UND, Türkmenistan Makamları ile Sınır Geçişlerinde Türk TIR’larına Sağlanabilecek Açılımları Görüştü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, TÜRKMENİSTAN MAKAMLARI İLE SINIR GEÇİŞLERİNDE TÜRK TIR’LARINA SAĞLANABİLECEK AÇILIMLARI GÖRÜŞTÜ
UND, TÜRKMENİSTAN MAKAMLARI İLE SINIR GEÇİŞLERİNDE TÜRK TIR’LARINA SAĞLANABİLECEK AÇILIMLARI GÖRÜŞTÜ
A+A-

Geçtiğimiz Mart ayında, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhammedov’un talimatı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un girişimleri sonucunda Türkmen Makamları ile UND arasında bir toplantının düzenlenmesi gündeme gelmişti.

Aşkabat Büyükelçiliğimizin yoğun katkılarıyla organize edilen toplantı öncesinde, meseleyi ülkemiz adına en üst düzeyde takip eden ve sektörümüze bu süreçte yoğun destek sağlayan Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral ve Ticaret Müşavirimiz Sayın Serdar Akar ile Derneğimiz heyeti arasında bir hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral’dan Sektörümüze Tam Destek !

13 Nisan tarihinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen hazırlık toplantısında, Aşkabat Büyükelçimiz tarafından Türkmenistan’da pandeminin başlangıcından bu yana ortaya çıkan durum ve ülkenin özel dinamikleri konusunda son derece detaylı bilgiler paylaşıldı, son dönemde Türkiye ile Türkmenistan arasında özellikle Cumhurbaşkanlarımız düzeyinde sürdürülen çok yakın diyalog ve işbirliği ortamın olduğu ifade edildi.

Türkiye ile Türkmenistan arasında son yıllarda gelişen olumlu ikili ilişkilerin odak noktalarından birinin “ulaştırma” olduğu; Hazar Denizi güzergahında ülkenin yaptığı çeşitli yatırımlar dolayısıyla Hazar geçişlerinde iyileştirme çalışmalarını destekledikleri bilgilerini paylaşan Aşkabat Büyükelçimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız Çetin Nuhoğlu başkanlığındaki UND heyeti ile, Türk taşımacıları için Türkmenistan makamlarıyla yapılacak görüşmede gündeme getirilebilecek seçenekleri, ayrıntılı olarak değerlendirdi.

UND Heyeti, Türkmen Makamlarına Somut İyileştirme Önerilerini Sundu

14 Nisan 2021 tarihinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen toplantıya Türkmenistan tarafını temsilen Türkmenistan Karayolu Ulaştırma Ajansı, Türkmenistan Devlet Gümrük Servisi, Türkmenistan Devlet Sınır Birlikleri, Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi ve Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayii Bakanlığı temsilcileri katıldı.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu başkanlığındaki heyet UND Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Arslan, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, UND İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Bingöl, UND İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, UND Operasyon ve İstatistik/Veri Analiz Uzmanı Berkalp Kaya ve Operasyon BDT-Orta Asya Uzmanı Ayşegül Ketenci’den oluştu.

UND Başkanı tarafından Türkmen yetkililere hitaben gerçekleştirilen kapsamlı sunum ile, Türk taşımacıların pandemi öncesi ve sonrası dönemde Orta Asya taşımalarında karşı karşıya kaldığı sorunlar ve Türkmenistan güzergahının kapalı olmasının getirdiği zararları somut verilerle aktardı.

1 Nisan 2021 tarihinde sadece Türk plakalı TIR’lar ve sürücüleri için uygulamaya alınan yeni düzenleme için Türkmenistan yetkililerine teşekkürlerini sunan Nuhoğlu; yeni düzenlemenin Türk taşımacılar için içerdiği ağır şartlar (aşı belgesi zorunluluğu, antikor şartı, ülkeye varıştan önce ve varışta PCR testi şartı ve vize ) nedeniyle uygulanamaz olduğunu vurguladı.

UND Heyeti tarafından Türkmenistan’a yönelik ikili ve Türkmenistan üzerinden transit olarak gerçekleştirilmesi arzu edilen taşımalarda her iki taraf için azami güvenliği sağlayabilecek açılımlara dair farklı seçenekleri içeren öneriler, Türkmen heyeti tarafından dikkatle not alındı.

Bahse konu önerilerin, detaylı açıklamalarıyla beraber diplomatik kanallardan Türkmenistan makamlarına ulaştırılmasını talep eden Türkmenistan heyeti, konuyu tekrar değerlendireceklerini ve dost ülke Türkiye’nin taşımacılarına imkanlar dahilindeki açılımları sunmak için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Türk plakalı TIR'ların Türkmenistan'dan tranist geçişine de izin verilmesine yönelik olarak Derneğimizin ilettiği talepler konusunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile Dışişleri Bakanlığımızın Türkmenistan makamları nezdindeki girişimleri sürdürülmektedir.

Derneğimizin, Türkmenistan makamlarının kıymetli temsilcileri ile bir araya gelmesini sağlayan Dışişleri Bakanlığımız ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral, Ticaret Müşavirimiz Sayın Serdar Akar ve Türkmen muadil dernek THADA yetkililerine destekleri için içten teşekkürlerimizi sunarız.