UND ile Türk Konseyi, Azerbaycan Özelinde Orta Koridoru Görüştü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND İLE TÜRK KONSEYİ, AZERBAYCAN ÖZELİNDE ORTA KORİDORU GÖRÜŞTÜ
UND İLE TÜRK KONSEYİ, AZERBAYCAN ÖZELİNDE ORTA KORİDORU GÖRÜŞTÜ
A+A-
UND ile Türk Konseyi, Azerbaycan Özelinde Orta Koridoru Görüştü

UND, Türk Konseyi'nin yeni binasını tebrik etmek ve başta Azerbaycan olmak üzere Orta Koridor tedarik zincirinde yaşanan sorunları görüşmek üzere Türk Konseyine ziyarette bulundu.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Kısmet Gozalov ve Proje Direktörü Ali Çiviler'in katılım gösterdiği toplantıda 2020 yılı Avrasya taşıma istatistikleri ve Orta Koridorda gözlemlenen lojistik hareket ve sıkıntılar istişare edildi.

İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND tarafından hazırlanmış güzergah bilgi notunu, özellikle Azerbaycan’da alınan yüksek yol ücretlerini ve tedarik zincirinde aksaklıklara neden olan uygulamaları, Azerbaycan-Kazakistan arasında çalışan geminin düşük kapasitesini ve pahalı gemi ücretlerini, 2020 yılında gözlemlenen gemi bekleme sürelerini Türk Konseyi ile paylaştı.

Hazar koridorunu güçlendirmek adına yüksek maliyetlerin ortadan kaldırılması ve tedarik zincirini güçlendirici önerileri içeren UND resmi yazı ve raporları Türk Konseyi ile paylaşıldı.

Türk Konseyince, Azerbaycan’a yakın zamanda Konseylerince gerçekleştirilecek ziyarette, UND tarafından aktarılan hususların ve gözlemlerin Azerbaycan üst düzey kurumları ile paylaşılacağı hususunda bilgi verildi.

Toplantı sonunda, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Türk Konseyine üye ülkelerin işbirliğinin ve refahının, Orta Koridorun tedarik zincirinin geliştirilmesi ve yeni binalarının hayırlı olması adına şükranlarımızı ifade eden kadim Türk Dünyasının güçlenmesinin ve işbirliğinin daim olmasını simgeleyen Asırlık Takvim hediye etti.