Lojistik Sektörüne Destek Geliyor - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /LOJİSTİK SEKTÖRÜNE DESTEK GELİYOR
LOJİSTİK SEKTÖRÜNE DESTEK GELİYOR
A+A-

UND’nin aylık Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, Ticaret Bakanlığı tarafından verilen desteklerden en fazla payın lojistik sektörüne ayrıldığını müjdeleyerek “Sektör firmalarına yönelik finansal destekler oluşturuldu ve firmaların bu desteklerden yararlanabilecekler. Döviz getirisi arttıkça vereceğimiz destekler de artacak” dedi.

UND Yönetim Kurulu Toplantısı 10 Kasım’da Logitrans Fuarı’nda gerçekleştirildi. UND Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli ve Daire Başkanı Dr. Yusuf Karakaş lojistik sektörüne verilecek destekler hakkında bilgi verdi. Emre Orhan Öztelli lojistik sektörüne; Marka Tescil Koruma Desteği, Belgelendirme Desteği, Yurtdışı Birim Desteği, Reklam, Tanıtım, Pazarlama Desteği, Ürün Yerleştirme Desteği, Bireysel Katılım Desteği ve Milli Katılım Organizasyon Desteği verileceğini açıkladı.

Yurtdışı Lojistik Merkezleri’nin yeni bir proje ile Yurtdışı Lojistik Ağlar olarak değiştirdiklerini ve çalışmaların başladığı anlatan Yusuf Karakaş, “Artık komplike hizmet veren bir yapıya geçiyoruz. Ciddi rakamlara ulaşan destekler vereceğiz. Bir tarafta e-ticarete hizmet verilirken diğer tarafta sürücülerin dinlenebildiği yerler olacak. 6 nokta belirledik ve bu noktalara gelen ürünler buralardan alınarak o kıtadaki noktalara dağıtılacak. Vereceğimiz desteğin şartı en az iki taşıma modunun kullanılması olacak. Karayolu taşımacılığına çok güveniyoruz. Ro-Ro ile gelen yüklerin son notaya taşınması lüksünü yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sürücü sorunun çözümü için de bakanlık olarak adım attıklarını ve çözüm geliştirdiklerine değinen Karakaş, 50 bin metrekarelik bir alanda yeni bir yapı oluşturarak burada sürücü eğitimi vereceklerini ve sektördeki istihdamı artıracaklarını anlattı.

NUHOĞLU: 14 YILLIK HAYALİM GERÇEKLEŞTİ

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, sektörün hiç bir ithalat yapmadan direkt ihracatla ülkemize büyük bir döviz girdisi sağladığını ve hedeflerinin 60 milyar dolarlık ihracat olduğunu belirterek sektöre verilen desteklerin önemine vurgu yaptı. 2007 yılından itibaren hizmet ihracatının desteklenmesi konusunda büyük uğraş verdiğini anlatan Nuhoğlu, “Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş, göreve gelir gelmez bu isteğimizi gerçekleştirdi. Sektörün ülkeye daha fazla döviz getirmesinin yolu açıldı. Biz projeler geliştirme konusunda yetkin bir sektörüz” diye konuştu.