Yeni Schengen Vizesi Alan Sürücülerin Bulgaristan’a Çıkışları Hakkında Önemli Bilgilendirme - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /ÖNEMLİ DUYURULAR
  • /YENİ SCHENGEN VİZESİ ALAN SÜRÜCÜLERİN BULGARİSTAN’A ÇIKIŞLARI HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
YENİ SCHENGEN VİZESİ ALAN SÜRÜCÜLERİN BULGARİSTAN’A ÇIKIŞLARI HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
A+A-
Yeni Schengen Vizesi Alan Sürücülerin Bulgaristan’a Çıkışları Hakkında Önemli Bilgilendirme

Derneğimize iletilen son bilgilere istinaden, yeni Schengen vizesi olan (pasaportta henüz Schengen giriş damgası olmayan) sürücülerin söz konusu vize ile Bulgaristan’a çıkışlarına izin verilmemiş ve Türkiye’ye geri gönderilmiştir.

Bulgaristan sınır polisinin bu uygulama ile ilgili gerekçesi ise; 5 Mayıs tarihinde Bulgaristan makamları tarafından bir genelge yayınlandığı bu genelgeye istinaden “yeni Schengen vizesi alan sürücülerin öncelikle bir Schengen ülkesine giriş yapmaları gerektiği veya Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya taşıma yapılacak ise pasaportlarında ayrıca Bulgaristan transit vizesinin” bulunması gerektiği belirtilmiştir.

Uygulamaya konulan düzenleme hakkında Bulgar makamları tarafından Türk makamlarına yapılan resmi bir bilgilendirme bulunmamakla birlikte Derneğimiz tarafından, Dışişleri Bakanlığı, Sofya Büyükelçiliği, Burgaz Başkonsolosluğu ve İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu ile derhal irtibata geçilmiş ve girişimler başlatılmıştır. Hali hazırda, Bulgaristan’da resmi tatil olması nedeniyle bahse konu Genelge ve içeriği ile ilgili resmi bir bilgi temin edilememiş olup yazılı bir bilgi temin edilmesi için çalışmalar sürmektedir.

Bu kapsamda, resmi kanallardan temin edilecek bilgi netleşinceye kadar sürücülerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için; “Pasaportunda yeni Schengen vizesi olan ancak Bulgaristan transit vizesi olmayan sürücülerin, Avrupa ülkelerine giriş için Bulgaristan kara sınır kapılarını kullanmamaları” konusuna hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.

Konuyla ilgili olarak, Derneğimiz tarafından ilgili tüm kurumlar nezdinde yapılan resmi girişimler takip edilmekte olup, temin edilebilecek tüm bilgiler sektörümüz ile bilahare paylaşılacaktır.