UND, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile Vize Konularını Değerlendirdi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU İLE VİZE KONULARINI DEĞERLENDİRDİ
UND, YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU İLE VİZE KONULARINI DEĞERLENDİRDİ
A+A-

2021 yılı başından bu yana Yunanistan vize başvurularında karşı karşıya kalınan sorunlarla ilgili olarak Yunanistan Başkonsolosu Sayın Georgina Soultanopoulou makamında ziyaret edilmiştir. Sayın Başkonsolos ve beraberindeki heyet ile birlikte iki saat boyunca toplantı yapılmış ve Yunanistan Başkonsolosluğundan yapılan vize müracaatları konusunda teknik detaylar da dahil olmak üzere tüm süreçler görüşülmüştür.

Toplantıda, Derneğimiz tarafından sektörde yaşanan sorunlar ve tespitler detaylı olarak paylaşılmıştır. Sektörümüzden Derneğimize iletilen ve Sayın Başkonsolosa iletilen gündemlerimizde özetle; vize başvurularına verilen ret kararlarındaki artışlar, bazı sürücüler için AB’ye giriş engeli şerhi uygulamaları, sürekli olarak Yunanistan’a taşıma yapan ve öncesinde en az 6 aylık vizeleri bulunan TIR sürücülerine kısa süreli vize kararları, Yunanistan’ı transit geçiş yaparak Arnavutluk, Kosova gibi ülkelere yapılan taşımalar ve sektöre yeni giren TIR sürücüleri için vize kararları olmuştur.

Başkonsolos Sayın Soultanopoulou, Başkonoslosluğa yapılan vize müracaatlarında yaşanan sorunları dile getirmiştir. Öncelikle, evrakı tam ve doğru olan sürücülerin vize başvurularına ret kararı verilmediğini belirten Sayın Başkonsolos da özetle; kendilerine teslim edilen başvuru evrakları arasında sahte ve/veya üzerinde tahrifat yapılmış evraklar bulunduğunu, bir çok başvuruda eksik evrak olduğunu ve eksik evrakları tamamlamak için sürücü veya firmalar ile iletişime geçildiğini, hiç deneyimi olmayan sürücülerin başvuru evraklarının daha farklı yöntemlerle kontrol edilerek değerlendirildiğini, Yunanistan’dan vize almış ancak hiç Yunanistan’a giriş yapmamış sürücüler olduğunu, Davetiye evrakı ile ilgili davetiyeyi veren kurumun aranarak teyit talep edildiğini önemle vurgulamıştır.

Sayın Başkonsolos, taşımacı firmaların TIR sürücüleri için hazırlanacak evraklarda titizlik gösterilmesi, tahrifat yapılan belgelerin Başkonsolosluğa sunulmamasına özen gösterilmesi, eksik evrak ile başvuru yapılmaması konularına azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğinin hatırlatılmasını talep etmiştir.

Toplantıya UND adına İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum katılım sağlamıştır. Toplantıda son olarak, Derneğimizin temel hedefinin, ülkelerimiz arasındaki ticaretin aksamadan devamının sağlanması olduğu ifade edilerek; sektörümüzde faaliyet gösteren ve bilerek/isteyerek herhangi bir hata yapmayan firmalarımızda çalışan sürücülerimizin haksız uygulamalar ile karşı karşıya kalmasının engellenmesi için destekleri yinelenmiştir. Vize süreçlerin değerlendirilebilmesi amacıyla belirli aralıklarda bir araya gelinmesi konusunda da mutabakata varılmıştır.

Sayın Başkonsolos ve ekibine, olumlu seyirde geçen ve iki saati aşkın süren toplantı için sektörümüz adına teşekkür ederiz.