UND, Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığının Davetiyle Türkmenistan 2nci Uluslararası Konferansı, Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumuna Katıldı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, TÜRKMENİSTAN ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ DAVETİYLE TÜRKMENİSTAN 2NCİ ULUSLARARASI KONFERANSI, TAŞIMACILIK VE TRANSİT KORİDORLARI FORUMUNA KATILDI
UND, TÜRKMENİSTAN ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ DAVETİYLE TÜRKMENİSTAN 2NCİ ULUSLARARASI KONFERANSI, TAŞIMACILIK VE TRANSİT KORİDORLARI FORUMUNA KATILDI
A+A-
UND, Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığının Davetiyle Türkmenistan 2nci Uluslararası Konferansı, Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumuna Katıldı

Taşımacılık ve Transit Koridorları Forumu ve Fuarı çerçevesinde Türkmenistan Yol İdaresi Ajansı tarafından resmen davet edilen UND, Türkmenistan 2nci Uluslararası Konferansına katıldı. UND'yi temsilen Türkmenistan'a giden İcra Kurulu Başkanı Alper Özel forumda bir konuşma gerçekleştirdi.

Alper Özel, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında COVID ve diğer felaketlerde, lojistiğin küresel ekonomideki hayati öneminin ispat edildiğini, ayrıca Türkmenistan’ın COVID döneminde sağlık endişeleriyle sınırlarını kapatması esnasında, Türkmenistan’ın transit konumunun eksikliğiyle, ülkenin dünya tedarik zincirindeki öneminin ve transit ticaret ve taşımacılık bağlantı noktalarının, başta Türkmenistan’ın küresel ekonomi ve Orta Asya için öneminin hissedildiğinin altını çizdi.

Uluslararası taşıma istatistiklerine göre ülkenin sınır kapılarını açmasının Türkmenistan, Türkiye ve 3ncü ülke taşımacıları için öneminin açık ve net şekilde ortaya çıktığı Alper Özel tarafından ifade edildi.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, geçmişte yaşanan sürücü vizeleri temininde yaşanan bürokratik engellerin Türkmenistan tarafından kaldırıldığını, sürücü vizelerinin kolaylaştırılması ve dijitalleştirilmesi düşürülmesi yönünde ülkenin göstereceği çabaların iki ülke ve Türkmenistan’ın transit konumumu çok daha gelişeceği vurgulandı.

Alper Özel, Türkmenistan’ın lojistik konumunun daha da güçlendirilmesi için, bölge ülkelerinin liderlerinin vizyonu çerçevesinde yol geçiş ücretleri ve Hazar Denizinde çalışan gemi ücretlerinin düşmesi durumunda, Türkmenistan ve Orta Koridorun çok daha gelişebileceği hususu vurgulandı.

Aynı zamanda Türkmenistan’ın karayolu taşımacılık belgelerinin dijitalleştirilmesi yönünde çabaların Derneğimizce büyük memnuniyetle karşılandığı bildirilerek bugüne dek gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek çabalar için UND adına Türkmenistan Makamlarına şükranlarımız sunuldu.

Toplantılar akabinde Forum Organizatörleri tarafından, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND adına forumun en iyi açılış konuşmacısı ve moderatörü olarak onurlandırıldı.