Bulgaristan Girişlerinde Yaşanan Vize Sorununa İlişkin Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /BULGARİSTAN GİRİŞLERİNDE YAŞANAN VİZE SORUNUNA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
BULGARİSTAN GİRİŞLERİNDE YAŞANAN VİZE SORUNUNA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
A+A-
Bulgaristan Girişlerinde Yaşanan Vize Sorununa İlişkin Bilgilendirme

Bilindiği üzere, 08.05.2023 tarihinde Bulgaristan sınırlarında yaşanan vize sorununa ilişkin Derneğimiz duyurusu yayımlanmış idi.

Bu çerçevede, Sofya Büyükelçiliğimiz tarafından bugün yayımlanan duyuru aşağıdaki gibidir:

Bulgaristan makamları Schengen vizesi ile Bulgaristan üzerinden Schengen ülkelerine seyahat edecek diğer ülke vatandaşlarının Bulgaristan'dan transit geçebilmeleri için mevcut Schengen vizeleri ile öncelikle bir Schengen ülkesine giriş yapmaları veya ülkeye girişte Schengen vizelerinin yanı sıra Bulgaristan transit vizesi ibraz etmeleri gerektiği yönünde karar almıştır.

Söz konusu kararın yaratabileceği mağduriyetlerin giderilmesi ve sorunun ivedilikle çözümü için Büyükelçiliğimiz ilgili Bulgaristan makamlarıyla temaslarına devam etmektedir.

Bununla birlikte, Bulgaristan üzerinden diğer ülkelere seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın, seyahatlerinden makul bir süre önce Türkiye’deki Bulgaristan Temsilciliklerine uygun transit vize başvurusunda bulunmaları tavsiye olunmaktadır.

Diğer taraftan, bahse konu sorunun çözülmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrupa Birliği Komisyonu ve ilgili Bulgar makamları nezdinde Derneğimiz resmi girişimleri de devam etmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.