COVID-19 Salgınının Uluslararası Taşımacılığa Etkisi / İnteraktif Harita için LÜTFEN TIKLAYINIZ - (EN GÜNCEL BİLGİLER) - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
 • ANASAYFA
 • /UND'DEN HABERLER
 • /COVID-19 SALGINININ ULUSLARARASI TAŞIMACILIĞA ETKİSİ / İNTERAKTİF HARİTA İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ - (EN GÜNCEL BİLGİLER)
COVID-19 SALGINININ ULUSLARARASI TAŞIMACILIĞA ETKİSİ / İNTERAKTİF HARİTA İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ - (EN GÜNCEL BİLGİLER)
A+A-
COVID-19 Salgınının Uluslararası Taşımacılığa Etkisi / İnteraktif Harita için LÜTFEN TIKLAYINIZ - (EN GÜNCEL BİLGİLER)

COVID – 19 Salgınına Dair Güncel Duyurular

17 Mart 2020 (12:37)

Lütfen "CTRL + F" tuşlarını kullanarak aramak istediğiniz ülkenin yer aldığı tüm bilgileri inceleyiniz.

Önemli Bilgilendirme: Derneğimiz girişimleri doğrultusunda yetkili kurumlar tarafından koronavirüs salgınına ilişkin iletilen güncel duyurular bilgilerinize sunulmakta olup Türk TIR sürücüleri dahil olmak üzere uluslararası sınır geçişlerinde uygulanacak ek kontroller nedeniyle araç kuyruklarındaki artışların ve taşımalardaki gecikmelerin önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörülmektedir. Söz konusu bölgelere gerçekleştireceğiniz taşımalarda aşağıda belirtilen hususların dikkate alınması önemle rica olunur.

İnteraktif Harita için (Türkçe); LÜTFEN TIKLAYINIZ - Kaynak: UND

--

Belçika – 28.08.2020 tarihinde güncellendi

Belçika, seyahat tavsiye listesini düzenli olarak güncellemektedir. 26 Ağustos 2020 tarihinde, Romanya dahil bazı ülkeler kırmızı listeye eklenmişti. Kırmızı listede bulunan ülke ve bölgeler resmi seyahat yasağına tabidir ve bu ülkelerden Belçika’ya dönmekte olan kişiler zorunlu testten geçmek ve karantinada kalmak zorundadırlar.

Ancak, yük taşımacılığı da dahil olmak üzere zorunlu seyahatler karantina uygulamasından muaftır. Kırmızı bölgelerden gelen TIR sürücüleri ile alakalı düzenlemeler şöyledir:

 1. Eğer bir sürücü Belçika’ya profesyonel yük taşıması yapıyorsa
 • Belçika’da 48 saatten az kaldıysa “Passenger Locator Form” adı verilen Yolcu Tespit Formunu doldurmasına gerek yoktur.
 • Eğer 48 saatten fazla kalıyorsa doldurulması gerekmektedir.

İki durumda da sürücüler kırmızı bölgeden gelse bile, karantina ve zorunlu testten muhaftır. Belçika’ya ulaştıklarında formu doldurduktan sonra gelecek olan SMS mesajını dikkate almayabilirler.Dolayısıyla, eğer bir sürücü Belçika üzerinden transit geçiyorsa (genelde 48 saatten kısa sürer), nereden geldiğine bakılmaksızın serbestçe geçiş yapabilir.

 1. Eğer bir sürücü Belçika’ya başka bir ülkede serbest zamanını/tatilini geçirdikten sonra geliyorsa (Örneğin bir sürücü Romanya’ya bir haftalığına ailesini ziyarete gitti ve Belçika’da çalışmak için geri döndü) zorunlu karantina kuralları uygulanmaktadır.
 • Kırmızı bölgeden gelindiği takdirde, 2 haftalık karantina süresi ve COVİD-19 testi yaptırılması zorunludur. Test ücretsizdir.
 • Turuncu bölgeden gelindiği takdirde, karantinaya girip test yaptırmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu durumda test için ücret ödenmesi gerekmektedir.

