UND, Gürcistan-Rusya Sınır Kapısındaydı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, GÜRCİSTAN-RUSYA SINIR KAPISINDAYDI
UND, GÜRCİSTAN-RUSYA SINIR KAPISINDAYDI
A+A-
UND, Gürcistan-Rusya Sınır Kapısındaydı

UND Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Haşim Çavdar, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, Trabzon Temsilcisi Hakan Demircan’dan oluşan UND heyeti Gürcistan (Kazbegi)-Rusya (Verhniy Lars) sınırı, Kazbegi sınır kapısına inceleme ziyaretinde bulundu.

UND Heyeti öncelikle, Gürcistan’dan Gürcistan-Rusya sınır kapısına Türk araçlarının yönlendirmelerin Gürcistan Makamlarınca durdurulmasının sebeplerini Gümrük yetkilileri ile istişare etti.

Gürcü yetkilileri, Türk araçlarına yönelik herhangi bir kısıtlama veya ayrımcılık yapılmamakta olduğunu, geçtiğimiz hafta Rusya tarafının araç kabul etmemesinden ötürü 1.000 aracın sınır kapısında biriktiği, kapı güzergâhında çok sayıda turistik tesise (dağ paraşütü, kayak, dağ turizmi) gitmeye çalışan sivil araç trafiğinin devamını sağlayabilmek üzere milliyet ayrımı olmaksızın tüm ülke araçlarının Azerbaycan-Rusya sınır kapısına 06.10.2021 ve 18.10.2021 tarihleri arasında yönlendirildiğini, 18.10.2021 tarihiyle Rus gümrüğünün araç alımını hızlandırmasıyla yönlendirmeye son verildiği bildirdi.

Hâlihazırda Rusya’dan Gürcistan’a gerçekleşen buğday taşımalarının Verhniy Lars üzerinden karayoluyla taşınmasındaki artıştan dolayı Kazbegi sınır kapısında olağan dışı bir yoğunluk yaşandığı gözlemlendi.

Tek Durak sisteminin uygulandığı Gürcistan sınır kapısında, gümrük geçişlerinde bir aksaklık gözlemlenmezken, Verhniy Lars sınır kapısının çalışma düzeninin sınır kapısı geçişlerini doğrudan etkilediği ortaya çıkmaktadır.

UND, sınır kapısı öncesinde bulunan sıra fişi ile gümrük sırasını bekleyen TIR’ların bulunduğu TIR Parkında bulunan Türk sürücüleri ile bir araya gelerek, sınır geçişleri konusunda sürücülerimiz ile görüşmüştür.

Yetkililerden alınan bilgilere göre dağ yolunu kat etmeden tünel ile direkt sınır kapısına ulaşacak 9 kilometrelik tünel inşaatı ve Kazbegi sınır kapısında TIR’larımız için çalışan 5 perona eklenecek 4 peronla, sınır kapısında mevcut olan toplam 1.200 TIR giriş-çıkış sayısının, 2023 yılında toplam 1.800 TIR’a yükseleceği yetkililerce ifade edildi.

UND, sınır kapısı saha ziyareti öncesi Gürcistan Derneği GIRCA ile sınır kapısı ön değerlendirme toplantısı gerçekleştirmiş, sınır kapısı ziyareti sonrası da Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarımız ve Ticaret Müşavirimize ziyaret gözlemlerini aktarmak ve sınır kapısı ziyareti için gerekli izinleri alınmasını mümkün kılan Büyükelçiliğimize sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunmak bir araya gelmiştir.