UND, Transit Geçişlerimiz İçin Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığıyla İkinci Kez Biraraya Geldi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, TRANSİT GEÇİŞLERİMİZ İÇİN TÜRKMENİSTAN ULAŞTIRMA BAKANLIĞIYLA İKİNCİ KEZ BİRARAYA GELDİ
UND, TRANSİT GEÇİŞLERİMİZ İÇİN TÜRKMENİSTAN ULAŞTIRMA BAKANLIĞIYLA İKİNCİ KEZ BİRARAYA GELDİ
A+A-
UND, Transit Geçişlerimiz İçin Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığıyla İkinci Kez Biraraya Geldi

Bilindiği üzere 2019 yılı Şubat ayından itibaren Türkmenistan sınır kapıları uluslararası eşya taşımacılığına kapalı olup, bu tarihten itibaren, Orta Asya’nın önemli transit geçiş koridorlarından olan Türkmenistan’ın sınır kapılarının kapalı olması, Orta Asya’ya ihracatımızı olumsuz etkilemektedir.


Uluslararası Nakliyeciler Derneği olarak, ihracatımızın ve tedarik zincirimizin kesintisiz devamı ve güçlendirilmesi için; Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral başkanlığında, Türkmenistan uluslararası karayolu taşımacılığını istişare etmek üzere ilk olarak 14 Nisan 2021 tarihinde, ikinci olarak ise 30.07.2021 (bugün) tarihinde Türkmenistan Karayolu Hizmetleri, Hudut Güvenliği, Sağlık, Dışişleri ve Gümrük temsilcileri ile bir araya gelinmiştir.


Türkmenistan Kurumları ile 14 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk toplantıda; sürücülerin ülkeye girişlerinden en az 42 gün önce COVID-19 aşısını yaptırmış olduklarını belgelemeleri gerektiğini, COVID-19 antikoruna sahip olduklarını gösteren test sonuç belgesi ve en çok 72 saat öncesinde yaptırılmış olan COVID-19 negatif testinin bulunmasının zorunlu olduğu ve Türkmenistan’a giriş yapmadan önce Türkmenistan girişinde bir kez daha teste tabi tutulacağını talep etmiş idi. Ancak o günlerde Türkiye’de vatandaşların bu ölçüde aşılanması gerçekleştirilemediği için bu konuda herhangi bir gelişme kaydedilememişti.


Geldiğimiz gün itibariyle, Türkiye’de aşılanmanın hızlı ve tüm Türk sürücülerinin aşılanmış olması sebebiyle, 30 Temmuz 2021 tarihinde, Türkiye’nin bu şartı sağladığı ve Türkmenistan Makamlarının ülkeyi transit geçişine izin verecek ortamın oluştuğu Derneğimizce Türkmen yetkililerine ifade edilmiştir. Ayrıca Sağlık Bakanlığımızın Avrupa Birliği, Sırbistan, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkelerle karşılıklı aşı sertifikalarının tanınması ile ilgili yapılan çalışmaları hususunda bilgi verilmiş, Türkmenistan ile de benzer bir anlaşmanın yapılmasının önemi üzerinde durulmuştur.


Diğer taraftan, 5-6 Ağustos 2021 tarihinde, Orta Asya Liderler Zirvesi için 4 Orta Asya ülkesi liderleri bir araya gelecek olup, konular arasında ulaştırma ana gündemlerin içerisinde olacaktır. Nitekim 10 Ağustos 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek olup, bu ziyaret vesilesi ile Türkmenistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları bir araya gelecek ve Ticaret, Ulaştırma alanında önemli anlaşmalara imza atılacağından, bu zirve büyük bir fırsatı beraberinde getirdiği değerlendirilmektedir.


Yapılan toplantıda, Türkmenistan'a yapılan ikili taşımalar ve Türkmenistan üzerinden yapılacak transit taşımaların başlatılmasını teminen görüş ve öneriler paylaşılmıştır.


Türkiye ile Türkmenistan arasında özellikle Cumhurbaşkanlarımız düzeyinde sürdürülen çok yakın diyalog ve işbirliği ortamın da etkisiyle, Türkmenistan'da yapılacak görüşmelerinin Türkiye’nin Orta Asya ihracatının tekrar yükselişe geçmesi adına önemli bir fırsat olduğu karşılıklı olarak değerlendirilmiş olup kamu kurumları ile görüş ve öneriler paylaşılmıştır.


30.07.2021 tarihinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen toplantıya; Türkmenistan tarafını temsilen Türkmenistan Karayolu Ulaştırma Ajansı, Türkmenistan Devlet Gümrük Servisi, Türkmenistan Devlet Sınır Birlikleri, Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi ve Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayii Bakanlığı temsilcileri katıldı. Türk tarafını temsilen; Aşkabat Büyükelçisi Sayın Togan Oral, Aşkabat Büyükelçiliği yetkilisi Fadime Okumuş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ufukcan Akın, katılım sağlamış olup, UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu başkanlığındaki UND heyetinde ise UND Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Aytaş, UND Yönetim Kurulu Üyesi Mutluhan Akan, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND Iğdır/Doğubeyazıt Çalışma Grubu Başkanı Sinan Rehber, UND Mersin Çalışma Grubu Başkanı Yaşar Özkaya, UND Koordinatörü Nejla Albayrak, UND İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman ve UND Operasyon ve İstatistik/Veri Analiz Uzmanı Berkalp Kaya'dan yer almıştır.


Derneğimizin, Türkmenistan makamlarının kıymetli temsilcileri ile bir araya gelmesini sağlayan Dışişleri Bakanlığımız ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral, Ticaret Müşavirimiz Sayın Ayhan Işık’a destekleri için içten teşekkürlerimizi sunarız.