İngilizce dilinde detaylı bilgi için: https://diplomatie.belgium.be/en

Kaynak: FEBETRA

--

İtalya 28.08.2020 tarihinde güncellendi

Son 14 gün içerisinde İtalya’ya giriş yapmadan önce Hırvatistan, Yunanistan, Malta ve İspanya’da kalmış ya da transit geçiş yapmış kişiler için özel kısıtlamalar (Covid-19 testi veya karantina) getirildi. Söz konusu ülkelerden birinde kalmış ya da transit geçiş yapmış profesyonel karayolu yük taşımacılığı sürücüleri aşağıdaki koşullarda sınırlamalardan muaftır:

-İtalya’ya iş amaçlı girdiklerini ispatlarlarsa. EC Belgesi yeterli bir kanıt sayılmaktadır.

-EC Belgesi sahibi olmanın yanı sıra İtalya’ya girişten önce gerekli beyannameyi doldururlarsa.

Ancak profesyonel sürücüler İtalya’da en fazla 120 saat (transit geçiyorlarsa 36 saat) kalabilir, bu sürenin sonunda ya ülkeyi terk etmeleri ya da karantinaya girmeleri gerekmektedir.

Yunanistan Uluslararası Taşımacılar Derneği OFAE, Patras ve Igoumenitsa limanlarındaki tüm acentelerin, TIR sürücülerinden gemilere binmeden önce beyan formu doldurulmasını talep ettiklerini bildirdi.

Kaynak: FIAP ve OFAE

--

Portekiz: 17.03.2020 tarihinde yayınlandı

Bakanlar Konseyi, 16 Mart'ta Coronavirüs'ün (COVID-19) epidemiyolojik durumuna yanıt vermek için bir dizi tedbiri onayladı. 16 Mart 23:00 ile 15 Nisan 12:00 arasında Portekiz, sınır kontrollerini yeniden güncellemiş olup önlemlerin her 10 günde bir yeniden değerlendirilebilir olduğunu ifade etmiştir.

İç kara sınırlarında karayolu trafiği durdurulmuştur. Uluslararası yük taşımacılığı, sınır ötesi çalışanlar ve acil durum araçları bu kısıtlamadan muaftır. Bununla birlikte, İspanya ile sadece başlıca sınır geçişleri açık kalacaktır: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) ve Vila Verde de Ficalho (Beja) .

Kaynak: ANTRAM

--

Almanya: 17.03.2020 tarihinde yayınlandı

Federal İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Almanya Federal Cumhuriyeti 16 Mart 2020 Pazartesi saat 08.00’den itibaren Fransa, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İsviçre’ye kara yolundan geçişlerde kısıtlamalar getirdiğini duyurmuş olup, tedarik zincirinin işbu uygulamadan etkilenmeyeceğini bildirmiştir.

Kaynak: Berlin Büyükelçiliği

Almanya’nın uluslararası taşımacılığı ilgilendiren güncel COVID-19 düzenlemelerine https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/LF/coronavirus-anordnung.html sitesinden ulaşılabilir.

Diğer yandan, şuandan itibaren Almanya'da pazar günleri hiçbir kısıtlama olmaksızın yüklerin taşınmasına izin verilmekte olup bu uygulama 30.05.2020 tarihine kadar sürdürülecektir (Detaylar için tıklayınız). 05.04.2020 tarihine kadar geçerli kısa süreli uygulama ise sadece Baden, Saxonia için geçerli olacaktır.

--

Polonya - 17.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Polonya'ya girmekte olan tır sürücüleri tarafından lokasyon formlarının doldurulması gerekmektedir. İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dillerindeki formlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Sınır kontrollerini hızlandırmak adına formlar daha öncesinde de sürücüler tarafından doldurulabilir. Gerçekleştirilen sağlık kontrolleri sırasında 38 derecenin üzerindeki sürücüler direk olarak tıbbi muayenelere yönlendirilecek ve sürüşlerine devam edemeyecektir. Tır trafiğinin çoğunlukla binek araç trafiğinden farklı sınır kapılarında gerçekleştirildiği ifade edilmektedir. Kontroller sebebiyle sınır kapılarındaki yoğunluğun, dolayısıyla beklemelerin artacağı beklenmektedir. Güncel sıra bekleme sürelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Polonya tarafından 15 Mart - 24 Mart tarihleri arasında Almanya, Litvanya, Çekya, Slovakya, Belarus, Rusya ve Ukrayna ile sınır kontrollerinin başlatılacağı duyurulmaktadır. Polonya ile sadece belirli sınır kapıları ile sınırlandırılacak olup limanların ve havaalanlarının da dahil edileceği ifade edilmektedir.

