Önemli Duyuru! Avusturya’dan KDV İadesi Talepleri Hakkında - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /ÖNEMLİ DUYURU! AVUSTURYA’DAN KDV İADESİ TALEPLERİ HAKKINDA
ÖNEMLİ DUYURU! AVUSTURYA’DAN KDV İADESİ TALEPLERİ HAKKINDA
A+A-

Bilindiği üzere 14.04.2021 tarihli duyurumuzla (bkz: https://www.und.org.tr/medya-detay/undden-haberler/und-kdv-iadesi-iptali-icin-avusturya-ya-dava-aciyoruz) Avusturya’dan alınan akaryakıtlarda KDV iadesinin yönetmelik ile yasaklandığı ve uluslararası anlaşmalara aykırı bu yönetmeliğin iptali için hukuki süreç başlatıldığı Derneğimiz tarafından bildirilmiş idi.

Bu noktada, Derneğimiz avukatlarından gelen hukuki bilgiler çerçevesinde ileride taşımacılarımızın herhangi bir hak kaybı yaşamaması adına, 2021 yılı içinde Avusturya’da alınan akaryakıtlarda KDV iade müracaatının 30.06.2022 tarihine kadar yapılması tavsiye edilmiştir.

Derneğimize önemle vurgulanan husus, Avusturya Vergi Dairesi’nin 2021 yılı içinde alınan akaryakıtta KDV iade başvurusunun reddedilmesinin bir öneminin bu aşamada olmadığı ve fakat iade başvurusunun yapılmasının esas olduğudur.

Taşımacılarımız, iade haklarının takibini, gerek kendi çalıştıkları hukuk büroları gerek ise çalışmakta oldukları akaryakıt kart şirketleri vasıtasıyla yapabilirler.

Diğer taraftan, Avusturya’dan talep edilecek KDV iadelerinin takibinde taşımacılarımızın işlemlerini Türkiye’de bulunan ve Avusturya’da stratejik ortaklıkları bulunan bir hukuk bürosu üzerinden de takip edebilmelerine imkan sağlanabilmesi amacıyla Durukan Hukuk Bürosu ile konu hakkında görüşmelerde bulunulmuş ve taşımacılarımızın olası ihtiyaçları kendilerine aktarılmıştır.

Durukan Hukuk Bürosu yetkilileri, Türk taşımacılarının haklarının Avusturya’daki ortaklıkları kanalı ile takip edilebileceğini ve firmaların süreç içerisinde bilgilendirilebileceğini, sektörümüze uygun şartlarda hizmet verilebileceğini; 2021 yılı başvuruları açısından kısıtlı bir zaman olması (son tarih 30 Haziran 2022) sebebi ile bir an önce kendileri ile iletişime geçilmesi gerektiğini paylaşmışlardır.

Bu çerçevede, taşımacılarımızın 2021 yılında Avusturya’dan satın aldıkları akaryakıtın KDV iade başvurularının belirtilen 30.06.2022 tarihine kadar (ileride oluşabilecek olumlu bir karar olması halinde hak kaybı ile karşılaşılmaması adına) yapılması önem arz etmektedir.

Durukan hukuk bürosundan hizmet almak isteyen taşımacılarımızın aşağıdaki irtibat bilgileri kanalı ile kendileri ile görüşmeleri rica olunur.

Durukan Hukuk Bürosu:

Av. Mahmut Barlas: +0532 700 11 63

Av. Said Buğra Barış: +90 553 000 86 40

Üyelerimize önemle duyurulur.