Kırgızistan ve Türkiye, Orta Asya ve Türk Dünyasında Örnek Alınacak İlk Serbestleştirme Adımını Attı! - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /KIRGIZİSTAN VE TÜRKİYE, ORTA ASYA VE TÜRK DÜNYASINDA ÖRNEK ALINACAK İLK SERBESTLEŞTİRME ADIMINI ATTI!
KIRGIZİSTAN VE TÜRKİYE, ORTA ASYA VE TÜRK DÜNYASINDA ÖRNEK ALINACAK İLK SERBESTLEŞTİRME ADIMINI ATTI!
A+A-
Kırgızistan ve Türkiye, Orta Asya ve Türk Dünyasında Örnek Alınacak İlk Serbestleştirme Adımını Attı!

Kırgızistan ve Türkiye, Orta Asya ve Türk Dünyasında Örnek Alınacak İlk Serbestleştirme Adımını Attı!

Türkiye ve Kırgızistan Arasında İkili ve Transit Taşımalar Libere Oluyor!

Türkiye Kırgızistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde Bişkek’te gerçekleştirildi.

Orta Asya’daki kimi ülkelerin transit geçişleri kısıtlayarak zarar verdiği ticaret ve tedarik zincirinin devam edebilmesi için, Türkiye ve Kırgızistan Ulaştırma Bakanlıkları, ülkeler arasındaki ulaştırma alanındaki mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla yapıcı işbirliğinin sürdürülmesi için adımlar atılması gerektiği konusunda mutabakata vardı.

Bu mutabakat doğrultusunda, Heyetler, 28 Nisan 1992 tarihinde Bişkek’te imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Uluslararası Karayolu taşımacılığı anlaşmasını tadil ederek ikili ve transit geçişlerin libere edilmesi kararını aldılar.

Bu karar doğrultusunda, İki ülkenin Ulaştırma Bakanlıkları, Uluslararası Karayolu Taşımacılığını Anlaşmasını Tadil Eden Protokol taslağını KUKK esnasında hazırlayarak, resmi süreci başlattı.

Ayrıca toplantı vesilesiyle Türk ve Kırgız taşımacıları bir araya gelerek dostluk ve işbirliği toplantısı düzenlendi. İkili ve transit taşımaların libere edilmesiyle Türk Dünyasının en önemli transit konumlarından birine gelecek Kırgızistan’ın lojistik merkezleri ve diğer ülkelerle olan sınır kapıları, yatırımları hususunda Türk taşımalarına Kırgız Makamlarınca sunum gerçekleştirildi.

Türk ve Kırgız Dernekleri Temsilcileri de ülkelerimiz arasındaki işbirliğinden duyulan memnuniyeti ifade ederek, Dernekler arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi konusunda mutabakata vardı.

Toplantılarda Derneğimizi Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Haşim Çavdar ile İcra Kurulu Başkanı Alper Özel temsil etti.

Ülkelerimiz ve Orta Asya tedarik zinciri için atılan bu önemli adım dolayısıyla Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat BAŞTOR ve ekibine, Bişkek Büyükelçimiz Sayın Ahmet Sadık DOĞAN’a, Kırgızistan Heyet Başkanı Shukrat AITIEV’e, sektörümüz adına şükranlarımızı sunar, atılan bu adımın diğer Türk Dünyası ülkelerine de örnek olmasını dileriz.