UND Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Hareketliliği Programının İlk Dönemi 31 Ağustos’ta Sona Erdi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND ERASMUS + YURTDIŞI LOJİSTİK STAJ VE İŞBAŞI ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ PROGRAMININ İLK DÖNEMİ 31 AĞUSTOS’TA SONA ERDİ
UND ERASMUS + YURTDIŞI LOJİSTİK STAJ VE İŞBAŞI ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ PROGRAMININ İLK DÖNEMİ 31 AĞUSTOS’TA SONA ERDİ
A+A-
UND Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Hareketliliği Programının İlk Dönemi 31 Ağustos’ta Sona Erdi

Türkiye’de bir “ilk” e daha imza atan UND, mesleki eğitim alanında AB Erasmus + programı kapsamında aldığı akreditasyonla Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteğiyle başlattığı Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Programının birinci dönemini 31 Ağustos 2023 tarihinde tamamladı.

Program kapsamında 2023 yılının Şubat ayından itibaren Türkiye çapında lojistik eğitimi veren 25 mesleki ve teknik anadolu lisesinden toplam 51 öğrenci, 29 öğretmen, 6 refakatçi öğretmen ile beraber staj ve işbaşı öğrenme amacıyla yurtdışındaki program ortağı firmalara gönderildi.

Şubat ayında Polonya’da başlayan ilk dönem hareketlilik projeleri, 11-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Belçika’da ve 22-31 Ağustos 2023 tarihlerinde Makedonya’da gerçekleştirilen lojistik stajlarla sona erdi.

Belçika’nın Brüksel kentinde faaliyet gösteren Aras Express, Saylam Group ve Transport Karaca firmalarında gerçekleştirilen lojistik stajlarına Kağıthane İTO (İstanbul) , Feriha Uyar (Bursa), Mehmet Emin Horoz (İstanbul), Selim Yürekten (Kocaeli) Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Ayten Çağıran Çok Programlı Anadolu Lisesi (Antalya)’nde eğitim gören 13 öğrenci, Kağıthane İTO MTAL lojistik alan öğretmeni Seçkin Yazıcı liderliğinde mesleki bilgi ve becerilerini saha uygulamalarını yerinde gözlemleyerek geliştirme imkanı buldu.

Öğrenciler, hareketlilik süresince Amsterdam limanı ve Brüksel limanına UND organizasyonunda düzenlenen teknik gezilere katılırken, Brüksel ve Antwerp kentlerinin tarihi ve turistik noktalarını da ziyaret etti ve eşsiz deneyimler yaşadı.

29 Ağustos 2023 tarihinde Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği’ne de bir ziyaret gerçekleştiren stajyer grubumuz, Sayın Ticaret Müşavirimiz Mehmet Kayış tarafından kabul edildi.

İlk dönemin son ayaklarından biri de Makedonya’nın Üsküp kentinde bulunan program ortağı TOBBUND-Best Transit Service firmasının ev sahipliğinde gerçekleşen staj oldu. Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 1 öğrencimizin, öğretmeni refakatinde gerçekleştirdiği stajda genel lojistik dokümantasyonun yanı sıra uluslararası karayolu yük taşımacılığının gümrük ve transit boyutundaki işlemlerine dair önemli bilgiler edinildi.