Slovenya Ziyaretinde Transit Sorunu Gündeme Geldi, KUKK Toplantısı İçin Mutabık Kalındı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /SLOVENYA ZİYARETİNDE TRANSİT SORUNU GÜNDEME GELDİ, KUKK TOPLANTISI İÇİN MUTABIK KALINDI
SLOVENYA ZİYARETİNDE TRANSİT SORUNU GÜNDEME GELDİ, KUKK TOPLANTISI İÇİN MUTABIK KALINDI
A+A-
Slovenya Ziyaretinde Transit Sorunu Gündeme Geldi, KUKK Toplantısı İçin Mutabık Kalındı

Avrupa Birliği ülkelerine yapılan karayolu taşımacılığında yaşanan geçiş belgesi ve güzergah sorunlarının çözülebilmesini teminen Derneğimiz işbirliğinde Hizmet İhracatçıları Birliği, 21-23 Mayıs 2023 tarihlerinde Slovenya’ya ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret, Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri Komite Başkanı ve UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Baykara, Komite Üyesi ve UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Yayman, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve UND İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin’in katılımıyla gerçekleşti. Ziyaretlere Ticaret Bakanlığı Lojistik Dairesi Daire Başkanı Akın Ak ve Ljubljana Ticaret Başmüşaviri Sayın Asuman Kılıç Türkeş eşlik etti.

Anılan ziyaret kapsamında, Ljubljana Büyükelçisi Sayın Aylin Taşhan maiyetinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Andrej Rajh ile görüşülerek önümüzdeki aylarda Slovenya-Türkiye KUKK Toplantı tarihi belirlenmesi kararı alındı. Slovenya Ekonomi, Turizm ve Spor Bakanlığı’na bağlı Uluslararasılaştırma ve İş Geliştirme Ajansı, Ro-La işletmesinden sorumlu Adria Kombi, Ticaret ve Sanayi Odası Taşımacılık Birliği Direktörlük yetkilileri ile görüşmeler düzenlenerek iki ülke arasındaki lojistik ve ticari ilişkilerin geliştirmesine ilişkin toplantılar düzenlendi.

Görüşmelere katılan HİB Yönetim Kurulu Üyesi ve UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Baykara, özellikle Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Andrej Rajh ile yapılan toplantının çok verimli geçtiğini dile getirerek iki ülke arasında en son KUKK toplantısının 2019 yılında gerçekleştirildiğini, yapılan görüşme sonrası önümüzdeki aylarda tren seferleri ve belge konularının gündeme alınacağı KUKK toplantısı için tarih belirlenmesi amacıyla ortak karara varıldığını belirtti. Heyetin Slovenya’ya gittiği gün Maribor’da 4 gündür tren bekleyen 250 Türk plakalı tıra belge verilerek karayolu geçişinin serbest bırakıldığı bilgisini veren Baykara, Maribor’da bir Fahri Konsolosluk açılmasına yönelik taleplerini Büyükelçiliğe aktardıklarını bu durumun Türk Tırlarımız ile Türk Mallarının Avrupa’ya ulaşmasında önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Görüşmelerde ayrıca sektörümüzün temel konuları; transit belge eksikliği ve Gümrük Birliği çerçevesinde transit geçişler, Ro-La kapasite eksikliği, beklemeler ve iptallerin yarattığı sorunlar gündeme getirildi.

Bu vesileyle, başta Ljubljana Büyükelçiliğimiz, Ljubljana Ticaret Başmüşavirliği ve Ticaret Bakanlığı Lojistik Dairesi yetkililerine yapılan ziyaretlere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederiz.