'da koronavirüs tespit edilmesi sebebiyle, sürücülerin sağlığı adına testlerin bundan sonra Azerbaycan'a girmeden Azerbaycan-Gürcistan sınırındaki Kırmızı Köprü sınır kapısında yapılmasına karar verilmiştir.  

Yeni uygulama ile Kırmızı Köprü sınır kapısında test ücreti olarak 50 $ alınacaktır. 

Sınırda gerçekleştirilen testten sonra Bakü Limanı'nda ihtiyaç halinde tekrar test talep edilebilecek ancak bunun için ayrıca ücret alınmayacaktır. 

--

Bakü Limanında Türkmenistan'ın zorunlu uygulaması sebebiyle sürücülere zorunlu sağlık raporu alınması uygulaması getirilmiş olup, söz konusu rapor 80 Manat, yaklaşık 50 $'dır. Kaynak Bakü Liman İdaresi

Bakü Limanı tarafından yapılan duyuruya göre; Türkmenistana çalışan “Bəhtiyar” gemisindən çıkan TIR’lar dezenfeksiyondan geçirilmektedir.

Azerbaycan’ın İran ile taşımacılık için açık olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmıştır.

 • IR-TR: iki ülkeden çekiciler kendi bölgelerinde yarı-römork taşımacılığı yapmaktadır.
 • Sınırlarda gerçekleştirilen çekici değişimleri kapsamında sürücüler sınırları geçememekte; sadece yarı-römorklar geçebilmektedir.
 • Ayrıca demiryolunu daha geniş bir biçimde kullanılmasına ilişkin görüşmeler ve fizibilite analizleri devam etmektedir.
 • IR-AZ: ticaret normaldir, kamyonların sürücüler ile birlikte geçişlerine izin verilmektedir ve sadece yolcuların hareketlerinde kısıtlamalar vardır.

--

 Türkmenistan - 02.04.2020 tarihinde güncellendi 

Türkmeistan'ın aldığı önlemler kapsamında, gümrük noktaları üzerinden gelmekte olan ve transit geçiş yapmakta olan uluslararası lojistik seferleri yapan yabancı TIR şoförlerinin ve TIR'ların Türkmenistan sınırlarından geçişleri 1 Mayıs 2020 tarihine kadar kısıtlanmıştır.

Türkmenistan’da sadece Römork değişim modeli ile ve Türkmen çekiciler ile taşımalar sürdürülebilmektedir.

--

Türkmen tarafınca, 24 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan sınırında yeralan Garaboğaz ve Farap sınır kapısı üzerinden kara ulaştırması ile ülkeye getirilerek Türkmenistan’a giren ve Türkmenistan sınırlarından transit geçen yüklerin taşınmasının, Türkmen taşıyıcıları tarafından gerçekleştirilmesine karar verildiği,

Bahsekonu sınır kapılarına gelen yabancı ülke nakliyecilerine ait taşıtların dorselerinde bulunan yükün Türkmen taşıyıcılarına devredilmesinin, temassız teslim usulü ile Türkmen sınırında belirlenen özel yerlerde gerçekleştirileceği,

23 Mart 2020 (dahil) tarihine kadar Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı üzerinden gelen yabacı ülke yük araçlarının, dorselerini Türkmen taşıyıcıları tarafından Türkmenistan’a taşımak veya Türkmenistan sınırları içerisinden transit taşımak üzere Uluslararası Türkmenbaşı Limanı sınırları içerisinde özel olarak belirlenen yerlerde bırakabilecekleri, yabancı ülke yük araçları sahiplerinin, araçlarının sürücüleriyle birlikte deniz yolu vasıtasıyla ülkelerine dönüşlerini sağlamaları gerektiği,

24 Mart 2020 tarihinden itibaren Uluslararası Türkmenbaşı Limanına gelen transit dahil, her çeşit yükün, araçsız, sürücüsüz ve yüke eşlik eden kimse olmadan römork ile, gemi vasıtasıyla gönderilmesi gerektiği,

Türkmenistan sınırlarından geçen uluslararası ulaştırma-transit koridorlarının etkili bir şekilde faaliyet göstermesinin sağlanması amacıyla, kombine yük taşımacılığını (deniz ve kara yolu araçları) kullanmak kaydıyla yüklerin konteyner ve demiryolu vagonları ile taşınmasının tavsiye edildiği,

