HİB Hizmet İhracatçıları Birliği Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetler Komitesi ,Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'a Sektör Taleplerini ve Beklentilerini Aktardı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /HİB HİZMET İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÜK TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK HİZMETLER KOMİTESİ ,TİCARET BAKANIMIZ SAYIN MEHMET MUŞ'A SEKTÖR TALEPLERİNİ VE BEKLENTİLERİNİ AKTARDI
HİB HİZMET İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÜK TAŞIMACILIĞI VE LOJİSTİK HİZMETLER KOMİTESİ ,TİCARET BAKANIMIZ SAYIN MEHMET MUŞ'A SEKTÖR TALEPLERİNİ VE BEKLENTİLERİNİ AKTARDI
A+A-

26 Eylül tarihinde Ticaret Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıya Hizmet İhracatçıları Birliği adına katılan Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetler Komitesi, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve Üst Düzey Bakanlık bürokratlarıyla bir araya geldi.

HİB Yönetim Kurulu Üyesi, HİB Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetler Komitesi Başkanı Murat Baykara başkanlığındaki heyet tarafından gündeme getirilen konular genel olarak sınır geçişlerinde yaşanan sorunlar ve beklemeler; transit taşımalarda gecikmelere ve maddi kayıplara yol açan mevzuat kısıtlamaları ile AB ve Orta Asya ülkelerine yönelik taşımalarda yaşanan transit kotalar ve geçiş ücretleri oldu.

Ticaret Bakanımız ve heyetiyle gerçekleştirilen istişareler sonucunda;

  • Tüm sınır kapılarında kapsamlı süreç analizleri yapılarak Ülkemizin Sınır Kapılarından geçişlerin hızlandırılmasını sağlayacak iyileştirmelerin tespit edilmesi, Ülkemizin Mal ve Hizmet İhracatının Artması için HİB organizasyonunda ve Gümrükler Genel Müdürlüğünün aktif desteğiyle çalışmalar yapılması sağlanacaktır.
  • Parsiyel taşımalarda birden fazla ithalatçıdan beyanname beklenen süreçte 2-4 güne varan boşaltma süresinin ihracat ayağında taşımacılar için büyük miktarlarda maddi kayıplar yaşanmasına sebep olduğu aktarılarak, geçerli mevzuatta yapılacak değişiklikle 'özet beyanla Antrepoya boşaltma yapılmasına imkan verilmesi' talep edildi. Sayın Bakanımız tarafından 2020 yılında yapılan mevzuat değişikliğinin gerekçelerinin araştırılması talimatını verilerek uygun bulunması halinde gerekli mevzuat değişikliğinin değerlendirilebileceği ifade edilmiştir.
  • Ülkemizin transit konumunun güçlendirilmesi için Erenköy ve Muratbey gümrüklerinin geçici depolama kapasitesinin yetersiz kaldığı; İstanbul'da bulunan genel antrepolara da geçici depolama statüsü verilmesi halinde kapasite ve bekleme sorununun aşılacağı hususu katılımcılarla paylaşılmıştır.
  • Sarp, Habur, Haydarpaşa sınır kapılarında ÖTV'siz akaryakıt satılmasına imkan verilmesine yönelik talep yinelenmiş; Habur ve Haydarpaşa için bu talep not alınırken Sarp'taki sahanın bu uygulamaya müsait olmaması sebebiyle, ÖTV siz akaryakıt satışı talep edilen sınır kapılarına Çıldır Aktaş sınır kapısının eklenmesi değerlendirmeye alınmıştır. Sarp Sınır Kapısı 1.000 araçlık Tır parkı talebimiz Bakanlığımızca olumlu karşılanmış, Fiziki alan ve alt yapı için çalışmalara başlanacaktır.
  • Kapıkule sınır kapısından İzinli Gönderici yetkisi kapsamında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Sayın Bakanımız ve heyetiyle paylaşılmış olup Bakanlık yetkililerince bu sorunun çözümüne yönelik halihazırda çalışma başlatıldığı ve kısa ve orta vadeli olarak iki aşamada devreye alınacağı heyetimize bildirilmiştir.
  • Kapıkule sınır kapısında Minivan/Panelvanstatüsündeki araçlar kaynaklı yoğunluğun önüne geçilmesi amacıyla bu statüdeki araçların Dereköy-Malko Tırnova sınır kapısına yönlendirilmesi talebi gündeme getirilmiştir. Sayın Bakan bahse konu uygulamanın başlaması için Dereköy sınır kapısında kantar konuşlandırılmasıyla ilgili çalışmaların talimatı sonrasında başlatıldığını aktarmış ve çalışmaların hızlandırılmasını istemiştir.

HİB Yönetim Kurulu Üyesi , HİB Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetler Komitesi Başkanı Murat Baykara; 5448 sayılı yeni destek paketleri ‘Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Karar’, ‘Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararası aşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı’ ve ‘Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Karar’ ile sektör için önemli teşvik mekanizmalarının oluşturulduğunu ifade etti. Baykara 'Küresel tedarik zincirlerinin, dünya ticaret ve lojistik haritasının yeniden şekillendirildiği bu dönemde gelen bu destek paketi ile Türkiye ve Türkiye uluslararası yük taşımacıları ve lojistik hizmet sağlayıcıları olarak hizmet ihracatımızı 20 milyar dolar hedefine taşıyacak ve ülkemizin ekonomik kalkınma sürecini hızlandıracağız' açıklamasında bulundu.

Toplantıya Ticaret Bakanlığı adına katılan Sayın Bakanımız Mehmet Muş başkanlığındaki heyette Bakan Yardımcısı Sayın Özgür Volkan Ağar, Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa Gümüş, Uluslarası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Sayın Emre Orhan Öztelli, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Sayın Yusuf Karakaş, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nevzat Bozkurt, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Akın Ak ve Daire Başkanı Sayın Aslıhan Tuncer, Ticaret Uzman Yardımcısı Sayın Melike Uysal yer aldı.

Hizmet İhracatçıları Birliği Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetler Komitesi heyetinde ise HİB Yönetim Kurulu Üyesi, HİB Taşımacılık ve Lojistik komite başkanı Sayın Murat Baykara'nın yanısıra HİB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ahmet Yayman, HİB Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetler Komitesi üyesi Sayın Evren Bingöl (Lojistik ve Taşımacılık Komitesi ),Sayın Kadir Çirkin (Lojistik ve Taşımacılık Komitesi ), Sayın Kerem İmrak (IMSAN) , Sayın Ziya Güner (Translojistik) , Sayın Canan Payla (Omsan Lojistik) ve Sayın Ömer Gülen ( Bolubeyi Ulus, Nak.) ile Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Abdullah Keskin yer aldı.

Bakanlığımız tarafından yeni açıklanan destekler için sektörümüz adına Sayın Bakanımız Mehmet MUŞ ve Bakanlık Bürokratlarına şükranlarımızı sunuyoruz.