Kaçak Göçmen Cezalarını Önlemek Amacı ile UND Temaslarını Hızlandırdı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Kapıkule (TR)
29.11.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
15 KM
AKARYAKIT
4.110 TL
Hamzabeyli (TR)
29.11.2020
İHRACAT
16 KM
İTHALAT
5 KM
AKARYAKIT
3.795 TL
Ipsala (TR)
29.11.2020
İHRACAT
4 KM
İTHALAT
1 KM
AKARYAKIT
4.110 TL
Gürbulak (TR)
29.11.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
AKARYAKIT
-0 TL
Habur (TR)
29.11.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
0 KM
Sarp (TR)
29.11.2020
İHRACAT
9 KM
İTHALAT
8 KM
Maribor (SLO)
29.11.2020
İHRACAT
0 KM
İTHALAT
0 KM
Kalotina (BG)
29.11.2020
İHRACAT
1 KM
İTHALAT
1 KM
Batrovci (SRB)
29.11.2020
İHRACAT
2 KM
İTHALAT
2 KM
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /KAÇAK GÖÇMEN CEZALARINI ÖNLEMEK AMACI İLE UND TEMASLARINI HIZLANDIRDI
KAÇAK GÖÇMEN CEZALARINI ÖNLEMEK AMACI İLE UND TEMASLARINI HIZLANDIRDI
A+A-
Kaçak Göçmen Cezalarını Önlemek Amacı ile UND Temaslarını Hızlandırdı

Ülkemizin AB’ye gerçekleştirdiği taşımalarda ana güzergahlarından bir tanesi olan Sırbistan, ülkemizde kayıtlı uluslararası karayolu eşya taşımacılığı firmalarının yurtdışı operasyonlarının sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi açısından her geçen gün önem kazanmaktadır. Sırbistan, AB’ye sınır kapısı olması nedeni ile Türk taşımacılarının son yıllarda kaçak göçmen sorunları ile en fazla karşı karşıya kaldığı ülke konumunu almıştır. Yaşanan sorunlara çözüm bulabilmek amacı ile Derneğimizin başlatmış olduğu yol haritası çerçevesinde, Sırbistan makamları ile önemli işbirlikleri başlatılmıştır.

Anılan işbirliklerine istinaden, ülkemizce atanan polis memurları 3 ay süresince Sırbistan-Hırvatistan sınırında görev almış ve ülkemiz TIR sürücülerinin kaçak göçmen sorunları nedeni ile karşılaştığı mağduriyetlerin önlenmesine destek olmuştur.


Ulaşılan başarılı sonuçların devam etmesi amacı ile 23-24 Ocak 2020 tarihlerinde İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce ve beraberindeki ülkemiz heyeti Adasevci göçmen kampı, Batrovci sınır kapısı ve Çukur TIR Parkını ziyaret etti.

Adasevci göçmen kampı yetkilileri, sınır kapısında görev aldıkları sürece Türk Polislerinin kaçak göçmen vakalarında önemli bir caydırıcı etki yarattığı ve göçmenlerin TIR’lara binmek yerine başka yöntemlere yöneldiği bilgisini paylaştı.

Ülkemiz heyetinin Sırbistan makamları ile gerçekleştirdiği temaslarda, ülkemiz polisinin Batrovci sınır kapısında yılın tamamında görev alması konusunda mutabık kalırken, Sırbistan makamları kaçak göçmen vakaları nedeniyle Türk taşımacıların ve sürücülerinin mağduriyetini asgariye indirmek için önemlerini artıracakları bilgisini de paylaştı.

Bahse konu uygulamanın yarattığı memnuniyet çerçevesinde, benzer uygulamaların Hırvatistan’da da hayata geçirilmesine yönelik olarak İçişleri Bakanlığımızın temasları devam etmekte olup, gelişimler yakından takip edilmektedir.

Ülkemiz heyeti son olarak TIR sürücülerimizin yoğun olarak konakladığı Çukur TIR parkını ziyaret etmiş ve sürücülerin sorunlarını görüştü. Sürücülerimizin takograf kontrolleri konusundaki şikayetleri de ilgili Sırp yetkililerine iletildi.

Bu vesileyle başta İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce olmak üzere, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sayın Resul Holoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanı Sayın Özer Korkmaz, İçişleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Sırbistan Büyükelçimiz Tanju Bilgiç ve dilplomatlarımıza, sektörümüz adına teşekkürlerimizi arz ederiz.

Gerçekleştirilen ziyarete Derneğimiz İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin katılım sağladı.