Hazar ve Nahcivan Koridoru Türk Konseyi Taşımacılık Çalışma Grubunda Ele Alındı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /HAZAR VE NAHCİVAN KORİDORU TÜRK KONSEYİ TAŞIMACILIK ÇALIŞMA GRUBUNDA ELE ALINDI
HAZAR VE NAHCİVAN KORİDORU TÜRK KONSEYİ TAŞIMACILIK ÇALIŞMA GRUBUNDA ELE ALINDI
A+A-
Hazar ve Nahcivan Koridoru Türk Konseyi Taşımacılık Çalışma Grubunda Ele Alındı

Derneğimizin de davetli ve konuşmacı olarak katıldığı, Konsey üye ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Türk Konseyi Taşımacılık Çalışma Grubunda Hazar ve Nahcivan Koridorundaki son gelişmeler ve koridorun ihtiyaçları görüşüldü.

Nahcivan koridorundaki olumlu gelişmeler Türk Konseyi üyelerince memnuniyetle karşılanırken, Türk Konseyine yeni üye devlet Özbekistan Ulaştırma Temsilcileri bir ilk olarak Çalışma Grubuna katılım sağladı.

Toplantıda, Türk Konseyi multi-modal taşımacılık anlaşmasının geliştirilmesi, Çin-Kazakistan sınırı Khorgos’tan Türkiye’ye gerçekleştirilmesi planlanan TIR konvoyu projesi, Hazar Orta koridordaki taşımacılık sorunları görüşüldü.

Ayrıca dünyada hızlı sınır geçişlerini tavsiye eden “Yeşil Koridor” ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın öncüsü olduğu “Elektronik Geçiş Belgesi”, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanımız Hasan Boz tarafından Türk Konseyi Üye Ülkeleri ile paylaşıldı.

Toplantıya Derneğimiz adına katılım sağlayan UND İcra Kurulu Başkanı Yardımcısı Evren Bingöl ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, Türk Konseyi Kervanı Projesinin proje ortakları olarak, Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaşacak ve Türk Konseyi üyesi ülkelerin TIR’larından oluşacak konvoyun güzergah üzerinde önemli tespitler gerçekleştireceğini ve dünyaya lojistik hız sunacak Türk Orta Koridorunun lanse edilmesinin ve sürdürülebilir, düşük maliyetli bir lojistik güzergah olmasının öneminden bahsettiler.

Toplantıda ayrıca Hazar koridorunun en büyük sorunlarından biri olan Orta Koridordaki maliyetler diğer güzergahlar ile kıyaslanarak, yüksek liman ve gemi ücretleri, düşük gemi kapasitesi, transit masrafları, beklemeler, Türk Konseyi ve UND tarafından üye ülkeler ile paylaşıldı.

Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı’nın Azerbaycan’da yol vergilerinin kaldırılması ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışıldığı ve yakında devreye girmesinin planlandığı, ayrıca Hazar denizinde 50 TIR taşıyabilecek bir Ro-Ro gemisinin ise yapım aşamasında olduğu ve çok yakında Elat - Kurik Limanları arasında seferlere başlayacağı hususundaki bilgilendirmesi ise katılımcılarca büyük memnuniyetle karşılandı.