UND, Gümrük Liyakat Sertifikasına Layık Görüldü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, GÜMRÜK LİYAKAT SERTİFİKASINA LAYIK GÖRÜLDÜ
UND, GÜMRÜK LİYAKAT SERTİFİKASINA LAYIK GÖRÜLDÜ
A+A-
UND, Gümrük Liyakat Sertifikasına Layık Görüldü

Dünya Gümrük Örgütü tarafından belirlenen “Geleneksel ve Yeni Ortaklarla İşbirliğinde Gümrükler” 2024 yılı teması kapsamında Dünya Gümrük Günü etkinliği 26 Ocak Cuma günü Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleştirildi.

Söz konusu temaya katkıda bulunan gümrük çalışanları ile kamu ve özel sektör temsilcilerinin bu girişim ve çabalarını takdir etmek amacıyla liyakat sertifikası verildi. UND Genel Koordinatörü Nejla Albayrak liyakat sertifikasına layık görüldü.

Törende konuşma yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat “Ticaret Bakanlığı olarak gümrük idarelerimiz büyük bir özveriyle 7/24 mesai yaparak, tedarik zincirinin kesintisiz şekilde işlemesi, uluslararası ticaret akışının sorunsuz bir şekilde ülke ekonomimize katkıda bulunması amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Ülkemizde 2002 yılında, toplam 2,5 milyon adet beyanname kapsamında 106 milyar dolar değerinde ticaret gerçekleştirilmişken; 2023 yılında 7,9 milyon adet beyanname kapsamında yaklaşık 575 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirilmiştir” dedi.

Ticaret erbabımızın ihtiyaç duyduğu gümrük hizmetlerine daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla, 2002 yılında 136 olan Gümrük Müdürlüğü sayısını 2023 sonu itibariyle 170’e çıkardıklarını belirten Bolat, “gümrüklerimizde de dijitalleşmeden faydalanarak işlemleri kolaylaştırıyor, mevzuatı basitleştiriyor ve fiziki altyapıyı modernize ediyoruz” dedi

Bakan Bolat’ın konuşmasının ardından, bakanlık ve özel sektör temsilcileri arasından seçilen 17 kişiye Dünya Gümrük Örgütü tarafından hazırlanan liyakat sertifikalarını takdim etti. UND Genel Koordinatörü Nejla Albayrak, Dünya Gümrük Örgütü Liyakat Sertifikasını Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’ın elinden aldı.

**************
UND Genel Koordinatörü Nejla Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kuruluna bağlı 9 koordinasyon kurulundan biri olan “Ticaretin Kolaylaştırılması” kurulunda 7 yıldır aktif olarak görev almakta, “Lojistik ve Altyapı Çalışma Grubu” eşbaşkanlığı görevini yürütmekte, diğer çalışma gruplarına da aktif katkı sağlamaktadır.

Gümrük İdareleri Taşra Teşkilatları ile yürütülen farkındalık çalışmalarında sektör-kamu eşgüdümünün sağlanması konusunda üstün gayretler sergilemektedir. Dış ticaret lojistiğinde sınır geçişlerinin hızlı ve sorunsuz gerçekleştirilmesi, paydaş kurumlar arası entegrasyonu, kamu-özel sektör ve uluslararası ortaklar arasındaki güvenin güçlenmesine katkı sağlayarak aidiyet duygusunun pekiştirilmesine katkılar sağlamaktadır.