Yabancı araçların Otoyol, Köprü ve Trafik Cezalarının Tahsilatı İçin Hazine ve Maliye Bakanlığı İle Toplantı Yapıldı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
29.11.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
15 KM
AKARYAKIT
4.110 TL
Hamzabeyli (TR)
29.11.2020
İHRACAT
16 KM
İTHALAT
5 KM
AKARYAKIT
3.795 TL
Ipsala (TR)
29.11.2020
İHRACAT
4 KM
İTHALAT
1 KM
AKARYAKIT
4.110 TL
Gürbulak (TR)
29.11.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
29.11.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
Sarp (TR)
29.11.2020
İHRACAT
9 KM
İTHALAT
8 KM
Maribor (SLO)
29.11.2020
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
Kalotina (BG)
29.11.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
Batrovci (SRB)
29.11.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
2 KM
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /YABANCI ARAÇLARIN OTOYOL, KÖPRÜ VE TRAFİK CEZALARININ TAHSİLATI İÇİN HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI İLE TOPLANTI YAPILDI
YABANCI ARAÇLARIN OTOYOL, KÖPRÜ VE TRAFİK CEZALARININ TAHSİLATI İÇİN HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI İLE TOPLANTI YAPILDI
A+A-
Yabancı araçların Otoyol, Köprü ve Trafik Cezalarının Tahsilatı İçin Hazine ve Maliye Bakanlığı İle Toplantı Yapıldı

Bilindiği üzere, ülkemize ve ülkemiz üzerinden taşımacılık yapan yabancı plakalı araçların otoyol ve köprüleri ücret ödemeden kullanmaları ve buna ilişkin cezaların tahsilatı oldukça uzun zamandır Derneğimizin gündeminde idi ve bu durumun yarattığı haksız rekabetin önlenmesi için yoğun çabalar sarf edildi.

Son dönemde güzel bir gelişme yaşandı ve yabancı plakalı araçların otoyol ve köprü ücretlerinin tahsilatı 2020 yılı Ocak ayında Kapıkule sınır kapısında başlatıldı. Gerek milli menfaatlerimiz gerek ise sektörümüzün rekabetini olumlu yönde etkileyecek söz konusu uygulamayı hayata geçiren Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve bağlı Muhasebe Uygulamaları Dairesi yöneticileri ile bir araya geldik.

11 Şubat Salı günü gerçekleştirilen toplantıda, Kapıkule’de başlatılan uygulamanın tüm sınır kapıları ve iç gümrüklerde de devreye alınarak yaygınlaştırılmasının yanı sıra söz konusu araçlara düzenlenen trafik cezalarının da tahsilatının yapılması konuları görüşüldü. Toplantıda ayrıca, yabancı plakalı araç sahiplerinin/sürücülerinin geçiş ihlallerini sorgulama sayfasının İngilizce olarak devreye alınmasının önemi, ceza dökümlerinde ceza tahakkuk tarihlerinin yer alması gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

Muhasebat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve ekibi tarafından Derneğimiz temsilcilerine detaylı bilgi verilmiş, uygulamanın tüm sınır kapıları ve iç gümrüklerde devreye alınması yönünde çalışmaların devam ettiği, Sınır kapısındaki TIR Parkında ve tescil peronlarında POS cihazları ile tahsilatın yapılabilmesi için altyapı çalışmalarının tamamlanmaya çalışıldığı, Emniyet birimleri de sistemin entegrasyonu noktasında son aşamaya gelindiği hususları paylaşıldı. Ayrıca, UND tarafından iletilen hususlar için de çalışma yapılabileceği bilgisi verildi.

Toplantıya Derneğimizi temsilen UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum ve Koordinatör Nejla Albayrak katılım sağladı.