Hem AB ülkeleri ile hem de diğer sınırlardan (Belarus, Rusya ve Ukrayna ile sınır geçişleri) Polonya'ya girişte yabancılar için kısıtlamaların getirileceği ancak, tır şoförleri de dahil olmak üzere yük taşımacılarının ülkeye girişlerine izin verileceği ifade edilmektedir.

Açık olan karayolu sınır noktaları:

Çekya - Cieszyn – Chotebuz, Gorzyczki, New Chałupki, Trzebinia, Kudowa – Salty, Jakuszyce

Almanya - Jędrzychowice, Olszyna – Forst, Świecko – Frankfurt, Lower Krajnik – Schwedt, Kołabaskowo – Pomellen

Slovakya - Barwinek, Chyżne

Litvanya - Budzisko

Ukrayna - Dorohusk – Jagodzin, Hrebenne – Rawa Ruska, Korczowa – Krakowiec

Belarus - Kuźnica Białostocka – Bruzgi, Bobrowniki – Bierestowica, Kukuryki – Kozłowiczy

Rusya - Bezledy – Bagrationowsk (8 tona kadar yüklü olan araçlar), Grzechotki – Mamonowo II

Kaynak: ZMPD

--

Fransa – 17.03.2020 tarihinde güncellendi

Cumhurbaşkanı Macron, bugün 12:00'den sonra en az 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan etmiştir. Sadece; 1-Market, 2- Sağlık, 3- Evden verilemeyen hizmetler ile ilgili işyeri çıkışlarına "yazılı gerekçe" ile izin vardır. Bu çerçevede turistik amaçlı giriş olamayacağı anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan, Macron AB üyesi olmayan ve Schengen dışında kalan ülkelere sınırların kapatılacağını, AB ve AB dışı ülkeler arasında 30 gün seyahat yapılmayacağını açıklamıştır. Tedbirin sağlık gerekçeli olması nedeniyle kararın kişilere yönelik olduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca basından tespit edildiği ve sürekli güncellenen bilgiler çerçevesinde, AB ülkelerinin kendi aralarındaki geçişlerle ilgili çeşitli kararlar alınmaktadır;

Avrupa Birliği

Emmanuel Macron ve Avrupalı yetkililer arasında 16 Mart Pazartesi günü yapılan toplantıdan sonra, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için Avrupa Birliği'nin dış sınırları ile ilgili alınan kararların önümüzdeki saatlerde kesinleşmesi ve duyurulması beklenmektedir.

Kaynak: Paris Büyükelçiliği

--

Türkiye Cumhuriyeti – 16.03.2020 tarihinde güncellendi

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır.

İran-Türkiye sınırından araç geçişleri yapılmamaktadır.

Irak-Türkiye sınırında araçlar tampon bölgede sürücü veya römork değişikliği ile taşımaları gerçekleştirilebilmektedir.

Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Fransa, Norveç, Danimarka, İsveç, İtalya, Çin, İran, Irak, G. Kore, Japonya, Singapur, Hong-Kong, Tayland, ülkelerinden gelen yabancı sürücülerin ülkeye girişine 14 gün süreyle izin verilmemektedir.

Kaynak: UND

--

Rusya Federasyonu - Güncellenme Tarihi: 17.03.2020

Rusya koronavirüs önlemi olarak sınırlarını yabancılara geçici olarak tümüyle kapattı. Başkaban Mişustin, yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 18 Mart'tan 1 Mayıs'a kadar yasaklayan kararı imzaladı.
Yasağın istisnasına dair bir liste de yayınlandı: Diplomatlar, uçak mürettebatı, uluslararası taşımacılık şoförleri, resmi heyet üyeleri, diplomatik ve özel vize sahipleri, yakınlarının cenazesi için gelenler, Rusya'da daimi oturma izni olanlar.

Rusya ile Çin arasındaki taşımacılık ile ilgili olarak Rus sürücülerin sınıra yakın bir lojistik merkezinde mal almaları veya malları boşaltmaları ve aynı gün Rus topraklarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.

