Kapıkule (TR)
18.09.2020
İHRACAT
5 KM
İTHALAT
10 KM
AKARYAKIT
3.390 TL
Hamzabeyli (TR)
18.09.2020
İHRACAT
11 KM
İTHALAT
9 KM
AKARYAKIT
3.377 TL
Ipsala (TR)
18.09.2020
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
1 KM
AKARYAKIT
3.390 TL
Gürbulak (TR)
18.09.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
4 KM
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
18.09.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
Sarp (TR)
18.09.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
3 KM
Maribor (SLO)
18.09.2020
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
Kalotina (BG)
18.09.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
Batrovci (SRB)
18.09.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • / UND, BULGARİSTAN OTOYOL GEÇİŞ SİSTEMİ (BG TOLL) UYGULAMALARINI SAHADA İNCELEDİ
UND, BULGARİSTAN OTOYOL GEÇİŞ SİSTEMİ (BG TOLL) UYGULAMALARINI SAHADA İNCELEDİ
A+A-
 UND, Bulgaristan Otoyol Geçiş Sistemi (BG Toll) Uygulamalarını Sahada İnceledi

Bilindiği üzere, 1 Mart 2020 tarihi itibari ile Bulgaristan Otoyollarında yeni toll sistemine geçilmiş ve bu sistem nedeni ile firmalarımız Bulgaristan’da çeşitli aksaklıklar yaşamıştı. Derneğimiz sistemin başladığı günden itibaren Bulgar otoriteleri Türk taşımacıların Bulgaristan’daki otoyol kullanımları sırasında karşılaştığı sorunlar ve maruz kaldıkları haksız cezalar ile alakalı temas halinde olmuştur. Bu olumsuzlukları gidermek adına 6 Temmuz 2020 tarihinde Bulgaristan Yol Altyapı Ajansı ile online bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Söz konusu görüşmede şikayet ve itiraz mekanizmalarının güçlendirilmesi noktasında girişimlerde bulunulmuş ve alınan kararlar sonucunda Bulgar otoyol kullanımları sırasında kesilen haksız cezalara ilişkin firmalar itiraz ve şikayetlerini BG TOLL’a ait info@bgtoll.bg adresine İngilizce dilinde dile getirdikleri takdirde, söz konusu itiraz ve şikayetler referans numarası ile kayda alınarak, en geç 30 gün içerisinde yetkililer tarafından geri dönüş yapılarak neticelendirileceği belirtilmiştir.

Devamla, Derneğimizin ve Sofya Ticaret Müşavirliğimizin desteği ve ortak girişimi neticesinde konu ile alakalı yeni kazanımlar elde edilmiştir. Yol Altyapı Ajansının çağrı merkezinde Türkçe konuşabilen soydaşlarımız çalışmaya başlamıştır. Böylelikle şoförlerimiz veya firmalarımız aradıklarında sorunlarını daha rahat ifade etme imkanına kavuşmuşlardır. Bunun yanı sıra, daha önce sistem üzerinden ihlalin nerede, ne zaman ve hangi kapsamda gerçekleştiği bilgisine ulaşılamamasının sorun oluşturduğu Yol Altyapı Ajansına iletilmiş, çözüm olarak TOLL devriye ekiplerince sürücünün durdurulduğu anda kendisine ihlalin gerçekleştiği tarih, saat ve konumun net olarak yazılı bir şekilde tebliğ edilmesi talep edilmişti. Mevcut durumda BG Toll yetkililerine ulaşıldığı takdirde bu bilgiler paylaşılmaktadır.

Sorunların çözümüne yönelik belirtilen temaslarının sonuncusu olarak, Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Tutu, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, Bulgaristan ziyaretleri kapsamında, 10 Eylül 2020 tarihinde, yeni uygulanmaya başlanan toll sisteminin devam etmekte olan sorunlarını Yol Altyapı Ajansı Toll Cezalarının Uygulanmasından sorumlu Georgi Temelkov ile görüşmüştür. Sahada yaşanan aksaklıkları yerinde inceleyen UND Heyeti, ayrıca ülkemiz firmalarının yaşadığı sorunları da BG TOLL yetkililerine aktarmıştır. Görüşme neticesinde, çözüm konusunda işbirliğinin devamı yönünde mutabakata varılmıştır.

Bulgaristan’da sektörümüzün karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla gerçekleştirmiş olunan ziyaret esnasındaki ilgileri ve Derneğimiz ile sağlanan işbirliği ve destekler için Sofya Ticaret Müşavirlerimiz Sayın Sinem Taştan ve Sayın Okan Pakbeşe’ye teşekkürlerimizi arz ederiz.