UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile Takograf Cezalarını Görüştü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, SIRBİSTAN GÜVENLİK VE ÖZEL TRAFİK KONTROL DAİRESİ İLE TAKOGRAF CEZALARINI GÖRÜŞTÜ
UND, SIRBİSTAN GÜVENLİK VE ÖZEL TRAFİK KONTROL DAİRESİ İLE TAKOGRAF CEZALARINI GÖRÜŞTÜ
A+A-
UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile Takograf Cezalarını Görüştü

Derneğimiz heyeti 10.06.2021 tarihinde Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkanlığı ile Belgrad ’ta toplantı gerçekleştirmiştir.

Gerçekleştirilen toplantıya Derneğimiz heyeti ile beraber Belgrad Büyükelçiliğimiz ve Belgrad İçişleri Müşavirliğimiz katılım göstermiştir.

Toplantının ana gündem maddesi Sırbistan’da ülkemiz araçlarına uygulanan cezai yaptırımlar olmuştur.

Gerçekleştirilen görüşmelerde ülkemiz firmalarına uygulanan cezalara ilişkin makbuzlar Sırbistan makamlarına takdim edilmiş ve uygulanan cezaların uluslararası AETR konvansiyonu ve Sırbistan ulusal mevzuatına göre incelemeleri yapılmıştır.

Sırbistan makamları tarafından Derneğimiz tüm taleplerine şeffaf ve açıklayıcı bir biçimde cevap verilmiş ve bundan sonra oluşabilecek soru ve sorunlarımız için Derneğimize özel irtibat bilgileri oluşturulmuştur.

Sırp makamları uygulanan cezai yaptırımların hemen ödenmesi halinde %50 indirim yapıldığını itiraz edilmesi halinde ise en yakın nöbetçi mahkemeye Türkçe hizmet veren tercüman eşliğinde sevk edilerek savunma hakkı tanındığını belirtmiştir.

Ayrıca, Derneğimiz üye firmalarının uygulanan cezanın haksız olduğunu düşünmesi durumunda Derneğimiz aracılığı ile kendileri ile irtibata geçilmesini rica etmişlerdir.

Derneğimiz, ceza makbuzlarının yalnızca Sırpça dilinde olmasının firmalarımız için oluşturduğu mağduriyeti dile getirmiş olup bu doğrultuda Sırp makamları tarafından İngilizce açıklamaların yer aldığı standart bir ceza tutanağı hazırlanacağı bilgisi paylaşılmıştır.

Diğer taraftan, Sırp makamları tarafından her ihlal için hem sürücüye hem de firmaya ceza kesildiği bilgisi paylaşılmış olup sürüş ve dinlenme sürelerinde 15 dakikaya kadar olan ihlallerde tolerans gösterilerek firmaya ceza kesilmeyeceği bilgisi paylaşmıştır.

Toplantı neticesinde ülkemiz firmalarına uygulanan ceza tutanaklarında yer alan maddeler teker teker incelenmiş olup söz konusu ceza maddelerine istinaden Derneğimizce bilgilendirme kılavuzu hazırlanacaktır.

Son olarak, sahadaki uygulamaların incelenmesi amacıyla, UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile ortak denetim gerçekleştirmesi yönünde mutabakata varılmıştır.

Söz konusu toplantının gerçekleştirilebilmesi için desteklerinden ötürü başta Belgrad Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy olmak üzere; Büyükelçilik personelimize sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunarız.

Toplantıya; UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, Belgrad Büyükelçiliği Konsolosu Oytun Çelik, Belgrad Büyükelçiliği İçişleri Müşaviri Albay Ali Gökhan Kayılı, Sıla Yolu Projesi Koordinatörü Üçüncü Sınıf Emniyet Müdürü Okan Kaplan katılım göstermiştir.