--

Yunanistan –16.03.2020 tarihinde güncellendi

Yunan hükümeti, 15 Mart'ta Coronavirüsün yayılmasını sınırlamak için yeni olağanüstü önlemler alındığını duyurdu (COVID-19).
Yolcu taşımacılığı:
- Yunanistan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile sınırlarını kapatmaya, İspanya'ya ve İspanya'dan uçuşları durdurmaya ve İtalya'ya / İtalya'dan yolcu gemisi hizmetini sonlandırmaya karar verdi. Yunan vatandaşlarının ve daimi sakinlerinin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'dan hala geçmelerine izin verileceği belirtildi,
- Yunan limanlarında yolcu gemilerine artık izin verilmeyecektir.
Yük taşımacılığı:
- Yük taşımacılığı bu tedbirlerden muaftır,
- İtalya'ya / İtalya'dan feribot güzergahları normal olarak yüklerin taşınması için çalışacaktır.

Buna ek olarak, Yunan Hükümeti 16 Mart'tan itibaren başka bir ülkeden Yunanistan'a giren kişilerin 14 gün boyunca zorunlu karantinada kalmaları gerektiğini duyurdu. Uluslararası yük taşımacılığı yapan tır şoförleri 14 günlük karantina hükmünden muaftır.

Kaynak: OFAE

--

Türkmenistan - Güncellenme Tarihi: 16.03.2020

Türkmenistan'ın İran ile ve Afganistan ile olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020'den bu yana geçici olarak kapatılmıştır.

17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edileceği bildirilmiştir.

Türkmenistan’a Özbekistan’dan ve Kazakistan’dan giriş yapan TIR’larımızın, ülkeye giriş yapılan sınır kapısından Türkmenbaşı Deniz Limanı’na kadar olan seyahatleri Türkmenistan trafik polislerinin gözetiminde, planlı şekilde ve konvoylar halinde gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: Türmenistan Büyükelçiliği

--

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – 16.03.2020 tarihinde güncellendi

Türkiye'den KKTC'ye gidişler kapanmıştır.

Kaynak: Liman Mülki İdare Amirllği

--

Kazakistan - Güncellenme Tarihi: 16.03.2020

Kazakistan’da COVID – 19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 (bir) ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmiştir.
Olağan Üstü Hal kapsamında Kazakistan ile yabancı ülkelerin diplomatik hizmetinde görevli personel ile Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Kazakistan Cumhuriyeti'ne gelecek uluslararası örgütlerin heyet üyeleri hariç olmak üzere, Kazakistan Cumhuriyeti sınırları dahiline giriş ve çıkışlara kısıtlamalar getirilmiştir. (Olağan Üstü Hal süresince Kazakistan’a girişler tüm ülke vatandaşları için askıya alınmıştır)
Diğer taraftan, yük taşımacılığına yönelik genel bir kısıtlama olmayacağı hususu Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından 16 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna yapılan açıklamada dile getirilmiş, aynı gün yetkili kurum olan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev tarafından da bu husus teyit edilmiştir.
16 Mart 2020 tarihinde sabah saatlerinde Rusya üzerinden gelen bazı tırlarımızın Atyrau’da bekletildiğine dair bilgiler almıştık. Biraz önce tırların içeriye alınmaya başlandığı bilgisi ulaştı. Şu an itibariyle, tır taşımacılığı açısından Müşavirliğimize ulaşan menfi bir konu yok. Gün içinde temas ettiğimiz Kuryk Liman İdaresi de kısıtlamaya yönelik bir talimat almadıklarını ifade etmişti.
Bununla birlikte, uygulamaya ilişkin detaylı bir açıklama ya da resmi bir bildirim olursa sizlerle paylaşırım. Şoförlerle ilgili sıhhi kontroller ve araçlar / yüklerle ilgili artan denetimler söz konusu olacaktır.
Transit geçişlere ilişkin talebimizle ilgili olarak da dönüş bekliyoruz. Bugün yapmayı planladığımız bir görüşme vardı ancak Kazak tarafınca ertelendi. Konuyla ilgili ilerleme sağlayabilirsek bilgi paylaşırım.

