UND, Türkmen Ulaştırma Bakanlığının Daveti Üzerine Türkmenistan’a Gitti - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, TÜRKMEN ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ DAVETİ ÜZERİNE TÜRKMENİSTAN’A GİTTİ
UND, TÜRKMEN ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ DAVETİ ÜZERİNE TÜRKMENİSTAN’A GİTTİ
A+A-

Türkmenistan Resmi Kurumlarının daveti üzerine, ülkeye giden UND heyeti, Cumhuriyetimizin 98nci yılına denk gelen törende, Aşkabat-Türkmenistan Otoyol inşaasının bitmiş olan ilk etabı olan Aşkabat-Tejen Otoyolu açılış törenine katılım sağladı.

Tarihi İpek Yolunda geçmişte önemli bir transit konumda olan Türkmenistan, modern uluslararası taşımacılık koridorlarında da bu görevi devam ettirmek için, Aşkabat ve Türkmenabat arasında ülkenin ilk otoyolunu inşa etmekte. Söz konusu otoban 600 kilometrelik bir yolu kapsarken, projenin ilk etabı Aşkabat – Tejen arasındaki 210 kilometrelik kısım tamamlandı. Otoyol güzergâhı üzerinde düzenli aralıklarla, sürücülerin konaklayabileceği, modern tesis, hotel, duş, yemek gibi tesislerde inşa edildi.

Söz konusu yol, Türkmenistan üzerinden Özbekistan sınırına direkt ulaşım sağlarken, Türkmenistan’ın tarihi İpek Yolunda, Güney-Kuzey, Doğu-Batı aksinde transit konumunun güçlendirilmesi, ülke ve komşu ülke nakliyecilerine konforlu ve hızlı geçiş imkânı sağlaması hedeflenmektedir.

Türkmenistan Resmi Kurumları gerçekleştirilen organizasyonda, otoyolun civar bölgedeki taşımacılar için inşaa edildiğini, Türkmenistan’ın lojistik gücünün arttırılması için ülkenin yatırımlarına devam edeceğini açıkladı.

Aşkabat ziyareti çerçevesinde, UND Heyeti Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral’ı ziyaret ederek, Orta Asya güzergahlarında yaşanılan transit sorunları, Türk tarafının transit geçişlere ilişkin önerileri Sayın Büyükelçi ve UND arasında istişare edildi.

UND Heyeti, Aşkabat Büyükelçiliğimizin destekleriyle Türkmenistan Ulaştırmadan sorumlu Cumhurbaşkanı Kabine Üyesi ve Bakan Sayın Mammethan CHAKYYEV’ı makamında ziyaret etti. Yapılan ziyarette, UND’nin Türkmenistan’ı transit geçiş için talepleri ve Türkmenistan’dan transit geçiş için kurulabilecek sistemler Sayın Bakan ile görüşüldü ve istişare edildi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman’dan oluşan UND Heyeti, Aşkabat Büyükelçimiz Sayın Togan Oral’ın kıymetli davetiyle Aşkabat Büyükelçiliğimiz Rezidansında düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinliğine katıldı.

Orta Asya lojistik dünyasında atılan bu önemli adım ve UND’nin söz konusu etkinlik için Türkmenistan’a ziyaretini mümkün kılan Türkmenistan Devlet Başkanı Zatıâlileri Hürmetli Gurbanguly BERDIMUHAMEDOW’a sektörümüz adına şükranlarımızı arz ederiz.