UND, Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy ile Birlikte Takograf Kontrolü Uygulamalarını Sahada İnceledi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND, BELGRAD BÜYÜKELÇİMİZ HAMİ AKSOY İLE BİRLİKTE TAKOGRAF KONTROLÜ UYGULAMALARINI SAHADA İNCELEDİ
UND, BELGRAD BÜYÜKELÇİMİZ HAMİ AKSOY İLE BİRLİKTE TAKOGRAF KONTROLÜ UYGULAMALARINI SAHADA İNCELEDİ
A+A-
UND, Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy ile Birlikte Takograf Kontrolü Uygulamalarını Sahada İnceledi

Bilindiği üzere, Derneğimiz tarafından 10.06.2021 tarihinde Belgrad’a bir ziyaret gerçekleştirilmiş olup Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkanlığı ile ülkemiz taşımacılarının Sırbistan’da maruz kaldıkları Takograf cezalarına ilişkin toplantı yapılmıştı. Bu toplantıda sahadaki uygulamaların incelenmesi amacıyla, UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile ortak denetim gerçekleştirmesi yönünde mutabakata varılmıştı.

Bu kapsamda, Derneğimiz, 12.07.2021 Salı günü Belgrad Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy’un katılımları ile Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkan Yardımcısı ile beraber, Sırbistan yol kenarı takograf kontrollerine uygulamalı olarak katılım sağlamıştır.

Denetimlerde aşağıda konular hakkında bilgi edinilmiştir.

  • Eğer araç son 1 ay içinde kontrol edildiyse tekrar kontrol yapılmamaktadır.

  • Sırp makamları tarafından her ihlal için hem sürücüye hem de firmaya ceza kesilmekte olup sürüş ve dinlenme sürelerinde 15 dakikaya kadar olan ihlallerde tolerans gösterilerek firmaya ceza kesilmemektedir.

  • Uygulanan cezai yaptırımların hemen ödenmesi halinde %50 indirim yapılmaktadır.

  • Her bir ihlal başına firmaya en fazla 200.000 dinar (1700 Euro) sürücüye ise en fazla 50.000 dinar (425 Euro) ceza uygulanmaktadır.

  • Sırbistan Yerel Takograf mevzuatı tamamıyla uluslararası AETR mevzuatına dayanmakta olup, AETR dışında herhangi bir ayrı uygulama yapılmadığı belirtilmiştir.

  • Sırbistan yetkilileri tarafından sürüş ve dinlenme süreleri dijital olarak alınarak, sürücünün verileri son 28 güne kadar dijital olarak sistemden analiz edilmektedir. Son 28 gün içerisinde kaç ihlal varsa o adette ceza uygulanmaktadır.

Sayın Büyükelçimiz Hami Aksoy’a sektörümüz ve sektörümüz emekçisi sürücülerimize göstermiş olduğu hassasiyet ve denetimlere bizzat katılımlarından ötürü teşekkürlerimizi arz ederiz.

Diğer taraftan, Derneğimize Sırbistan Yerel Mevzuatı ile AETR mevzuatının uyumlu olmadığı yönünde bilgilendirmelerde bulunulmuş, hangi durumda ne tür uygulama yapıldığının belirsiz olduğu yçnünde sıkça şikayetler ulaşmıştır. Bu çerçevede Sırbistan Yerel Takograf Mevzuatı ve AETR mevzuatı incelenmiş, Sırp mevzuatının AETR mevzuatında göre hazırlandığı Sırp yetkileri tarafından bilgisi paylaşılmıştır.

Bu çerçevede, Sırp AETR mevzuatı incelenerek sektörümüzü bilgilendirmek için bir broşür hazırlanarak, takograf ceza maddeleri ve ihlal tutarları açıklanmıştır.

Bu çerçevede hazırlanan broşürden azami istifade edinilmesi amacıyla üyelerimizin sürücülerine ve personelleri ile paylaşmaları büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca, hazırlanan broşür aylık olarak üyelerimize gönderilen UND’nin Sesi Dergisinde ek olarak paylaşılacaktır.

Broşüre ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.