Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği IRU’nun 75.Yıl Etkinlikleri İstanbul’da Gerçekleştirildi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /ULUSLARARASI KARAYOLU TAŞIMACILIK BİRLİĞİ IRU’NUN 75.YIL ETKİNLİKLERİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ULUSLARARASI KARAYOLU TAŞIMACILIK BİRLİĞİ IRU’NUN 75.YIL ETKİNLİKLERİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
A+A-

TOBB ve Derneğimiz ortaklığında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği IRU’nun 75.yılına işaret eden "Geleceğe giden yol: Bağlanabilirlik, Dijitalleşme ve Yeşil lojistik” konulu etkinlikler 15 Kasım Çarşamba günü Logitras fuarında gerçekleştirildi.

DFDS ile TOBBUND sponsorluğunda gerçekleştirilen IRU etkinliklerinin açılış konuşmalarını IRU Başkanı Radu Dinescu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Tamer Kıran ve UND Başkanı Şerafettin Aras tarafından gerçekleştirildi.

UND Başkanı Şerafettin Aras yaptığı konuşmada; UND’nin 30 yıla yakın süredir üyesi olduğu IRU’nun 75. kuruluş yıldönümünü kutladı. Şerafettin Aras, başta TIR konvansiyonu olmak üzere, Birleşmiş Milletler konvansiyonlarının etkin şekilde uygulanması, karayolu taşımacılarının faaliyetlerini verimsizleştiren ve kısıtlayan küresel sorunların gündeme taşınması konusundaki çalışmaları ve sektöre değer katan projeleriyle IRU’nun kuruluşundan bu yana dünyanın en prestijli meslek örgütleri arasında yerini aldığını belirtti.

Protokol konuşmaları sonrasında 75.yıl özel hediyeleri takdim edildi.

Ekinlik süresince “Karadeniz ve Ötesinde Ticaret ve Taşımacılık İçin Daha Parlak Bir Geleceğin İnşaası” ve “Daha İyi Bağlantıya Giden Yolda Daha Verimli Sınır Geçişleri” konulu kamu ve sektör kuruluşlarının konuşmacı olarak yer aldığı iki panel gerçekleştirildi.

Moderatörlüğü UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel tarafından yapılan, Karadeniz ve ötesinde ticaret ve taşımacılık için daha parlak bir geleceğin inşaası paneline; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Dr. Murat Korçak, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Burak Serkan Yaşar, TRACECA Genel Sekreteri Asset Assavbayev ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Dimitrios Rallis konuşmacı olarak katılım sağladı. Panelistler bölgemizde yaşanan gelişmeler ışığında uluslararası taşımacılık, sınır geçişleri, dijitalleşme başta olmak üzere temsil ettikleri kurumların öncelikli gündemlerini ve hedeflerini paylaştılar.

Moderatörlüğü IRU TIR ve Transit Direktörü Tatiana Rey-Bellet tarafından yapılan “Daha İyi Bağlantıya Giden Yolda Daha Verimli Sınır Geçişleri” Paneline, panelist olarak; EBRD Direktör Yardımcısı Dr. İdil Bilgiç Alpaslan, TÜM Strateji Direktörü Dr. Selim Can Sazak, Logitrans Taşımacılık Direktörü Murat Gümüşlüol, DFDS Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu ve DCS Dijital Gümrük Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kenan Güler katılım sağladı. Panelde, Gümrük süreçleri de dahil olmak üzere tüm veri paylaşımının dijitalleşmesi ve güvenliği, sektörde AR-GE faaliyetlerinin önemi, her alanda karşı karşıya kalınan risk ve yaptırımların şirketler tarafından takip edilebilirliğinin zorlaştığı hususları değerlendirilerek risk değerlendirme kaynaklarının geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

IRU 75. Yıl Bildirgesi İmza Töreni Yapıldı

IRU tarafından kaleme alınan, özellikle kriz dönemlerinde Kurtarma – Kalkınma – Sağlamlaştırma prensipleri ile insanlara, topluluklara hizmet etmeyi taahhüt eden IRU, 75. Yıl Bildirgesini üyeler ve iş ortaklarının imzasına açtı. Bildirge etkinlikte bulunan IRU üyesi Dernek ve üye kuruluşlar tarafından imzalandı. IRU’nun 75. Yıl Bildirgesine ulaşmak için tıklayınız