Kaynak : Astana Ticaret Müşavirliği

--

Gürcistan – 16.03.2020 tarihinde güncellendi

Koronavirüs vakaları hakkındaki mevcut durumdan dolayı, yeni önlemler Gürcü otoriteler tarafından yürürlüğe konuldu ve yeni önlemlere göre, son 28 gün içinde İran, Irak, Güney Kore, Çin, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya'ya seyahat eden kişilerin Gürcistan’a girişinlerine en az 14 gün izin verilmemektedir.

Gürcistan, Avrupa'dan gelen araçları her ne şartla olursa olsun 14 günlük süreci doldurmadan ülkesine kabul etmemektedir.

Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği

--

Ukrayna - 16.03.2020 tarihinde güncellendi

Ukrayna makamları tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin korona virüsü ile mücadele kapsamında alınan ilave güncel tedbirler 14 Mart 2020 tarihinde açıklanmıştır.

Bu çerçevede;

-16 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00’dan (15 Mart Pazar saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar, Ukrayna’da daimi veya geçici ikamet iznine sahip olan, Ukrayna vatandaşlarının eşi veya çocuğu olan yabancılar, Ukrayna’da akreditasyonu olan diplomatik temsilciliklerin, yabancı ülkelerin konsolosluklarının ve uluslararası örgütlerin temsilciliklerinin çalışanları ile aile bireyleri, yük taşıma araçlarının şoförleri ve servis personeli, mürettebat mensupları hariç,yabancı uyruklu ve vatansız kişilerin Ukrayna’ya girişleri geçici olarak durdurulmuştur. Diğer yabancı uyrukluların ve vatansız kişilerin Ukrayna’ya girişleri, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın olurları ile gerçekleşebilecektir.

- Ulusal menfaatlerin korunması amacıyla yapılacak seyahatler ile diplomatik ve insani misyon temsilcilerinin seyahatleri hariç olmak üzere, 17 Mart 2020 günü Ukrayna saati ile 00:00’dan (16 Mart Pazartesi saat 23:59'dan sonra) 3 Nisan 2020 tarihine kadar sınırlar uluslararası yolcu taşımacılığına geçici olarak kapatılmıştır.

- Sadece bazı kara sınır kapılarının açık olacağı anlaşılmaktadır. Taşımacılık türlerine göre Ataşeliğimizce düzenlenen geçici olarak kapatılacak sınır geçiş noktalarını gösterir liste ekte sunulmaktadır. (EK)

Ukrayna'da koronavirüs salgınınailişkin son gelişmeler; http://covid19.com.ua/ resmi adresinden takip edilebilecektir.

Kaynak: Odessa Ticaret Müşavirliği

--

Hırvatistan - 16.03.2020 tarihinde güncellendi

İtalya, Çin, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Singapur, Malezya, Bahreyn, İran, Almanya, Fransa, İsviçre, İspanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç ve Bela Krajina (Slovenya) bölgesinden gelerek Hırvatistan'a girmek isteyen tüm yabancı sürücüler 14 günlük karantinaya tabii tutulmaktadır. Transit taşıma yapan sürücüler bu uygulama kapsamı dışındadır.

Sınır kapılarında yoğun beklemeler yaşanmaktadır. Bugün itibariyle karantina işlemleri hızlandırılmış olup beklemelerin azalacağı öngörülmektedir. Karantinaya tabii ülkeler listesi sürekli güncellenmektedir.

16.03.2020 tarihi itibari ile Hırvatistan üzerinden transit geçişe izin verilmektedir. Transit koridorlar uygulanmaya başlanmıştır.
İkili taşımalarda ise boşaltmadan hemen sonra ülkelerine geri dönen yabancı araçlar sağlık gözetimine tabi değildir
Boşaltmadan hemen sonra ülkelerine dönmeyen yabancı araçların sürücüleri, sağlık gözetimine tabidir. Önlem olarak ülkelerine dönmeyi bekledikleri süre boyunca karantinaya alınacaklardır.
Malların yabancı firmalar ile taşıtan firmalar; stozercz@mup.hr adresine yabancı sürücülerin gelişini ve aşağıdaki bilgileri bildiren bir e-posta göndermek zorundadır:
şirket adı, sürücünün adı ve soyadı, kimlik numarası, malların getirildiği ülke, kullandıkları sınır geçiş noktası, boşaltma yeri, karantina yeri. sürücülerin sayısı, araç plakalası, varış yeri )
Boşaltmadan hemen sonra hareket etmeyecek yabancı sürücülerin karantinaya yerleştirilmesi 112 numaralı telefonunu kullanarak ilgili ilçe sivil koruma merkezini bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Büyükelçilik

