UND Hazar Enerji Yatırım Forumu’nda Hazar Geçişli Orta Koridor’un Geliştirilmesi İçin İşbirliği Çağrısı Yaptı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND HAZAR ENERJİ YATIRIM FORUMU’NDA HAZAR GEÇİŞLİ ORTA KORİDOR’UN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPTI
UND HAZAR ENERJİ YATIRIM FORUMU’NDA HAZAR GEÇİŞLİ ORTA KORİDOR’UN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPTI
A+A-
UND Hazar Enerji Yatırım Forumu’nda Hazar Geçişli Orta Koridor’un Geliştirilmesi İçin İşbirliği Çağrısı Yaptı

Caspian Energy Club ve Caspian Energy Türkiye tarafından 30 Nisan 2023 tarihinde İstanbul'da uluslararası "Hazar Enerji Yatırım Forumu (Caspian Energy Investment Forum) Istanbul-2023" uluslararası iş dünyası ve kamudan yoğun katılımla gerçekleşti.

Forumda önde gelen ülkelerin kalkınma modeli, Orta Doğu'nun kalkınması, dijital ekonomi, yeşil enerji ve Türk dilli konuşan ülkelerin ekonomik iş birliği konuları ele alandı.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Forum kapsamında düzenlenen ve Hazar ve Orta koridorun güçlendirilmesi konusunun ele alındığı panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Alper Özel panelde yaptığı konuşmada, Türkiye-Azerbaycan taşımacılık ilişkilerinde son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin iki ülke ticaretinin yanı sıra Avrupa-Asya ticaretine sağlayacağı katkılara değindi. Türk Dünyasının ekonomik bütünleşmesinin en önemli unsurlarından biri olan Trans-Hazar Uluslararası Ulaşım Koridorunun (Orta Koridor) son yıllarda uluslararası ticaret erbabının ve tedarik zincirlerinin odak noktasında olduğuna dikkat çeken Alper Özel, Orta Koridor güzergahındaki ülkelerin lojistik alanında benimsenen birtakım yapay ve korumacı kısıtlamaların etkileri üzerinden küresel lojistik performans endeksindeki sıralamalarda potansiyelin çok gerisinde olduklarını belirtti. Özel, Orta Koridorun dünya ekonomisi ve ticaretinin gelişimi için kilit konumunun güçlendirilmesi için tüm güzergah ülkelerinin lojistik alanındaki işbirliklerini artırmaları gerektiğini vurguladı.