UND, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcıları ile Orta Koridoru Değerlendirdi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI GENEL SEKRETER YARDIMCILARI İLE ORTA KORİDORU DEĞERLENDİRDİ
UND, TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI GENEL SEKRETER YARDIMCILARI İLE ORTA KORİDORU DEĞERLENDİRDİ
A+A-

UND ve Türk Devletleri Teşkilatı, 2022’deki gelişmeleri ve bu gelişmelerin Türk Dünyası taşımacılığı ve Orta Koridor üzerindeki olası etkileri konusunda 06.04.2022 tarihinde bir istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Türk Devletleri Teşkilatı Sekretaryasının önemli yöneticileri ve temsilcileri olan Genel Sekreter Yardımcıları Sn. Ömer Kocaman, Sn. Gismat Gozalov, Sn. Mirvokhid Azimov, Proje Direktörü Sn. Ali Çiviler ile bir araya gelen UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, Türkmenistan sınır kapılarının kapalı olması sebebiyle Türk ve Türk Konseyi üyesi ülkesi taşımacılarının sorunlar yaşadığı temel noktaları Türk Devletleri Teşkilatı temsilcileri ile paylaştı.

Hâlihazırda Türkmenistan sınır kapılarının kapalı olmasından dolayı büyük bir yoğunluğun ve sürücü mağduriyetinin yaşandığı Gürcistan-Rusya sınır kapısına, Rusya ve Ukrayna krizi sebebiyle, yeni bir dalganın daha yönelmesiyle mağduriyetin arttığını ve Orta Koridor üzerinden ticaretin daha da zorlaştığını aktaran UND Heyeti, Kuzey Koridorunun güç kaybetmesiyle Orta Koridor – Turan Koridorunun dünya ticaretine ve lojistiğine kazandırılması için oluşan ortamı ve yeni oluşan lojistik koridorları Türk Konseyine sundu.

Taraflar, Azerbaycan’da gerçekleşmesi gereken lojistik ve altyapı iyileştirmeleri, Hazar Denizi Ro-Pax Hattının güçlendirilmesi, Türkmenistan sınır kapılarının yeniden açılmasının Türk Devletleri Teşkilatı ticareti için önemini istişare ederek, ilgili raporların hazırlanmasında ortak çalışmaların devam etmesi yönünde karar aldı.