Eylül Ayı UND Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /EYLÜL AYI UND YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
EYLÜL AYI UND YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
A+A-
Eylül Ayı UND Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

UND Yönetim Kurulu Toplantısı 18 Eylül’de Pendik Green Park Hotel’de yapıldı. Çalışma Grupları’ndan gelen konular ve gündeme dair gelişmelerin ele alındığı toplantıda, taşıma istatistikleri, icra kurulu çalışmaları, vizeler konusundaki gelişmeler, Avusturya KDV uygulaması ve BIREG sistemine ilişkin dava süreci gibi konularda görüş alışverişi yapıldı.

UND Eylül ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Asil ve Yedek Yönetim Kurulu Üyelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda gündeme dair gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıda ayrıca Nuhoğlu, UND Yönetim Kurulu üyelerine yaşanan orman yangınları nedeniyle yaptıkları destekten dolayı Tema Vakfı tarafından hazırlanan teşekkür plaketlerini takdim etti. Başkan Nuhoğlu yapılan online bağlantı ile Genç UND Akademi Sertifika Programının ikinci program açılışında genç lojistikçilere seslenerek onlarla gurur duyduğunu dile getirdi.

Toplantı öncesi üyelere hitaben bir konuşma yapan Nuhoğlu, pandemi ile birlikte Türkiye lehine taşımacılık sektöründe yaşanan dönüşüme vurgu yaptı. Türkiye ihracatının bu yıl yaşadığı harekete dikkat çekerek “Yıl sonu hedefimiz 210 milyar dolar ihracat yapmak. Bunun için taşımacılık sektöründe yaşanan sorunların çözümü çok önemli” dedi.

Ülkelerin artık daha fazla politize olduğunu ve gruplaşmaların arttığını aktaran Nuhoğlu, “Bu sektör ülkenin performansını yükseltecek bir sektör. Buradaki arkadaşlarımızın temel görevi bu sektörü yüceltmektir, önündeki engelleri kaldırmaktır, gelecek tasarımı yapmaktır. Bölgelerden gelen arkadaşlarımız hem bölge dinamiklerini hem de taşıma yaptıkları ülkelerin dinamiklerine hakimler. Hep beraber stratejik çalışma planı hazırlayacağız ve bunu kamuya sunacağız” diye konuştu.

Nuhoğlu, pandemiden kurtulmanın en önemli yolunun aşı olmak olduğunu belirterek sektör temsilcilerinden firmalarında çalışanlardan aşı olmalarını, sürücülerin aşılanmasını sağlamalarını istedi.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Çalışma Grupları’ndan gelen 55 konu belirlediklerini söyledi. Çalışma gruplarının nasıl çalıştığı, görev ve sorumlulukları ile görev sürelerini anlatan Özel, çalışma guruplarına katılmak için 429 tane talep geldiğinin bilgisini verdi. Özel, Dijitalleşme Çalışma Gurubu’na gelen 112 talebe özellikle dikkat çekti.

Gündeme dair gelişmeler ela alınırken; Vize başvuruları süreçlerinin değerlendirilmesi amacıyla üyelerden alınan bilgiler doğrultusunda yapılan araştırılmanın sonucu görüşüldü. Başvuruların nasıl yapılması gerektiği konusunda UND’nin çalışma yapacağı belirtildi. Özellikle başvurularda eleme, sorgulama, hata bulma ve doğru başvuru için eğitim verme noktasında çalışmaların başlatılacağı görüşüldü.

UND üyesi firmaların yaptıkları 3. Ülke taşımaları ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını söyleyen Başkan Nuhoğlu, “Hiçbir ithalat yapmadan ülke ekonomisine döviz kazandırıyoruz. Bunu ortaya koyalım ve sektörümüzün ne kadar önemli ve değerli olduğunu gösterelim” dedi.

TÜVTURK başvurularında bekleme sürelerinin 10 günü bulduğu konusu görüşülerken, verilen bekleme sürelerinin tam olarak ortaya konması ve bunu da bakanlığa iletilmesi hususu görüşüldü.

Eylül ayı Yönetim Kurulu toplantısında;

  • Avusturya KDV Uygulaması ve Macaristan BiReg Sistemi dava sürecinin başlatılmasına karar verilmesi,
  • Orta Asya’da Türk nakliye sektörünün yaşadığı eşitsizliklerin çözümü konusunda yapılması gerekenler
  • İstanbul ve Mersin’de yapılacak olan sektörel fuarlara katılım,
  • Sürücü Akademisi
  • Kırgızistan KUKK toplantısı
  • Vize konusunda yaşanılan sıkıntı ve kapılardaki geçiş süresinin 48 saati bulmasındaki sorunun çözümü konuları da görüşülen önemli başlıklardı.