Türkiye - Çekya Çalışma Yemeğinde Gündem Transit Geçiş Serbestisi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
23.05.2022
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
8 KM
TIR PARKI
3322 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Hamzabeyli (TR)
23.05.2022
İHRACAT
21 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.680 TL
Ipsala (TR)
23.05.2022
İHRACAT
5 KM
İTHALAT
1 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
AKARYAKIT
16.690 TL
Gürbulak (TR)
23.05.2022
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
469 ARAÇ
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
23.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
2560 ARAÇ
Sarp (TR)
23.05.2022
İHRACAT
17 KM
İTHALAT
14 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Maribor (SLO)
23.05.2022
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Kalotina (BG)
23.05.2022
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
8 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
Batrovci (SRB)
23.05.2022
İHRACAT
10 KM
İTHALAT
6 KM
TIR PARKI
0 ARAÇ
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /TÜRKİYE - ÇEKYA ÇALIŞMA YEMEĞİNDE GÜNDEM TRANSİT GEÇİŞ SERBESTİSİ
TÜRKİYE - ÇEKYA ÇALIŞMA YEMEĞİNDE GÜNDEM TRANSİT GEÇİŞ SERBESTİSİ
A+A-
Türkiye - Çekya Çalışma Yemeğinde Gündem Transit Geçiş Serbestisi

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš’in ülkemizi ziyareti kapsamında TOBB’un ev sahipliğinde, 3 Eylül 2019 Salı günü “Türkiye – Çek Cumhuriyeti Çalışma Yemeği” gerçekleştirildi. Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš’in beraberinde Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlícek, Çek Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy ile Çek firmalarının iştirak ettiği Çalışma Yemeğini T.C. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan onurlandırdı.

TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, çalışma yemeğinin açılışında yaptığı konuşmasında Çekya ile ticari ilişkileri daha da genişletmek istediklerini belirterek, “Önümüzdeki dönem Çek Cumhuriyeti ile daha fazla ticaret ve yatırım yapabileceğimize inanıyorum. Şu an 3,7 milyar dolarlık ticaret hacmini rahatlıkla 5 milyar dolara çıkarabiliriz.” İfadelerini kullandı.

Devamında, Türk taşımacıların AB ülkelerine ve özellikle Almanya’ya gerçekleştirdiği taşımalarda Çekya'nın önemli bir transit ülke konumunda olduğunu vurgulayan Hısarcıklıoğlu “Ancak Çek Cumhuriyeti'nden yıllık sadece 10 bin adetlik taşıma kotası alabiliyoruz. Bu da transit taşımacılığımıza darboğaz oluşturuyor. Benzer bir güzergâh üzerindeki Slovakya, transit geçişlerde herhangi bir kısıtlama uygulamıyor. Benzer şekilde, Çek Cumhuriyeti üzerinden transit geçecek taşımalar için kısıtlama uygulanmamasını arzu ediyoruz. Sayın Başbakan ve heyetinden bu konuda bizlere yardımcı olmalarını istirham ediyoruz. Çekya, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerine daima destek vermektedir. Bu nedenle, iş dünyası adına, başta Başbakan Sayın Babiş olmak üzere tüm Çekya hükümetlerine teşekkür ediyorum. Türkiye-AB ilişkilerinde Çek Cumhuriyeti’ne, günlerde geçmişe göre daha fazla desteğe ihtiyacı var. Özellikle, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve vize serbestisi konularında Çek Cumhuriyeti Hükümetinin ve iş dünyasının desteklerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çek Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy konuşmasında enerjiden elektriğe, demiryolu ve karayolu inşaatından ilaç üretimine kadar birçok sektörde Türkiye ve Çek Cumhuriyeti iş birliğinin önünün açık olduğuna işaret ederek ikili ticaretin geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi. Dlouhy, Türkiye ile Çek Cumhuriyeti'nin AB düzeyinde iş birliğinin önemine de işaret ederek, AB'nin Türkiye ile ticari ilişkilerine daha fazla açık kapı bırakması gerektiğini vurguladı.

Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlicek, Türkiye'nin özellikle son 10 yılda endüstriyel ve inovatif ekonomi alanında yaşadığı gelişmeyi takdir ettiklerini belirterek, iş birliklerini devam ettireceklerini dile getirdi.

Türkiye ile yeni iş birliği imkanları olduğunu kaydeden Havlicek, "Enerji, çelik ve ilaç sektöründe iş birlikleri geliştirilebilir, taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı anlıyoruz, tüm pozisyonların tartışılıp incelenmesi gerekiyor." diye belirtti. Havlicek, Çek Cumhuriyeti'ni geleceğin ülkesi haline getireceklerine değinerek, akıllı altyapı, Ar-Ge ve startup gibi alanlara yatırım yaptıklarını aktardı.

Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan; Ülkeler arasındaki ziyaretlerin daha sık gerçekleştirileceğini ve bugün gerçekleştirilen ziyaretin önemini vurguladı. Pekcan, iki ülke arasında karşılıklı ticaret hacminin artırılması ve çeşitlendirilmesi konularını ele aldıklarını bildirdi. Pekcan, Çek Cumhuriyeti'nin de Türkiye gibi yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ürünlerin imalatına odaklandığına dikkati çekti. Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin artırılması için, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Pekcan, transit kotaları başta olmak üzere, Türkiye'ye uygulanan çelik kotalarından Gümrük Birliği'nin güncellenmesine pek çok konu üzerinde görüştüklerini dile getirdi.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis ise konuşmasında, "Bizim uzun dönemli bir yatırım planımız var. Otoban ağını tamamlamak ve yüksek hızlı trenlere yatırım yapmak istiyoruz. Eminim ki bu konularda iş birliği yapabiliriz.” ifadesini kullandı. Türkiye ziyaretinde kendisine Çek iş insanlarının da eşlik ettiğini belirterek, iki ülke arasında ümit vadeden iş birliği alanları olduğunu söyledi. Her iki ülkenin de mevcut ticaret hacminden memnun olmadığı dile getirildi. Çek Cumhuriyeti'nin ürettiği malların yüzde 87’sini Avrupa Birliği’ne ihraç ettiğini ancak hükümetin girişimcileri yeni pazarlara açılması konusunda desteklediğini anlattı. Çek şirketlerinin Türkiye’de akıllı şehir, madencilik, enerji alanlarında başarılı projeler yürüttüğü belirtildi. Babis, Türk tarafının geçiş kotaları konusundaki taleplerinin Ulaştırma Bakanı ile görüşüleceği de eklendi.

Söz konusu toplantıya Derneğimizi temsilen UND Koordinatörü Nejla Albayrak katılım sağladı.

Bu vesileyle, transit taşımaların serbestleştirilmesi hususunu yapılan görüşmelerde gündeme getiren başta Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bakanlıklarımızın değerli bürokratlarına teşekkür ederiz.