Kazakistan veya Özbekistan üzerinden yapılacak transit taşımalar için yine yüklerin Türkmen TIR'lar vasıtasıyla sınırlara kadar taşınacağını ve gümrük noktalarından transit taşımacılığın yapılacağı ülke TIR'larınca teslim alınacağı, bu şekilde yabancı ülke TIR'larının Türkmenistan'a girmeyeceği, Türkmen TIR'ların da Türkmenistan'dan çıkmayacağı,

Türkmenistan’a yönelik ikili ve transit taşımalara ilişkin konularda acil telefon hattı tesis edildiği (+99365647471-Aşkabat, +994502900301 – Bakü, +998712023210 /+9989012977455 - Taşkent),

Kaynak: Türmenistan Büyükelçiliği

--

 

 Özbekistan - Güncellenme Tarihi: 31.12.2020 

Kazakistan'da olağanüstü hal ilan edilmesinden sonra Özbekistan-Kazakistan sınırlarında kuyruklar meydana gelmiştir. Durum, halihazırda uluslararası karayolu mal taşımacılığı için stabilize haldedir.

Özbekistan ve Kazakistan arasındaki üç sınır geçiş noktasında yer alan  taşımalar  acil durum yönergelerine göre etkili bir şekilde sürdürülmektedir:

· Kolzhat (Türkistan bölgesi);

· Kazygurt (Türkistan bölgesi);

· Tazhen (Mangistau bölgesi).

Kuyruklar halihazırda ciddi ölçüde azaltılmıştır.

Kaynak : IRU
Güncellenme Tarihi: 25.03.2020

...............

Özbekistan'da yeni Koronavirüs salgını vakalarını önlemek için ilgili Komisyon, bazı ülkelerle uçuşları geçici olarak askıya alma kararı almıştır.

21 Aralık 2020'den 10 Ocak 2021'e kadar Birleşik Krallık, İtalya, Almanya, Danimarka, Avusturya, Avustralya, Hollanda ve Güney Afrika ile uluslararası uçuşlar (gelen, giden ve transit) askıya alınmış olup,  bu durum yeni  COVID varyasyonu ile ilgilidir.

Yukarıdaki ülke vatandaşları,  bu ülkelerde kalıcı olarak ikamet eden vatansız kişiler ile son 14 gün içinde yukarıdaki ülkeleri ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının, yukarıdaki kısıtlama yürürlükte olduğu sürece Özbekistan'a girmesine izin verilmeyecektir.

Kaynak: Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı

Bu düzenlemenin öncelikle hava taşımacılığı için geçerli olmasına rağmen, bazı yabancı karayolu taşımacılığı operatörleri ve sürücülerinin yeni kısıtlama nedeniyle Özbekistan'a giremediğini bildirmektedir.

Rusça olarak daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız https://mintrans.uz/ru/news/respublika-mahsus-komissiyasining-bayonoti

Kaynak: Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı
Güncellenme Tarihi: 31.12.2020

--

 Tacikistan – 11.06.2020 tarihinde güncellendi 

9 Haziran'da Tacikistan Ulaştırma Bakanlığı, Covid-19 salgını bağlamında uluslararası trafik kurallarını  değiştirmiştir. Güncellemeler aşağıdaki gibidir:

· Sürücünün test sonucunun negatif olduğuna dair kanıt bulunduğu durumda, sürücü ve aracın ülkede 5 güne kadar kalmasına izin verilir;

· Böyle bir kanıt bulunmadığı takdirde sürücü sınırda yetkili makamlar tarafından teste tabi tutulur. Sürücü, testin sonucunu öğrenene kadar karantinaya alınır. Testin negatif çıkması durumunda, sürücü ülkeye girmekte ve gideceği yere ulaşmakta serbesttir;

· İnsani yardım ekipmanı ithal eden araçların beraberindeki belge temelinde hareketleri terminal hizmetlerinin ödenmesinden muaftır.

Güncellenme Tarihi: 11.06.2020

30 Nisan'dan itibaren Tacikistan ile Çin arasındaki Karasu-Kulma sınır geçiş noktası yük taşımacılığı operasyonlarına yeniden açılmıştır. Şirketlerin aktarma operasyonları sınırda yapılacaktır. Çinli olmayan kamyon şoförlerinin araçlarını terk etmelerine izin verilmez. “Temassız” kontroller her iki sınırdaki güvenlik görevlileri tarafından da gerçekleştirilir. Yolcu operasyonları ve yetkisiz kişilerin varlığı kesinlikle yasaktır; bu kural ihlal edilirse Çin Hükümeti sınırı hemen kapatacaktır.

