UBAK Webinarına Rekor Katılım - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UBAK WEBİNARINA REKOR KATILIM
UBAK WEBİNARINA REKOR KATILIM
A+A-
UBAK Webinarına Rekor Katılım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı “UBAK İzin Belgeleri Kullanımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenleri” Sektörle Paylaştı.

2023 yılının ilk webinarını lojistik sektörünün ulusal otoritesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileriyle gerçekleştirdik. 2023 yılı UBAK izin belgeleri için değerlendirme süreci son bulmasıyla, firmalara izin belgeleri dağıtımı da büyük oranda tamamlandı. 2023 yılında uluslararası taşımacılıkta UBAK izin belgesi kullanacak taşımacılarımızın ilk elden bilgilendirilmesi amacıyla “UBAK Belgeleri” ile ilgili aklınıza takılan her türlü sorunun doğru cevabı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü yetkililerince bu webinarda sektörle paylaşıldı.

Uluslararası taşımacılıkta 2022 yılının değerlendirmesi, UBAK belgelerinin değerlendirme kriterleri ve süreci, UBAK İzin Belgelerinin doğru ve verimli kullanımı, yurt dışında belge kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar, belge kullanımına ilişkin e-Devlet bildirimleri ve katılımcılardan gelen 100’lerce soruya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Hasan BOZ, Şube Müdürü Leyla Şahiner ve Haberleşme Uzmanı Zafer KÖGMEN tarafından ayrıntılı bir şekilde cevap verildi.

Webinara İlgi Rekor Düzeydeydi

500’ü aşkın kaydın yapıldığı, 400’e yakın aktif katılımın sağlandığı ve katılımcılardan gelen 100’lerce sorunun Bakanlık yetkililerince cevaplandırılmış olması inanılması inanılmaz güzel bir eğitim etkinliğine de imza atılmasına vesile oldu.

Webinarda sunumlarını gerçekleştiren Sayın BOZ; “254,2 Milyar $ ile ihracat rekorunun kırıldığı 2022 yılında sefer sayılarında da rekor kırıldığı ve 1.3 milyon ihraç seferin; 4.391 uluslararası nakliyeci (C2 + L2) ve 227.892 araçla (çekici + yarı römork + kamyon + kamyonet) gerçekleştirildiği” bilgisini katılımcılarla paylaşmıştır. Sayın BOZ sunumlarının devamında; taşımaların gerçekleşmesi için birçok ülkeyle yaptıkları Kara Ulaştırması Komisyon (KUK) Toplantılarında ilk ve en önemli gündem maddelerinin geçiş izin belge kotalarının kaldırılması olduğunu, bazı ülkelerde kaldırılsa da henüz kaldırılmayan 44 ülkeyle 1.6 milyon geçiş izin belgesi teati edildiğini de ifade etmiştir.

İhraç seferlerin 110 Bini UBAK İzin Belgesiyle Yapıldı

UBAK Webinarının her dakikasında “verimlilik” vurgusu yapan Sayın BOZ, belge tahsisi yaptıkları firmaların belgelerini etkin kullanmalarını, şartlar gereği verimli kullanma imkanı olmayan firmaların vakit kaybetmeden iade etmelerini, ayrıca özellikle Bulgar ve Romen makamlarının yükleme ve boşaltma ülkelerinin UBAK Üyesi ve kısıtlama yapılmayan ülkeler olması hususunu ciddi bir şekilde kontrol ettiklerini, dolayısıyla kullanım ihlallerinin yapılmaması yönünde tavsiyelerde bulundular.

Sayın BOZ Webinar katılımcılarına; “UBAK ile ilgili sorularınıza belki telefonla her an cevap veremeyebiliriz ancak, bize ubaksubesi.kdgm@uab.gov.tr mail adresi üzerinden 24 saat ulaşma imkanınız var. Sorularınıza, mesai saatleri dışında bile cep telefonlarımızdan cevap verip destek verdiğimizi bilmenizi isteriz” diye çok güzel bir paylaşımda bulundu.

Sayın BOZ ayrıca, gelen 100’lerce soruyu derleyerek “Sorularla UBAK İzin Belgesi Kullanım Klavuzu” formatında bir çalışmayı UND ve UAB web sayfalarında yayınlayarak sektörün istifadesine sunabilecekleri yönünde müjdeyi de katılımcılarla paylaştı.

Teşekkür;

Ulaştırma ve lojistik sektörüne yapmış oldukları katkılar, webinardaki güçlü sunumları ve sorulara vermiş oldukları ayrıntılı cevaplar nedeniyle, Daire Başkanı Sayın Hasan BOZ’a, Şube Müdürü Sayın Leyla ŞAHİNER’e ve Haberleşme Uzmanı Sayın Zafer KÖGMEN’e UND Ailesi ve sektörümüz adına teşekkür ederiz.