UND'den COVİD-19 Testleri Önce Yurt Dışından Gelen ve Ticareti Taşıyan TIR Sürücülerine Yapılsın Talebi - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /UND'DEN COVİD-19 TESTLERİ ÖNCE YURT DIŞINDAN GELEN VE TİCARETİ TAŞIYAN TIR SÜRÜCÜLERİNE YAPILSIN TALEBİ
UND'DEN COVİD-19 TESTLERİ ÖNCE YURT DIŞINDAN GELEN VE TİCARETİ TAŞIYAN TIR SÜRÜCÜLERİNE YAPILSIN TALEBİ
A+A-
UND'den COVİD-19 Testleri Önce Yurt Dışından Gelen ve Ticareti Taşıyan TIR Sürücülerine Yapılsın Talebi

UND Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, “COVİD-19 testleri öncelikle yurt dışından gelen ve ticareti taşıyan sürücülere uygulanmalıdır” dedi

Yurtdışından ülkemize gelen sürücülerimizin, Korona Virüs sebebiyle evlerinde 14 gün süreyle karantina uygulamasına tabi tutulmaları karayoluyla batıya yapılan yıllık 42 Milyar $’lık ihracatımızı yapılamaz hale getiriyor..

14 Gün evinde karantina süresini doldurmadığı için yurtdışına çıkamayan 1.000’i aşkın araç batı kapılarında birikmişken, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Ticaret Bakanlığı bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Ticaret Bakanlığının destekleri ile Kapıkule’de sınırın “0” noktasında araçların dezenfekte edilerek sürücü değişikliği yapılması yoluyla geçici bir çözüm üretilmeye ve ihracatın önü açılmaya çalışılıyor..

Taşıma problemini kısmi çözecek bu uygulamayı sürdürmeye çalışan taşımacılar Sağlık Bakanlığı tarafından tüm şehirlere gönderilen Covid-19 Test Kitlerinin öncelikle yurtdışına çıkmak için bekleyen 1.000’i aşkın sürücüye uygulanmasını istiyor..

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener,

“115 Bin Covid-19 Test Kitini yurt geneline gönderen Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Yurt içindeki 14 günlük karantina süresini doldurmadığı için bekleyen 1000’i aşkın sürücü biran önce bu teste tabi tutulmalıdır. Bu sürücüler, ticaretin devamını sağladıkları için Avrupa ülkelerinde sağlık çalışanları gibi alkışlarla karşılanırken Türkiye’de de bir an önce yola çıkmalarına yardımcı olunmalıdır. Devlet tarafından tüm Avrupa ülkelerinde olağanüstü hal, karantina ve sokağa çıkma birçok kısıtlama hayata geçirilirken eş zamanlı olarak ticareti sağlayan taşımanın aksamaması için birçok kolaylaştırıcı karar da alınmıştır.

Sağlık Bakanlığımızdan en acil talebimiz “Sınırlarımızda Bekleyen Sürücülere Acilen Covid-19 Testlerinin Yapılması ve Türkiye-AB Tedarik Zincirinin Kopmamasıdır..”

AVRUPA’DA TAŞIMACILAR İÇİN KOLAYLIKLAR..

Avrupa Birliği, “COVID-19: Komisyon, sağlığın korunması ve eşya ve temel hizmetlere erişim sağlanması konulu Klavuz” hazırlamış ve 16 Mart tarihinde yaptığı Basın duyurusu ile ile kriz döneminde uluslararası taşımanın engellenmemesi hatta çalışmasının kolaylaştırılması gerektiğini ilan etti..

Almanya Ulaştırma Bakanlığı ağır vasıtalar için Pazar günleri için sürüş yasağı uygulamasını kaldırdı, Avrupa’da bir çok ülke günlük 8 saat olan sürüş süresini 10 saate çıkardı..

Medyaya Yansımalar
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/undden-kovid-19-testi-once-suruculere-yapilsin-talebi/1773256

https://www.dunya.com/sektorler/lojistik/nakliyeciler-virus-testinde-oncelik-istiyor-haberi-465455

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/tir-soforleri-14-gunluk-karantinayi-sinirda-bekliyor-41473889