Güncellenme Tarihi: 20.05.2020


Ülkeye ithal edilen mal ve ürünlerle ilgili  kayıt ve diğer gümrük işlemleri sınır terminallerinde yapılır ve son varış noktasına iletilecek taşınmalar ulusal operatörler tarafından gerçekleştirilecektir.

--

Duşanbe Ticaret Müşavirliğimizden alınan bilgilere göre 21 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkeye giren Türk sürücülerine 14 gün karantina uygulaması başlatılacağı bilgisi edinilmiştir.

Alınan bilgilere göre halihazırda 2 Türk sürücüsü karantina denetlemesi çerçevesinde kontrol altına alınmıştır. 

Duşanbe Büyükelçiliğimiz uygulama hususunda gerekli bilgileri alabilmek için girişimlerine devam etmektedir.

Tacikistan’da uygulamanın detayları ve gelişmeler bilahare sektörümüzle paylaşılacaktır.

Tacikistan’a taşıma yapan üyelerimizin bilgilerine rica olunur.

 

19.03.2020 tarihinde güncellendi

Ocak 2020'den bu yana Tacikistan ile Çin - Kulma-Karasu arasındaki sınır tamamen kapalı.
Tacikistan Afganistan sınırlarının tamamı kapalı. 
Tacikistan-Özbekistan ve Tacikistan-Kırgızistan arasındaki sınırlar şu anda normal çalışıyor.
Resmi verilere göre, Tacikistan'da Coronavirüsün yayılımı tespit edilmedi. 
Daha fazla bilgi için lütfen Tacikistan Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesine bakın - https://mfa.tj/
 
Kaynak: ABBAT

--

 Lüksemburg- 20.03.2020 tarihinde güncellendi

Hükümet tarafından önümüzdeki üç ay için olağanüstü hal ilan edilmiş, ancak gelişmelere istinaden daha öncesinde iptal edilebileceği ifade edilmektedir. Lüksemburg'da yük taşımacılığı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak sınırlarda bekleme süreleri uzayabilmektedir.

Kaynak: CLC (Lütfen tıklayınız)

--

 Lübnan - Güncellenme Tarihi: 19.03.2020 

Lübnan Makamları öncesinde Türk sürücülerinin Korona Virüsü tehdidi bitene kadar Lübnan’a girmeme kararı alsa da, akabinde Türk Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimizin girişimleri ve talepleri doğrultusunda Türk sürücülerinin Lübnan’a girişine izin verileceğini bildirmiştir.

Lübnan Tarafından alınan yanıtta sürücülerimizin limanda ateşlerinin ölçülerek, riskli görünmeyenler için ülkeye giriş izni verileceği beyan edilmiştir.

Ancak bu ülkede ve özellikle kuzey bölgelerinde, hastalık açısından önemli bir risk olduğunu ve

 • sürücülerimizin güzergahları boyunca azami derecede dikkatli olmaları ve
 • Sağlık Bakanlığımız tarafından önerilen tüm kurallara riayet etmelerini ve
 • mümkün olduğunca temastan kaçınılmasının gerek değerli sürücülerimizin, gerekse de değerli Lübnan halkı sağlıkları için önem arz etmektedir.

Bu çerçevede, Türkiye ve Lübnan arasındaki ticaretin devam etmesine vesile olan Lübnan Makamlarının anlayışı ve kararı için, Lübnan Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliğimizin değerli destekleri için sektörümüz adına şükranlarımızı arz ederiz.


Kaynak: Lübnan Büyükelçiliği

--

 Kırgızistan - Güncellenme Tarihi: 19.03.2020 

Kırgız Cumhuriyeti’ndeki halkın sağlığının korunması ve COVID-19 koronavirüs enfeksiyonunun girmesi ve yayılmasının önlenmesi amacıyla Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti tarafından alınan karar uyarınca, 19 Mart 2020 tarihinde saat 00.01’den itibaren geçici bir süre için Kırgız Cumhuriyeti’nin devlet hudutlarındaki tüm kontrol ve geçiş noktalarında yabancı ülke vatandaşları ve herhangi bir vatandaşlığı bulunmayan kişilerin Kırgız Cumhuriyeti topraklarına girmelerine sınırlama getirilecektir.

