Türkiye – Türkmenistan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı, UND ve TULM arasındaki işbirliği ile güçlenecek - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /TÜRKİYE – TÜRKMENİSTAN ULUSLARARASI KARAYOLU TAŞIMACILIĞI, UND VE TULM ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ İLE GÜÇLENECEK
TÜRKİYE – TÜRKMENİSTAN ULUSLARARASI KARAYOLU TAŞIMACILIĞI, UND VE TULM ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ İLE GÜÇLENECEK
A+A-
Türkiye – Türkmenistan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı, UND ve TULM arasındaki işbirliği ile güçlenecek

UND ve TULM (Türkmenistan Taşımacılık ve Lojistik Merkezi) arasında Türkiye ve Türkmenistan arasında uluslararası karayolu taşımacılığını geliştirmek üzere devam eden işbirliği çerçevesinde UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve TULM (Türkmenistan Taşımacılık ve Lojistik Merkezi) Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Temsilcisi Sayın Hydyrov Orazmyrat, kurumlar arasında sürecek işbirliği adımlarını içeren Mutabakat Zaptını UND Dernek Merkezinde imzaladı.

Hatırlanacağı üzere TULM, Türkmenistan’ın lojistik gücünün arttırılması konusunda Türkmenistan Devletinin lojistik politikası doğrultusunda Çin, Rusya, BAE, Hindistan gibi dünyanın önemli lojistik merkezlerinden biri olarak, Türkiye’ye de temsilcilik açmıştır. TULM’un İstanbul’da bulunan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan temsilciliği, Türkmenistan’ın lojistik konumunu güçlendirmeyi ve ülkelerimiz arasında tedarik zincirinin geliştirilmesini hedeflemektedir. TULM, Türkmenistan’ın resmi ve özel işletmelerinin iştirakiyle kurulmuş olup, Türkmenistan Ulaştırma Politikalarından sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısına bağlıdır.

TULM ayrıca UND tarafından iletilecek özellikle Türkmenistan transit geçişlerinde Türk taşımacılarının yaşadığı transit geçiş, sürücü vizeleri gibi taşımacılık sorunlarının belirlenmesi, giderilmesi ve ülkelerimiz arasında güçlü bir tedarik zinciri için UND ile ortak çalışmaktadır.

İmzalanan Mutabakat Zaptı ile kurumlar arasında,

-Türkiye ve Türkmenistan arasında ikili ve transit taşımacılığın geliştirilmesi,

-Orta Koridorun geliştirilmesi,

-Ortak girişimler ve çalışmalar,

-Gerekmesi durumunda, Türk ve Türkmen ulaştırma uzmanların katılımıyla Çalışma Grubu kurulması,

-Veri ve istatistik değişimi, konferans, eğitim seminerlerinin düzenlenmesi hedefleniyor.

Türkiye ve Türkmenistan arasında ikili ve transit taşımacılığın geliştirilmesi yönünde ortak çalışmalar konusunda UND ve TULM mutabık kalmış olup, kurumlar Türk Devletleri Teşkilatına ziyaret düzenlenmesi ve Orta Koridorun geliştirilmesi için ortak girişimlerin devam etmesi kararını aldılar.