Kapitan Andreevo Sınır Kapısında Frigorifik Tırlar İçin Üçüncü Geçiş Hattı Açıldı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /KAPİTAN ANDREEVO SINIR KAPISINDA FRİGORİFİK TIRLAR İÇİN ÜÇÜNCÜ GEÇİŞ HATTI AÇILDI
KAPİTAN ANDREEVO SINIR KAPISINDA FRİGORİFİK TIRLAR İÇİN ÜÇÜNCÜ GEÇİŞ HATTI AÇILDI
A+A-
Kapitan Andreevo Sınır Kapısında Frigorifik Tırlar İçin Üçüncü Geçiş Hattı Açıldı

Ülkemizin Avrupa’ya açılan en önemli sınır kapısı olan Kapıkule sınır kapısı karşında yer alan Kapitan Andreevo sınır kapısındaki geçiş süreçlerinin iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar, Derneğimizin karayolu sektörünün geliştirilmesi yönündeki öncelikli projesidir.


Bu doğrultuda; İki ülke arasında bulunan sınır kapılarındaki yoğunluğun kontrollü bir şekilde yönetilerek oluşan darboğazların önüne geçilerek peron sayılarının arttırılması büyük önem arz etmektedir.
Bu proje kapsamında ülkemiz tarafından gerekli iyileştirme çalışmaları tamamlanmış ve Kapıkule sınır kapısına 5 adet peronun inşası tamamlanmış idi.


Söz konusu iyileştirme çalışmalarının devamı için Kapitan Andreevo sınır kapısında hizmet veren peron sayısının ülkemizde hizmet veren peron sayısı ile aynı sayıya çıkartılması iki sınır kapısındaki prosedürlerin belirli standartlarda ve aksamadan devam etmesi açısından önem arz etmektedir.


Derneğimiz bu doğrultuda, Kapitan Andreevo sınır kapısındaki peron inşaatlarının tamamlanmasına yönelik olarak Bulgaristan üst düzey Bürokratları ve ülkemiz Bulgaristan misyonları ile yoğun temas halinde kalınarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir.


Gelinen son durumda ise ilave peron inşası tamamlanmış ve Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda Türkiye'den girişte araçların geçişini hızlandıracak ve frigofirik (soğutmalı taşıtlar) tırlar için ilave geçiş hattı (peron) resmi törenle açılmıştır.


Sınırda yapılan genişletme ve yenileme sayesinde ülkemizden Bulgaristan’a girişte dar boğaz yaratan peron sayısı arttırılmış ve 3 adete çıkmıştır. Açılan bu üçüncü peronun devamındaki hatta 2 adet tescil hattı açılmış ve toplam tescil peron sayısı 12’ye yükselmiştir.


Açılışa Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Gümrük İdareleri Başkanı Pavel Gerenski ve Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan katıldı.


Bakan Aleksiev, Kapitan Andreevo'nun dünyada en işlek ikinci sınır noktası olduğuna işaret ederek, geçen yıl yaklaşık 1 milyon TIR ve yük aracın geçtiğini, bu yılın başından bu yana Kapitan Andreevo kontrol noktasından 500 bin ağır taşıtın geçiş yaptığını söyledi.


Ulaştırma Bakanı Aleksiev yeni peronlarla birlikte bekleme süresi 8 saate kadar düşeceğini söyleyerek, "Bir TIR için 24 saat beklemenin maliyeti 700 levadır. Yeni önlemlerle 2 milyar leva tasarruf edilmiş olacak" dedi.


İçişleri Bakanı İvan Demerciev de "Bugün hizmete giren yeni güzergahın yanı sıra kamyonlardan alınan numune denetimi ile ilgili sorunlara tamamen çözüm getirecek üçüncü bir laboratuvarın yapımını başlattık" şeklinde konuştu.


Demerciev, sınır yönetim stratejisi kapsamında benzer tesislerin Lesovo Gümrük Kapısı'nda (Hamzabeyli'nin karşısında) da kurulacağını ve frigolu araçların bir bölümünün o tarafa yönlendirileceğini kaydetti.
Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ise iki ülke arasındaki sınır kapılarındandaki geçişlerin daha da artacağını vurgulayan Sekizkök “Bulgaristan ile Türkiye arasında ikili ticaret ilişkilerinde büyük bir ivme var, geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 14 büyüyerek 7 milyar dolara ulaştı. Amacımız 10 milyar dolara ulaşmak.” ifadelerini kullandı.


Gerçekleştirilen açılışta; projenin hayat geçmesinde katkı sağlayan, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Sayın Hristo Aleksiev, İçişleri Bakanı Sayın İvan Demerciev, Büyükelçi Sayın Aylin Sekizkök, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Sayın Anguel Tcholakov ve Gümrük İdareleri Başkanı Sayın Pavel Gerenski'ye teşekkür hediyeleri Derneğimiz tarafından taktim edilmiştir.

İlaveten, tören boyunca yapılan incelemelerde Derneğimiz Heyetine ve diğer katılımcılara eşlik ederek detaylı bilgi ve görüşlerini aktaran Edirne Valisi Sayın H. Kürşat Kırbıyık'a ayrıca teşekkürlerimizi sunarız.


Söz konusu açılışa Derneğimizi temsilen İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin ve UND Hamzabeyli Temsilcisi Gürbüz Yılkan katılım sağlamıştır.