UND, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Sayın Yalçın Özden ile Sınır Kapılarında ve Gümrüklerdeki Gelişmeleri Değerlendirdi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, İSTANBUL GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET BÖLGE MÜDÜRÜ SAYIN YALÇIN ÖZDEN İLE SINIR KAPILARINDA VE GÜMRÜKLERDEKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ
UND, İSTANBUL GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET BÖLGE MÜDÜRÜ SAYIN YALÇIN ÖZDEN İLE SINIR KAPILARINDA VE GÜMRÜKLERDEKİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ
A+A-
UND, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Sayın Yalçın Özden ile Sınır Kapılarında ve Gümrüklerdeki Gelişmeleri Değerlendirdi

UND, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Sayın Yalçın Özden’i 01.04.2021 tarihinde makamında ziyaret etmiştir. Ziyarete Derneğimizi temsilen İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin katılım göstermiştir.

Gerçekleştirilen ziyaretin ilk gündem maddesi son dönemde Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarında yapılan iyileştirmeler neticesinde söz konusu sınır kapılarında artan geçiş sayıları olmuştur. Kapılardaki iyileşme ile eş orantılı bir şekilde, iç gümrük idarelerinde gümrük işlemlerinin de aynı paralelde sorunsuz olarak devam etmesinin önemine vurgu yapılmıştır.

Diğer taraftan, son günlerde Erenköy Gümrük Müdürlüğü’nde yaşanan kaçak göçmen sorunları toplantının diğer bir önemli gündem maddesi olmuştur ve sorunun çözümü konusunda TASİŞ ve Erenköy Gümrük Müdürlüğü ile birlikte alınması gereken önlemler konusunda istişarelerde bulunulmuştur.

Ayrıca, hafta sonları Muratbey gümrüğünde yaşanan sıraların önüne geçilmesi amacıyla alınabilecek önleyici faaliyetler müzakere edilmiştir. Bu sıraların en kısa sürede son bulmasına yönelik atılacak adımlar üzerinde görüşülmüştür.

Gerçekleşen ziyaretin son gündem maddesi ise başta geçiş belgeleri olmak üzere taşıma operayonlarını hızlandıracak konularda dijitalleşmesinin yaratacağı olumlu sonuçlar olmuştur. Uluslararası taşımacılık faaliyeti gerçekleştiren firmaların operasyonlarını hızlı ve doğru bir şekilde planlamalarına katkı sağlayabilecek dijital çözümler konusu gündeme gelmiştir. Yüklemenin başlamasından sınır kapısından çıkışa kadar olan tüm işlemleri kapsayacak bir dijitalleşme projesi konusunda bilgi alışverişinde bulunmuştur.

Bu çerçevede, gerçekleştirilen ziyarette Derneğimiz Erenköy ve Muratbey Saha Ziyareti Analiz Raporları da Sayın Özden’e takdim edilmiş olup; değerli kabulünden dolayı Bölge Müdürümüz Sayın Özden’e teşekkürlerimizi sunarız.