UND Hatay Genişletilmiş Bölge Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
30.09.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
26 KM
TIR PARKI
3735 ARAÇ
AKARYAKIT
17.370 TL
Hamzabeyli (TR)
30.09.2022
İHRACAT
32 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.360 TL
Ipsala (TR)
30.09.2022
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
17.370 TL
Gürbulak (TR)
30.09.2022
İHRACAT
3 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
560 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
30.09.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2422 ARAÇ
Sarp (TR)
30.09.2022
İHRACAT
26 KM
İTHALAT
13 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
30.09.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
30.09.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
30.09.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND HATAY GENİŞLETİLMİŞ BÖLGE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
UND HATAY GENİŞLETİLMİŞ BÖLGE ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
A+A-
UND Hatay Genişletilmiş Bölge Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

UND Hatay Genişletilmiş Bölge Çalışma Grubu Toplantısı 20 Eylül 2022 Salı günü Erol Bilecik Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ergün Bilen, Fatih Şener, Kemal Gül, Abdurrahim Kılıç, Memik Hilmi Taner, Muhittin Ocak, Rıdvan Arıç, İcra Kurul Başkanı Alper Özel, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum ve Ziraat Katılım Bankası Antakya Şube yetkilileri katılım gösterdi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Gül ve ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in açılış konuşmalarının ardından söz alan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter Ergün Bilen ulaştırma sektörünün dünya ticaretindeki önemine dikkat çekerek, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e hitaben, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu nezdinde sınırlar kapılarındaki beklemelerin çözülmesi, bölgelerdeki lojistik köy projelerinin hayata geçirilmesi ve sektörün yararına olacak her konuda desteklerini talep etti.

Açılış konuşmaları sonrasında Ziraat Katılım Bankası Antakya Şube Müdürü Yüksel Arslaner bir sunum gerçekleştirerek sektöre yönelik desteklerle ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

UND’nin Faaliyetleri Anlatıldı

İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum tarafından sektörün durumu ve UND’nin yaptığı girişimlerle ilgili katılımcılara genel bilgilendirme yapıldı.

Gerçekleştirilen sunumda, geçiş belgelerinde yaşanan problemlerin çözümü için yapılan girişimler, KUKK toplantıları sonrası hangi ülkeden hangi miktarda ilave belge sağlandığı, Bulgaristan’da sorun haline gelen hasar-kaza anlarında oluşan yüksek maliyetler, Türkmenistan transit ve ikili taşımalarının güncel durumu, Rusya güzergâhın işleyişi gibi konular hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, TİO Belgesi ile ilgili güncel düzenlemeler, indirim şartları, fiyatları ve UND’nin kaçak göçmen sorununa ilişkin girişimleri ve bu konuda elde edilen olumlu gelişmeler konularında da katılımcılara detaylı bilgi verilerek üyelerin soruları cevaplandırıldı.

Vize Alımında Yaşanan Sıkıntılar ve Yapılan Girişimler Aktarıldı

Toplantıda, Schengen vize alımlarında yaşanan sıkıntılara istinaden, schengen kuralları ve olası ret nedenleri, randevu alma sürecinde yaşanan sorunlar ve vize temini için Konsolosluklara teslim edilen pasaportların çıkış sürelerinde yaşanan gecikmelerle ilgili UND tarafından yapılan girişimler hakkında detaylı bilgi paylaşıldı.

Bu kapsamda ziyaret edilen Konsolosluklar (Almanya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan vb.) ve yapılan görüşmelerde gündem olan konular hakkında da bilgi verildi. Özellikle ret ile sonuçlanan vize başvurularında firmaların başvuru evraklarına azami özen göstermeleri gerektiği hatırlatıldı. UND girişimi ile kurulan ASC vize ve faaliyette olan şubelerinin işleyişi ile ilgili detaylı bilgilendirmede yapıldı.