Romanya Büyükelçisi Stefan TINCA Hatay'lı İş İnsanlarıyla Görüştü - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /ROMANYA BÜYÜKELÇİSİ STEFAN TINCA HATAY'LI İŞ İNSANLARIYLA GÖRÜŞTÜ
ROMANYA BÜYÜKELÇİSİ STEFAN TINCA HATAY'LI İŞ İNSANLARIYLA GÖRÜŞTÜ
A+A-
Romanya Büyükelçisi Stefan TINCA Hatay'lı İş İnsanlarıyla Görüştü

Romanya Büyükelçisi Stefan TINCA, Romanya ile Türkiye arasında yapılan ihracat, yatırım ve teşviklerle ilgili konuları görüşmek ve bilgilendirme yapmak üzere Hatay’da iş insanlarıyla bir araya geldi. Sn. Büyükelçi, öncelikle Romanya ile Türkiye arasında çok uzun zamandır süregelen ekonomik birliktelik bulunduğunu buna bağlı olarak da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Türkiye ve Romanya'nın ekonomik anlamda ilişkilerinin çok etkilenmediğini belirtti.

Büyükelçi TINCA, İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli'nden sonra Hatay'ın iş hacmi açısından Türkiye'den Romanya'ya iş yapan en büyük beşinci şehir olduğunu ve bu sıralamaya bakıldığında diğer dört şehir endüstri merkezleri iken, Hatay'ın bu denli büyük bir endüstriyel özelliği olmamasına rağmen beşinci sırada yer almasının önemini vurguladı. Ayrıca Türkiye ile Romanya arasında ekonomik ilişkilerin daha sağlam bir zeminde güçlü bir şekilde ilerleyebilmesi adına Türk iş insanlarını Romanya’da işletmeler kurarak yatırımda bulunmaya davet etti.

Romanya Transit belgelerinin durumu ile ilgili olarak Sn. Büyükelçi, beklendiği kadar yüksek sayıda olmasa da geçiş belgeleri ile ilgili müjdenin yakın zamanda verileceğini dile getirdi.

Ayrıca Romanya vize başvurularında yaşanan gecikmeler konusunda Büyükelçi, konsolosluktaki personel sayılarının yetersizliği, işçi vizesi ve öğrencilerin Erasmus programı kapsamında vize taleplerinin büyük yoğunluk yarattığını belirterek şuan için durumun böyle olduğunu, ancak bu konuda gerekli çalışmaları yürüterek vize sayısını arttırmaya çalışacaklarını söyledikten sonra Türkiye ile ticaret yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek toplantıyı sonlandırdı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya UND YKBY Kemal Gül (Gülsan), UND YKÜ Ali Kuş (Özkuş), UND YİK Ramazan Dablan (Dablan) ve UND Hatay Bölge Temsilcisi Fulya Özdemir katılım sağladı.