Uluslararası yük taşımacılığı gerçekleştirmekte olan sürücüler, uçakların uçuş ekipleri ve mürettebatları, uluslararası demir yolu taşımacılığının tren ve lokomotif ekipleri istisnaya tabidir.

Kaynak: Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

--

 Irak -  Güncellenme Tarihi: 18.03.2020 

Sürücüler Maske kullanmak zorundadır. 

İran ile Irak arasındaki sınır geçiş noktaları 8 - 15 Mart tarihleri arasında bir hafta boyunca kapalı olacaktır. İran'ın Khosravi, Soumar, Mehran, Chazabeh ve Shalamcheh dahil sınırları ise hafta boyunca çalışır durumda olmayacaktır.

Irak’a/’tan Taşıma İşlemleri

-       Irak’a giden mallar ve konteynerler, Halil İbrahim sınır kapısından Irak’ta ki teslimat noktasına kadar Irak araçları ve şoförleri tarafından taşınacaktır.

-       Türkiye’ye ya da diğer ülkelere giden mallar ve konteynerler Habur sınır kapısından, teslimat noktasına dek Türk araçlar ve şoförler tarafından taşınacaktır.

-       Gıda, canlı hayvan, bozulabilir ürünler ve sağlık ekipmanı taşıyan tırların sınırı geçişine öncelik verilecektir.

Kaynak: Gümrük Müdürlüğü

--

 Azerbaycan - 19.03.2020 tarihinde güncellendi 

Bakü Limanında Türkmenistan'ın zorunlu uygulaması sebebiyle sürücülere zorunlu sağlık raporu alınması uygulaması getirilmiş olup, söz konusu rapor 80 Manat, yaklaşık 50 $'dır. Kaynak Bakü Liman İdaresi

Bakü Limanı tarafından yapılan duyuruya göre; Türkmenistana çalışan “Bəhtiyar” gemisindən çıkan TIR’lar dezenfeksiyondan geçirilmektedir.

Azerbaycan’ın İran ile taşımacılık için açık olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmıştır.

 • IR-TR: iki ülkeden çekiciler kendi bölgelerinde yarı-römork taşımacılığı yapmaktadır.
 • Sınırlarda gerçekleştirilen çekici değişimleri kapsamında sürücüler sınırları geçememekte; sadece yarı-römorklar geçebilmektedir.
 • Ayrıca demiryolunu daha geniş bir biçimde kullanılmasına ilişkin görüşmeler ve fizibilite analizleri devam etmektedir.
 • IR-AZ: ticaret normaldir, kamyonların sürücüler ile birlikte geçişlerine izin verilmektedir ve sadece yolcuların hareketlerinde kısıtlamalar vardır.

--

 Avrupa Birliği – 18.03.2020 tarihinde güncellendi 

Tüm Schengen Sınırlarını 30 Gün Süreyle Kapattı (Yük Taşımacılığı Muaf)

17 Mart tarihinde kararlaştırılan kısıtlamalar “yük taşımacılığı yapan kişiler, diplomatlar ve askeri personel, sağlık görevlileri ve araştırmacılar dışındaki tüm AB dışı ülke vatandaşları için geçerli olacak. AB ülkelerinde uzun süreli ikametgahı olanlar veya vizesi bulunanlar ile AB vatandaşlarının akrabaları da seyahat edebilecek.

İrlanda, Birleşik Krallık gibi, bu seyahat kısıtlamalarına katılmayacak.

AB dışı ülkeler İzlanda, Liechtenstein, Norveç ve İsviçre bu tedbirleri uygulayacak fakat vatandaşları ve Birleşik Krallık vatandaşları AB’ye seyahat edebilecek.

Virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinin hafifletilmesi ve tedarik zincirlerinin “açık tutulması” için, AB liderleri AB Komisyonu’nun “yük taşımacılığı için sınırlarda hızlı geçiş hatları oluşturulması” önerisini de onayladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen “yük taşıyan kamyonların oluşturduğu çok fazla trafik yoğunluğu var ve yük akışının hızlandırılması şart” dedi.

Leyen, AB’nin iç sınırlarındaki kısıtlamaların kaldırılmasının zaman alacağını belirtirken, sınırlar arası çalışan kişilerin sınırlar arasındaki dolaşımına müsaade edilmeye devam edileceğini belirtti.

