UND’den Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçaklığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığına Ziyaret - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND’DEN EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÖÇMEN KAÇAKLIĞIYLA MÜCADELE VE HUDUT KAPILARI DAİRE BAŞKANLIĞINA ZİYARET
UND’DEN EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÖÇMEN KAÇAKLIĞIYLA MÜCADELE VE HUDUT KAPILARI DAİRE BAŞKANLIĞINA ZİYARET
A+A-
UND’den Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçaklığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığına Ziyaret

Kaçak göçmen sorununa çözüm bulabilmek için Derneğimiz girişimleri, Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve Sırbistan Büyükelçiliğinin destekleri ile 2019 yılı 16 Haziran 2019 yılında başlatılan ve 16 Eylül 2019 tarihinde sona eren "Sıla Yolu Projesi”nin ulaştığı başarı ile ilgili sektörümüz adına geri bildirim yapmak ve Sırbistan-Hırvatistan sınırında yaşanan kaçak göçmen sorunları hakkında güncel bilgileri paylaşmak amacıyla UND Heyeti tarafından 8 Ocak 2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçaklığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirildi.

UND Heyeti tarafından Daire Başkanımız Sayın Özer Korkmaz’a projenin sektörümüz için sağladığı faydalar aktarılırken, kaçak göçmen problemleri nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Türk şoförlerin sınır kapısında Türk Polisinin bulunduğunu bilmesinin yarattığı güven duygusunun önemine dikkat çekildi ve EGM’nin projeye verdiği destek için teşekkür edildi.

Daire Başkanı Sn. Korkmaz tarafından, proje süresince sınır kapsında Türk Polisinin varlığının bölgede faal olan göçmen kaçakçılığı çeteleri için caydırıcı olduğu ve kaçakçılık vakalarını azalttığı bildirilirken, yapılan değerlendirmeler sonucunda Sıla Yolu projesinin “tüm yıla yayılması” kararı alındığı ve 2020 yılının tamamında Batrovci sınır kapısında görev yapacak Türk Polislerinin, Türk şoförlerine göçmen kaçakçılığı vakalarına karşı destek vermesinin planlandığı bilgisi verildi.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, projeye aktif destek vermeye hazırlanan UND, proje ile ilgili bilgilendirmeleri Emniyet Genel Müdürlüğümüz adına sektörümüze yönelik olarak gerçekleştirecek.

Toplantıda, Hırvat tarafının da benzer bir projenin Bajokovo sınır kapısında hayata geçirilmesini talep ettiği ve projenin imza aşamasında olduğu bilgisi alındı.

Toplantıya Derneğimiz adına İcra Kurulu Başkanımız Sayın Alper Özel, İcra Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Evren Bingöl ve İcra Kurulu Üyemiz Sayın Kadir Çirkin katıldı.

Sıla Yolu Projesi kapsamında Sırbistan’ın Batrovci Sınır Kapısı’nda görev yaparak sınırdan geçen Türk şoförlerine destek ve güven veren polislerimize ve projeyi 2019 yılında başarıyla hayata geçiren Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerimize Derneğimiz ve sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunarız.