UND, Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy ile Birlikte Sırbistan Sınır Polisi İdaresi Makamlarıyla Kaçak Göçmen Sorununu Görüştü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, BELGRAD BÜYÜKELÇİMİZ HAMİ AKSOY İLE BİRLİKTE SIRBİSTAN SINIR POLİSİ İDARESİ MAKAMLARIYLA KAÇAK GÖÇMEN SORUNUNU GÖRÜŞTÜ
UND, BELGRAD BÜYÜKELÇİMİZ HAMİ AKSOY İLE BİRLİKTE SIRBİSTAN SINIR POLİSİ İDARESİ MAKAMLARIYLA KAÇAK GÖÇMEN SORUNUNU GÖRÜŞTÜ
A+A-
UND, Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy ile Birlikte Sırbistan Sınır Polisi İdaresi Makamlarıyla Kaçak Göçmen Sorununu Görüştü

UND Heyeti, 11.05.2021 tarihinde Belgrad Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy ile Sırbistan İçişleri Bakanlığı Polis İdaresini ziyaret etti.

Toplantıya ülkemiz adına başkanlık eden Sayın Aksoy ülkemiz uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyeti gösteren firmaların karşılaşmış olduğu sorunları Sırbistan sınır polisi makamlarıyla paylaşmış ve mevcut işbirliğinin yarattı olumlu sonuçlar hakkında istişarelerde bulunmuştur.

Gerçekleştirilen görüşmelerde ülkemiz polisinin Sırbistan’ın Hırvatistan’a açılan Batrovci sınır kapısında 7/24 görev yapmasının yarattığı olumlu sonuçlar iki heyet için de memnuniyetle karşılandığı ifade edilmiştir.

Projenin diğer ülkeler içinde örnek bir proje olduğu ve dış ticaretin en önemli unsuru olan lojistik faaliyetinin sorunsuz devamına imkan tanıyan bu projenin yarattığı katma değerin hem iki ülke ilişkilerinde hem de lojistik alanında olumlu sonuçlar doğurduğu belirtilmiştir.

Görüşmelerde Sırbistan’da görev yapan Türk Polislerinin bu sene de görevlerine devam edeceği belirtilmiş olup son 8 ayda 74 Türk tırından 227 kaçak göçmen yakalandığı ifade edilmiştir. Böylece, taşımacılarımızın Sırbistan sınırının devamında Hırvatistan'da kaçak göçmen kaynaklı 5.000 Euro cezai yatırımlarla karşı karşıya kalması önlenmektedir.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevinin ardından, Belgrad Büyükelçiliği görevine yeni başlayan Sayın Aksoy, Sırbistan sınır polis genel müdürlüğü ilk ziyaretini UND heyeti ile birlikte gerçekleştirmiş olup Sayın Aksoy’a uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştiren firmaların Avrupa’da ana güzergahların başında yer alan Sırbistan’da karşılaşmış olduğu sorunların çözümüne ve mevcut iş birliklerinin devamına istinaden göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakaları için sektörümüz adına teşekkür ederiz.

Önemli Hatırlatma: Firmalarımızın araçlarında kaçak göçmen olduğundan şüphelenilmesi durumunda ülkemiz polis memurlarından 7/24 destek alarak, araçlarını Batrovci sınır kapısında kontrol ettirmeleri önem arz etmektedir. İletişim için: +381621543914 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.