--

Sırbistan - 16.03.2020 tarihinde güncellendi

Sırbistan Hükümeti tarafından COVID-19’un yayılmasının önlenmesi amacıyla Belgrad Büyükelçiliği web sitesinden yayınlanan ve 14 Mart 2020 tarihi itibarıyla alınan kararlar aşağıda sunulmuştur:

*Fransa, Almanya, Slovenya, Avusturya, İspanya, Yunanistan ve İsviçre’den gelen ve Sırbistan vatandaşı olmayan tüm şahısların Sırbistan’a girişleri veya Sırbistan’dan geçişleri geçici olarak yasaklanacak veya sınırlanacaktır.

*Çin Halk Cumhuriyeti’nde ve Güney Kore’de ikamet etmiş yabancıların Sırbistan’a geçici giriş yasağı devam edecektir. Bu yasak özellikle Çin’in Hubei Eyaleti ile Güney Kore’nin Daegu şehrini ve Kuzey Gueonhsang Bölgesi’ni kapsamaktadır.

*İtalya’da, İran’da ve Romanya’da kalan yabancı uyrukluların Sırbistan’a giriş yasağı da devam edecektir.

*Hükümet tarafından temel bazı gıda maddelerinin ve hijyen ürünlerinin ihracatının geçici olarak yasaklanması kararı alınmıştır.

Söz konusu kararlara Sırbistan Hükümetinin aşağıda bağlantı adresi sunulan İngilizce internet sayfasından da ulaşılabilmektedir:

https://www.srbija.gov.rs/vest/en/151338/temporary-ban-on-entry-from-certain-countries.php

Karayolu ile Sırbistan üzeri transit taşımalarda, araçların Sırbistan topraklarına girdiği ancan itibaren kalış sürelerinin 12 saat ile sınırlandırılması şartıyla bahse konu araçların geçişine izin verileceği belirtilmektedir. Detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.​ Belirtilenlerin haricinde, Türkiye Sırbistan Büyükelçiliği’ne gelen bilgilendirmeye göre; halihazırda Sırbistan’da Türk taşımacılar tarafından malların karayoluyla taşınmasıyla ilgili olarak herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Sırbistan sınır kapılarında Türk TIR şoförlerine ilişkin uygulamalara dair Derneğimiz çalışmaları devam etmektedir.

Diğer yandan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç, 15 Mart (yerel saat 20:00'de) akşamı itibariyle olağanüstü hal ilan edildiğini ifade etmektedir, detaylara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Sırbistan Cumhuriyeti tarafından geçici olarak kapatılmış olan sınır geçişleri listesi için; lütfen tıklayınız

Kaynak: Sırbistan Ticaret Müşavirliği

--

Slovakya - 15.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Slovak Cumhuriyeti Kamu Sağlık Kurumu tarafından 9.3.2020 tarihinde alınan kararla 10.3.2020 tarihinden itibaren gerçek ve tüzel kişiler tarafından sportif, kültürel veya başka nitelik taşıyan toplu faaliyetlerin organize edilmesi yasaklanmıştır. Ayrıca, yeni bir talimata kadar İtalya, Çin, İran ve Güney Kore’den dönen kişiler ve bu kişilerle aynı evde yaşayan hane üyeleri 14 günlük zorunlu ev karantinasına alınacaklardır. Karara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Zorunlu karantina dışında tutulan gruplar taşımacılık yapan kamyon şoförleri, İtalya ile Slovakya arasında nakil yapan ambülans ekipleri ve kabinden ayrılmayan pilotlar olarak açıklanmıştır.

Gelişmeler, yeni açıklamalar ve alınan tedbirler ile vakaların güncel durumu Slovak Cumhuriyeti Kamu Sağlık Kurumu’nun ilgili sayfasından takip edilebilir.

