Türkmenistan Taşımacılık ve Lojistik Merkezi TULM’dan UND’ye Ziyaret - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /TÜRKMENİSTAN TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK MERKEZİ TULM’DAN UND’YE ZİYARET
TÜRKMENİSTAN TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK MERKEZİ TULM’DAN UND’YE ZİYARET
A+A-
Türkmenistan Taşımacılık ve Lojistik Merkezi TULM’dan UND’ye Ziyaret

UND, Türkmenistan’ın özellikle transit konumunu güçlendirmek amacıyla ülkenin resmi kurumlarının katılımıyla kurulan TULM (Türkmenistan Taşımacılık ve Lojistik Merkezi) Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Temsilcisi Sayın Hydyrov Orazmyrat ile bir toplantı gerçekleştirdi.

TULM, Türkmenistan’ın lojistik gücünün arttırılması konusunda Türkmenistan Devletinin lojistik politikası doğrultusunda Çin, Rusya, BAE, Hindistan gibi dünyanın önemli lojistik merkezlerinden biri olarak, Türkiye’ye de temsilcilik açmıştır. TULM’un İstanbul’da bulunan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan temsilciliği, Türkmenistan’ın lojistik konumunu güçlendirmeyi ve ülkelerimiz arasında tedarik zincirinin geliştirilmesini hedeflemektedir.

UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, İcra Başkan Yardımcısı Evren Bingöl ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, TULM temsilcisi Sayın Orazmyrat ile Türkiye ve Türkmenistan arasında ve Türkmenistan üzerinden transit taşımacılıkta geliştirilebilecek işbirlikleri konusunda istişarelerde bulundu.

Türkmenistan’ın lojistik gücünün arttırılması, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ve Türkmenistan üzerinden transit olarak gerçekleşen taşımacılığın geliştirilmesi, Orta Koridor ’da Türkmenistan’ın rolünün arttırılması, taşımacılığın ve ticaretin kolaylaştırılması ve hızlandırılması amacıyla yapılabilecek işbirliklerinin görüşüldüğü toplantıda TULM Temsilciliği ve UND, kuruluşlar arasında istatistik ve veri değişimi, Türk ve Türkmenistan taşımacılarının taleplerinin toplanması, eğitim ve mevzuatın uyumlaştırılması konularında bir işbirliği protokolünün imzalanması ve düzenli toplantılar gerçekleştirilmesi, TULM’’un Türkiye’deki faaliyetlerinde ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

UND, TULM Temsilcisi Sayın Orazmyrat’a, UND’nin en temel taleplerinden biri olan Türkmenistan’ın transit geçişlere açılması sebebiyle Türkiye uluslararası taşımacılık ve lojistik sektörünün duyduğu memnuniyeti aktardı.