Kaynak: EUOBSERVER

--

 Kosova – 17.03.2020 tarihinde güncellendi 

Halihazırda Kosova hükümeti, mal sevkiyatı için ülkeye girişlere izin vermekle birlikte; şöförlerin maske-eldiven gibi koruyucu önlemlere riayet etmesini, akaryakıt alımı ve araç arızası dışında mola vermemelerini zorunlu kılmaktadır.

Konu hakkındaki talimatnameye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: Priştine Büyükelçiliği

--

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – 16.03.2020 tarihinde güncellendi 

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır. 

Kaynak: Liman Mülki İdare Amirllği 

--

 Karadağ – 13.03.2020 tarihinde güncellendi 

Transit taşıma yapan sürücüler hariç riskli bölgelerden gelen tüm yabancı sürücüler 14 gün süreyle karatinaya alınmaktadır. 

Kaynak: Hırvat Karayolu Nakliyecileri Derneği 

--

 İran – 09.04.2020 tarihinde güncellendi 

Türkiye'den İran'a ve İran'dan ülkemize yapılan taşımalara sınır kapıları kapalıdır.
 

5 Nisan'da İslam Qala - Dogharoun sınır geçiş noktasında Afganistan'dan İran'a yolcu taşımacılığı yasaklanmıştır. Mal taşımacılığı bu hükümden muaf tutulmuştur.

Farah - Mahirood ve Zaranj - Milak sınır geçiş noktalarında, sadece mal taşımacılığına ve İran ve Afgan vatandaşlarının girişine izin verilmektedir. İran ve Afgan vatandaşlarının ayrılması ve üçüncü ülke vatandaşlarının geçişi yasaktır.

--

 Moğolistan - Güncellenme Tarihi: 21.01.2021 

13 Ocak 2021 tarihli Hükümet Kararnamesi ile Altanbulag sınır geçiş noktasından yük trafiği 1 Şubat 2021 tarihine kadar geçici olarak durdurulmuştur.

Pandeminin yayılmasını önlemek ve riski azaltmak için 1 Şubat 2021'den itibaren haftada bir Altanbulag sınır geçiş noktası üzerinden sadece gıda, ilaç ve tıbbi malzemelerin taşınmasına izin verilecektir.

Bahse konu malları taşıyan yabancı araçların, gümrük kontrol bölgesinde yarı römorklarını Moğol çekicileriyle değiştirmesi gerekmektedir.

Altanbulag sınır geçiş noktasının hangi günlerde çalışacağıyla ilgili bilgiler önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Kaynak IRU

21.01.2021 tarihinde güncellenmiştir

Moğolistan Hükümeti'nin 172 Sayılı Kararnamesi ile Altanbulag BCP / Rusya Federasyonu ile olan tüm sınır geçiş noktaları üzerinden karayolu yük taşımacılığı 18 Ocak 2021 tarihine kadar geçici olarak durdurulmuştur.

Mevcut pandemi nedeniyle, Altanbulag BCP üzerinden taşımaların 18 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlayıp başlamayacağı henüz belli değildir.

Bu nedenle, taşımalara başlanabilmesi için Moğolistan Hükümeti tarafından yayınlanacak bir sonraki duyurunun beklenmesi gerekmektedir.

13.01.2021 tarihinde güncellenmiştir

15 Kasım 2020 tarihli 181 sayılı Hükümet kararına göre, Moğolistan Hükümeti afet hazırlık düzeyini 1 Aralık 2020'ye kadar uzatmıştır. Karara göre; yerel karayolu, hava ve demiryolu yolcu taşımacılığı geçici olarak askıya alınmıştır. Ayrıca, tüm seviyedeki eğitim kurumları 01 Aralık 2021 tarihine kadar kapalıdır.

Bu süre içinde yalnızca devlet kuruluşlarının faaliyet göstermesine izin verilecektir.

25.11.2020 tarihinde güncellenmiştir

Moğolistan'da ulusal ve uluslararası yolcu taşımacılığı bugünden itibaren (10.03) 18 Mart'a kadar sınırlandırılmıştır ancak yük taşımacılığı için henüz bir yasak bulunmamaktadır.

Kaynak: IRU Çin Ofisi

 

İngilizce interaktif harita; 
(kaynak: trans.info)