UND ve TESTMER arasında İş Birliği Anlaşması İmzalandı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND VE TESTMER ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI
UND VE TESTMER ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI
A+A-

Ulaştırma ve Lojistik sektörü için önem arz eden konulardan biri olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) süreçleri ile ilgili UND ve TESTMER arasında 7 Ekim 2023 Cumartesi günü iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma kapsamında TESTMER Ölçüm ve Test Hizmetleri A.Ş tarafından Karbon Düzenleme Mekanizması ile ilgili olarak yasal süreçlerin tamamı da dâhil olmak üzere Lojistik firmalarının sürece uyumu noktasında gerçekleştirilecek hizmetlerin tümünün düzenlenmesi ve takibi sağlanacak.

Avrupa Birliği, Avrupa Yeşil Mutabakatı (Europe Green Deal) kapsamında 2050 hedefi olan sıfır karbona ulaşmak için 1 Ekim 2023 tarihi itibarıyla yüksek karbon içeren öncelikli sektörler; çimento, demir-çelik, alüminyum, gübre ve elektrik için Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasını (SKDM) devreye aldı. Daha az emisyon üretenler daha az vergi ödeyecekler. Lojistik sektörü için son tarih 1 Ocak 2026 olarak görülse de özellikle tedarikçisi konumunda oldukları firmaların süreci başlattıkları ve bu süreç içerisinde bir basamak olarak tedarikçilerinden karbon miktarlarının paylaşılması isteneceğinden kaynaklı 1 Ekim 2023 tarihinde lojiktik firmalarının da sürece başlamaları gerekmektedir.

Bu süreçlerin tamamı noktasında özellikle eğitimler ve diğer hizmetler TESTMER Ölçüm ve Test Hizmetleri A.Ş tarafından sağlanarak, doğru karbon miktarının hesaplanması, eğitimler ile farkındalıkların arttırılması, en önemlisi yasal olarak firmaların sorun yaşamaması ve karbon miktarlarının düşürülmesi noktasında destek verilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve destek için
Arife Erdem(Teklif ve Planlama)
Tel: 533 309 7866 Mail: arife.erdem@testmer.com.tr ve info@testmer.com.tr