Uluslararası Takografçılar Derneği Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /ULUSLARARASI TAKOGRAFÇILAR DERNEĞİ BİLGİLENDİRME VE İSTİŞARE TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ULUSLARARASI TAKOGRAFÇILAR DERNEĞİ BİLGİLENDİRME VE İSTİŞARE TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
A+A-
Uluslararası Takografçılar Derneği Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Antalya’da Gerçekleştirildi

Uluslararası Takografçılar Derneği’nin ülke genelinde Takograf Servis Hizmeti veren 350’nin üzerinde kuruluşun temsilcilerini İçişleri Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yanı sıra sektörde hizmet veren çok sayıda takograf cihazı ve araç izleme cihazı servis hizmeti veren firmaları bir araya getirdiği “Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı” 27-29 Aralık tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Mustafa Ertürk (Jandarma Genel Komutanlığı) : “Her 35 Senede Bir, Çanakkale Savaşlarında Verilen Şehit Kadar Trafiğe Kurban Veriyoruz”

İlki 2013 yılında gerçekleştirilen etkinlik, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Perçin’in açılış konuşmasıyla başladı. Etkinliğin ilk gününde, servislerin genel durumu ve iyileştirilmesi gereken hususlar ele alınırken ikinci gününde Seyir Mobil Genel Müdürü Yakup Küçük ve Harun Küçük, Sarp Ar-Ge’den Prof. Dr. Sarp Ertürk, Başarı Teknoloji Genel Müdürü Eren Anıl, Norm Elektronik Vahap Tan ve Levent Yahya Konaç, Takosan’dan Güven Gündüz, UTD Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baltacı, Takonet’ten Hasan Kaya, TÜV TÜRK’ten Kutay Gedik, TOBB’den Öznur Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden Fatih Arıkan, Jandarma Genel Komutanlığından Güray Arık ve Mustafa Ertürk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından da Daire Başkanı Oğuz Hakan Özdemir tarafından “takograf verilerinin analizi, denetimi, eğitimler, tarafların sorumlulukları, kalibrasyon ayarları, muayene ve testler” ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Daire Başkanı Oğuz Hakan Özdemir sunumunda “yakınını trafik kazasında kaybetmeyen var mı” sorusuyla takograf sisteminin kazaların önlenmesi açısından taşıdığı öneme dikkat çekerken; takograf verilerinin sisteme aktarılması ve U-ETDS (taşımaların takibi ve denetlenmesi) konusunda herhangi bir erteleme olmayacağını, bununla beraber yaşanması muhtemel eksiklik ve aksaklıklardan dolayı cezai müeyyide uygulama taraftarı olmadıklarını ve geçiş dönemini hep birlikte el ele vererek en az hasarla tamamlamak istediklerini ifade etti.

Gerçekleştirilen sunumlarda, mevzuat ve altyapı eksikliklerinin ve yapısal sorunların giderilmesi için tüm tarafların üzerine düşen görevleri eksiksiz yapması gerektiğinin önemine vurgu yapıldı.

Toplantıya Derneğimizi temsilen, Eğitimlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Muammer ÜNLÜ katılmış olup, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanı Oğuz Hakan Özdemir gerek takograf ve gerekse U-ETDS konusunda ülke genelinde 50’nin üzerinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini ve bu toplantılara aktif destek veren Uluslararası Nakliyeciler Derneği’ne teşekkürlerini ifade etti.