Türk Polisi Sırbistan ve Macaristan Sınır Kapılarında TIR Sürücülerimize Destek Olmaya Devam Ediyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /TÜRK POLİSİ SIRBİSTAN VE MACARİSTAN SINIR KAPILARINDA TIR SÜRÜCÜLERİMİZE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR
TÜRK POLİSİ SIRBİSTAN VE MACARİSTAN SINIR KAPILARINDA TIR SÜRÜCÜLERİMİZE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR
A+A-
Türk Polisi Sırbistan ve Macaristan Sınır Kapılarında TIR Sürücülerimize Destek Olmaya Devam Ediyor

Derneğimizin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı ile işbirliği içerisinde Sırbistan güzergahında giden TIR'larımız için kaçak göçmen konusunda Türk Polisinin varlığı her geçen gün önemini artırmaktadır.

2019 yılından beri Sıla Yolu Projesi kapsamında Sırbistan'da, 2021 yılında itibaren de Macaristan sınır kapılarında görev yapan polislerimiz bulunduğu ülkelerde işbirliği içerisinde emniyet ve güvenlik faaliyetleri yanı sıra; işlemlerinin kolaylaştırılması, kaçak göçmenlerin ve sahte belge ile seyahat edilmesinin engellemesi dâhil birçok konuda vatandaşlarımıza yardımcı olmaktadır.

Bu iki ülkede;

Sırbistan Sıla Yolu Projesi kapsamında 2019 yılından bugüne kadar 10 faaliyet döneminde 405 TIR’ımız içerisinde 863 kaçak göçmen,

Macaristan Dostluk Yolu Projesi kapsamında 2021 yılından bugüne kadar 3 faaliyet döneminde 80 TIR’ımız içerisinde 1.489 kaçak göçmen yakalanmıştır.

Son olarak, 4-9 Ağustos tarihleri arasında, Sırbistan sınır kapılarında görev yapan polislerimiz tarafından;

• 266 araç kontrol edilmiş,
• 234 vatandaşımıza destek olunmuş,
• 22 kaçak göçmen yakalanmıştır.

Gerçekleştirilen kontroller neticesinde kaçak göçmenlerin yakalanması ile birlikte sürücülerimiz herhangi bir cezai işleme maruz kalmadan güzergâhlarına devam etmiştir.

Bu önemli görevi başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlayan başta İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığımıza, Belgrad ve Budapeşte Büyükelçiliğimize, Sırbistan ve Macar yetkilileri ve sınırda görev yapan Türk polislerimize sektörümüz adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.