UND, Türkiye - Irak Taşımalarının Aksamaması İçin Tüm Gücüyle Saha Desteği Veriyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, TÜRKİYE - IRAK TAŞIMALARININ AKSAMAMASI İÇİN TÜM GÜCÜYLE SAHA DESTEĞİ VERİYOR
UND, TÜRKİYE - IRAK TAŞIMALARININ AKSAMAMASI İÇİN TÜM GÜCÜYLE SAHA DESTEĞİ VERİYOR
A+A-
UND, Türkiye - Irak Taşımalarının Aksamaması İçin Tüm Gücüyle Saha Desteği Veriyor

Malumları olduğu üzere Habur sınır kapısı Corona virüs tehlikesi nedeniyle 29 Şubat tarihinde giriş ve çıkışlara kapatılmıştı.

Bu kapsamda ihracatımızın ve taşımalarımızın aksamadan devam etmesi için gerekli girişimlerde bulunulmuş, bunun sonucunda Habur Sınır Kapısının çıkışında tampon bölge olarak belirlenen alanda (köprü) yarı-römork değişikliği ve sürücü değişikliği ile Irak’a yönelik taşımaların devam etmesine karar verilmişti.

İthalat yönünde ise, Irak’tan Türkiye’ye dönüş istikametinde, giriş yapan araçlar üzerinde dezenfeksiyon sıvıları ile virüs temizliği gerçekleştirilmektedir. Dezenfeksiyon işleminden sonra araçlar 3 saat süreyle havalandırma için bekletilmektedir.

Derneğimiz, süreci en başından itibaren anlık olarak takip etmiş ve taşımacılarımızın bu süreçten en az zararla çıkması için gerekli girişimleri yapmıştır. Bölgeye gelen tüm sürücülere ve sahaya giriş yapanlara UND tarafından temin edilen maske, eldiven gibi koruyucu malzemeler ve dezenfektanlar dağıtılmaktadır. Ayrıca sürücülerin yük değişimi sırasında birbirileriyle temas etmemeleri ve sağlık kurallarına tam olarak uymaları için uyarılarda bulunulmaktadır.

Bu kapsamda Yönetim Kurulu Üyelerimiz Tahir Aydoğan ve Ömer Faruk Yıldırım, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Habur Mülki İdare Amirliği ve diğer kurumları ziyaret ederek gerekli görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

6 Mart tarihinde Silopi Valimiz, Gümrükler Genel Müdür Yardımcımız Sayın Mustafa Gümüş başkanlığındaki toplantıya UND Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Aydoğan ve Ömer Faruk Yıldırım da katılım göstererek, gerek Irak tarafında Türkiye’ye girmeyi bekleyen sürücülerimize ve Türkiye’den Irak’a ihracat yükümüzü taşımaya çalışan taşımacılarımızın sorunlarını çözmek üzere UND olarak önerilerini sunmuş ve Derneğimizin, ihracatımızın ve taşımacılığımızın kesintisiz devamı için her türlü desteğe hazır olduğunun altını çizmiştir.

Bunun yanı sıra Derneğimiz sahaya 6 geçici personel takviye ederek, gerekli koordinasyon ve tercüme hizmetini ve sürücülerimize yemek ikramı hizmetlerini yürüterek Habur Gümrük Müdürlüğü personelinin özverili çalışmalarına yardımcı olmaktadır.

Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye’den Irak’a çıkış ve Irak’tan Türkiye’ye giriş işlemleri hızlanmış; girişte günde ortalama 1200 TIR aracı, çıkışta ise günde ortalama 500 TIR aracı işlem görür hale gelmiştir. Bölgede sürdürülen yoğun çalışmalar kapsamında ihracat çıkış hızının günlük 700 araca çıkarılması hedeflenmektedir.

Yaşanan bu sıkıntılı ve zaruri süreçte sürücülerimizin güvenliğini ön planda tutarak ihracatımızın devamlılığını sağlamaya azami gayreti gösteren başta Ticaret Bakanlığımız, Habur Gümrük Müdürlüğümüz, Yönetim Kurulu Üyelerimize ve Habur Bölge Temsilcimiz Murat Tatar ile ekibine, sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.