UND Ro-Ro Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /UND'DEN HABERLER
 • /UND RO-RO ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
UND RO-RO ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
A+A-
UND Ro-Ro Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

Online olarak gerçekleştiren UND Geniş Katılımlı Çalışma Grubuna DFDS Yetkilileri de katılım göstermiş olup toplantıda aşağıdaki gündem maddeleri görüşülmüştür.

 • BAF Ücretleri
 • Gemi Bilet Ücretleri
 • Limanlardaki Bekleme Ücretlerinin Yarattığı Maliyetler
 • Ödemelere Ek Vade Uygulanması
 • Mersin Hattındaki Yetersiz Gemi Sayıları
 • Konteyner ve Swap Body Ekipmanların Haksız Rekabete İmkân Tanıyacak Şekilde Fiyatlandırılmasının Sonlandırılması
 • Ro-Ro Hatlarında Sürücülerin Gemiye Binmesine İzin Verilmesi

Toplantıya; Şerafettin ARAS (HilalTrans), Vedat TUTU (VİP), Murat BAYKARA (Baynak), Nagihan SOYLU (UNO), Memik Hilmi TANER (Şahin), Alper Özel (UND), Fatih ŞENER (UND), Elif SAVRUM (UND), Kadir ÇİRKİN (UND), Selin NAZLI (UND), Fuat PAMUKÇU (DFDS), Ayberk ESKİN (DFDS), Sevil ÖGE (DFDS), Önder H. BAŞBOĞA (DFDS), Ziya GÜNER (Trans Lojistik), Caner TAN (Tan), Ahmet MUSUL (Ekol), Utku ARDIÇ (Arkas), Ali ÇİÇEKLİ (ALC), Ergun BİLEN (ABC), Fevzi ÇAKMAK (Plastnak), Gönül Delice (Selamoğlu), İbrahim HÜNER (Hüner), Cumhur Erzurumluoğlu (Çobantur), Arda NEZİROĞLU (Fullsped), Zeki NEZİROĞLU (Fullsped), Mehmet BAKIMCI (Bakımcı), Haşmet Karasu (Karmer), Yasin BAYRAKTAR (Eksa), Ali KARAKUZULU (Transnak), Murat CÖMERT (Sertrans), Arda HÜNER (Hüner), Erkan ÖZYURT (Mars), Volkan YILDIRIM (INTERCOMBI) katılım göstermiştir.

Toplantıda yapılan görüşmeler neticesinde DFDS tarafından yapılan duyuru aşağıda yer almaktadır

 1. Trieste-Mersin hattımızda; 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere haftada 1 sefer yapılan dönem süresince Trieste-Mersin yönünde gemilerimizi kullanan müşterilerimize Trieste EMT termimalinde tanınan 3 gün serbest süreye ilave olarak 3 serbest gün daha tanınmasına karar verilmiştir. Böylece Covid döneminde Trieste’ de uzun süre bekleme yapan Mersin ithalat araçları için ardiye ücretlerine destek verilerek bu ücretler DFDS tarafından karşılanmış olacaktır.

 1. Hatlarımızda uygulanmakta olan ve web sitemizde bulunan BAF skalaları, talep edildiği gibi BAF’ ın sıfır olacağı seviyeyi gösterecek şekilde güncellenmiştir. Güncellenen bu skalaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz http://www.dfds.com.tr/files/fiyat/dfdsbumedbafscale13052020.pdf

 1. Hatlarımızda peşin ödeme yapan müşterilerimizin ciro prim ödemelerinin ilgili aya ait borç bakiyesi olmaması halinde 3 aylık dönemler halinde değil aylık olarak ödenmesi değerlendirilmiş ve sadece peşin çalışan müşterilerimizin ciro prim tutarlarının 1 Temmuz 2020 itibariyle aylık olarak ödenmesine karar verilmiştir.

 1. Fransa hattını kullanan müşterilerimizin yaşadığı zorluk, Sete Limanı’nda herhangi bir intermodal bağlantı olmaması ve karayolundan şoför transferi için imkanların kısıtlı olması sebebiyle de ne yazık ki artmış durumdadır. Bu konuda müşterilerimize destek olabilmek için 31 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Haziran 2020 boyunca sadece Fransa hattında komple araç navlun fiyatları treyler navlun fiyatlarıyla aynı olarak uygulanacaktır.