UND Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Hareketliliği Programının 2. Dönemi Uzmanlık Paylaşımı Etkinliğiyle Tamamlandı - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND ERASMUS + YURTDIŞI LOJİSTİK STAJ VE İŞBAŞI ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ PROGRAMININ 2. DÖNEMİ UZMANLIK PAYLAŞIMI ETKİNLİĞİYLE TAMAMLANDI
UND ERASMUS + YURTDIŞI LOJİSTİK STAJ VE İŞBAŞI ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ PROGRAMININ 2. DÖNEMİ UZMANLIK PAYLAŞIMI ETKİNLİĞİYLE TAMAMLANDI
A+A-
UND Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Hareketliliği Programının 2. Dönemi Uzmanlık Paylaşımı Etkinliğiyle Tamamlandı

Derneğimiz ve temsil ettiğimiz uluslararası yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri sektörü adına, “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” hedefleri doğrultusunda 2023 yılı itibarıyla başlatılan ve Avrupa Birliği Başkanlığı - Türkiye Ulusal Ajansı tarafından verilen “ Erasmus + mesleki eğitim alanında öğrenici ve personel hareketliliği” akreditasyonu çerçevesinde uygulanan “UND Erasmus + Yurtdışı Lojistik Staj ve İşbaşı Öğrenme Hareketliliği Programı”nın 2. proje dönemi 31 Mayıs’ta tamamlandı.

Türkiye’de “lojistik” alanındaki “ilk” Erasmus + programını hayata geçiren UND, 2. Akreditasyon dönemi projesi kapsamında İspanya, Kuzey Makedonya, Hırvatistan, Slovenya, Bulgaristan, Hollanda ve Belçika’ya, bu ülkelerdeki ev sahibi firmalarda kısa/uzun dönem lojistik stajı yapmak amacıyla meslek lisesi öğrencisi ve Genç UND mezunu sektör profesyoneli toplam 40 kişiyi, ayrıca işbaşı öğrenme amaçlı olarak 15 lojistik öğretmenini gönderdi.

Proje döneminin son etkinliği olarak, UND’nin Kuzey Makedonya ve Yunanistan’daki partner kuruluşları olan Best Mobility (Kuzey Makedonya Ulusal Taşımacılık Derneği) Başkanı Olivera Miovska, St. Kliment Ohridski Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi Trafik ve Ulaştırma Fakültesi’nden Prof. Verica Dancevska ve Yunanistan Karayolu Taşımacılığı Derneği Genel Müdürü Iro Doumani’yi İstanbul’da ağırladı.

Etkinlik kapsamında UND tarafından davet edilen yabancı sektör temsilcileri ilk olarak 29 Mayıs tarihinde UND bünyesinde kurulan Kadın Çalışma Grubu’nun ilk toplantısına katılarak, kendi ülkelerinde lojistik sektöründe kadın istihdamının desteklenmesine yönelik projelerini paylaştı. UND İcra Kurulu’na Kuzey Makedonya taşımacılık sektörü ve derneği hakkında bilgiler veren Olivera Miovska, Sırbistan-Kuzey Makedonya arasındaki Tabanovce – Presevo sınır kapısında başarıyla hayata geçirilen “Tek Durak Hizmet Noktası” projesini de tanıttı.

Aynı gün katılımcılar tarafından ziyaret edilen Uluslararası Karayolu Taşımacılığı IRU Türkiye ve Orta Doğu Genel Temsilcisi Erman Ereke tarafından IRU ve eğitim kolu IRU Academy’nin uluslararası karayolu taşımacılık sektörünün gelişimine yönelik faaliyetleri hakkında bilgiler verildi.

30 Mayıs tarihinde UND’nin proje konsorsiyumu üyesi olan Kağıthane İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Ulaştırma Hizmetleri alan öğretmeni Seçkin Yazıcı liderliğinde 9-12. sınıflardan yaklaşık 150 öğrenciye Kuzey Makedonya ve Yunanistan’da lojistik mesleğine giriş şartları, sektördeki gelişmeler ve güncel trendler ile lojistik alanında mesleki eğitim ve yüksek öğretim sistemi hakkında değerli bilgileri aktardı.

Etkinlik, 31 Mayıs tarihinde katılımcıların son durağı İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi oldu. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mehmet Adak ve Prof. Ebru Demirci ile görüşerek üniversite, fakülte ve UND-İstanbul Üniversitesi işbirlikleri hakkında bilgi alan uzmanlar, UND ve Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi arasında gerçekleştirilebilecek işbirliği projeleri hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Etkinliğimiz süresince Derneğimizin ev sahipliğinde etkin bilgi paylaşımında bulunan değerli katılımcılarımız Olivera Miovska, Verica Dancevska ve Iro Doumani’ye; ayrıca Kağıthane İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Binnaz Eren ve Ulaştırma Hizmetleri Öğretmeni Seçkin Yazıcı, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Adak ve Prof. Ebru Demirci ile IRU Türkiye ve Orta Doğu Genel Temsilcisi Erman Ereke’ye projemize sağladıkları değerli katkılar ve nazik konukseverlikleri için teşekkür ederiz.