UND’den, Bakü Büyükelçisi Sayın Cahit Bağcı’ya Ziyaret - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND’DEN, BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ SAYIN CAHİT BAĞCI’YA ZİYARET
UND’DEN, BAKÜ BÜYÜKELÇİSİ SAYIN CAHİT BAĞCI’YA ZİYARET
A+A-

Sektörümüz için önemli ülkelerden olan Azerbaycan’da çözüm arayışlarını sürdüren UND, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı ile görüştü. Sayın Büyükelçi ile yapılan görüşmeye, Bakü Ticaret Baş Müşavirleri Sayın Yakup Sefer ve Ahmet Erdal da katılım sağladı.

UND Başkan Yardımcısı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum, 14 Mart’ta Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı’yı ziyaret ederek bu ülkede yaşadıkları sıkıntıları anlatarak sektörün çözüm beklentilerini iletti.

Azerbaycan Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, transit geçişlerde yaşanan sıkıntıları çözmek için çalıştıklarını, Dışişleri Bakanlığı ile sürekli temas halinde olduklarını ve gelişmeleri anlık olarak ilettiklerini belirterek konun takipçisi olduklarını aktardı.

UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, Azerbaycan geçiş ücretlerinin düşmesiyle Türkiye ihracatının artacağını ve sefer sayılarının yükseleceğini söyledi. “Böylece daha önce satmadığımız ürünleri de bu bölgeye satabiliriz” diyen Şener, Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle Orta Koridor’un önem kazandığını Zengezur Koridoru’nun açılmasıyla da Orta Koridor’un Doğu-Batı ticaretinin geçiş noktası olacağını belirtti. Şener, “Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ile belge sorunumuz kalmadı. Türkmenistan sınırı açılırsa Çin’e kadar doğrudan geçebileceğiz” dedi.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel de, bölgedeki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle taşımalarının kapandığını belirten Özel, “Rusya’ya yıllık 40 bin, Ukrayna’ya 30 bin, Belarus’a 15 bin karayolu seferi yapıyoruz ve toplamda bu ülkelere her yıl ortalama 85 bin taşıma gerçekleştiriyoruz. Ancak şu anda bu taşımaları yapamıyoruz” dedi. Tek çıkış kapılarının Sarp Sınırı kaldığını burada da uzun kuyruklar oluştuğunu aktaran Özel, Orta Asya’ya yapılan taşımalarda Türkmenistan sınır kapasının kapalı olması ve diğer ülkelerin de Sarp’a yönelmesi nedeniyle kuyrukların daha da uzadığını aktardı. Rusya taşımalarının devam etmesi için Ro-Ro hattı kurulması gerektiğini aktaran Özel, Samsun - Novorossiysk veya Karasu – Novorossiysk arasında Ro-Ro hattı açılması gerektiğini söyledi. Özel, Azerbaycan’da mecliste bekleyen Türk nakliyecilerine uygulanan yüksek ücretlerinin aşağı çekilmesi yönündeki kararı beklediklerini ve bunun sağlanmasının sektör ve ülke ihracatı için önemini aktardı.

Bakü Büyükelçimiz Sayın Bağcı ve ekibine, heyetimize göstermiş oldukları ilgi ve alakaları için teşekkür ederiz.