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=250&Itemid=153

İran, İtalya, Çin ve Kore bölgelerinden geçen sürücüler veya belirtilen ülkelerden herhangi birinde taşıma, yükleme veya boşaltma yapan sürücüler:
- FFP2 veya FFP3 tipi solunum cihazları kullanmalı,
- yukarıda belirtilen bölgelerdeki personel ile doğrudan teması sınırlandırmalı ve
- araçta lastik eldiven ve el dezenfektanı bulundurmalıdır.

Kaynak: Bratislava Büyükelçiliği & TVG

--

Slovenya - Güncellenme Tarihi: 16.03.2020

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Dışişleri Bakanlığımızdan alınan bilgiye göre, koronavirüs ile ilgili alınan tedbirler kapsamında Slovenya, İtalya sınırını transit eşya taşımacılığına kapatmıştır. Varış yeri Slovenya olan taşımalar ile tıbbi malzeme, maske, yardım ve posta taşımaları muaf tutulmuştur.

Lübliyana Ticaret Müşavirliğimizin konuya ilişkin görüşme gerçekleştirdiği Slovenya Dışişleri Bakanı Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Jelko Kacin'in (Slovenya'nın eski NATO Daimi Temsilcisi) aşağıdaki kayıtlı hususları dile getirdiği kaydedilmektedir:

"- Slovenya - İtalya sınırı düne kadar (13.03) kadar yük ve yolcu taşımacılığına açıktı. Ancak, Macatistan ve Hırvatistan'ın, İtalya'dan gelen nakliye araçlarına ve yolcu otobüslerine sınırlarını kapamasıyla söz konusu iki ülkeyle sınırın Slovenya tarafında büyük bir yığılma yaşandı. Bu nedenle İtalya'dan gelen nakliye araçlarına ve yolcu otobüslerine Slovenya sınırı da geçici olarak kapatıldı.

- Nakliye araçlarının yanında İtalya'dan ülkelerine dönmek isteyen özellikle Ukrayna ve Rumen vatandaşlarını taşıyan çok sayıda otobüs bulunmaktadır. Macaristan bu konuda işbirliğine kesinlikle kapalı bir tutum sergilemekte ve gerekirse sınırı tamamen kapatacağını ima etmektedir. Bu nedenle normalde Macaristan üzerinden gitmesi gereken araçlar da Hırvatistan sınırına yığılmış durumdadır.

- Slovenya - Hırvatistan sınırındaki durum gerek sağlık gerek insani açıdan ivedilikle çözülmesi gerekn bir sorun oluşturmaktadır.

- Söz konusu yığılmanın giderilmesi için Hırvatistan - Sırbistan - Romanya - Ukrayna ve Hırvatistan - Sırbistan - Bulgaristan - Türkiye güzergahlarında bölgesel bir işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Slovenya sınırında bekleyen araçların, her ülkede polis gözetiminde oluşturulacak konvoylarla hızlı bir şekilde ülkelerine gidebilmelerini teminen Slovenya tarafından bir girişim başlatılmıştır. Şu ana kadar Sırbistan dışında bütün ülkeler bu konuda onay vermişlerdir. Bugün (14.03) içinde Sırp tarafından da olumlu bir yanıt beklenmektedir.

- Söz konusu güzergahlar üzerindeki polis teşkilatları ve sınır birimleri arasında ivedilikle eşgüdüm oluşturulması halinde, halen Slovenya sınırında bekleyen binlerce yolcu ve nakliye taşıtının, transit geçecekleri ülkelerde bir soruna yol açmadan hedef ülkelere varması mümkündür. "

Sınırda Türk nakliye taşıtlarının da beklemesi doğrultusunda Türk Büyükelçiliklerimizden edindiğimiz olası gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Lübliyana Büyükelçiliği

--

Macaristan – 13.03.2020 tarihinde güncellendi

Macaristan’da Koronavirüs Salgını Nedeniyle Alınan Kararlar Hakkında Bilgi Notu için; Lütfen Tıklayınız

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Kaynak: Budapeşte Ticaret Müşavirliği

--

Bulgaristan – 13.03.2020 tarihinde güncellendi

Bulgaristan'da 1 ay süresiyle OHAL ilan edilmiştir.

 • Bulgaristan topraklarında tespit edilen 4 COVID-19 vakasıyla ilgili olarak ve bunun daha da yayılmasını önlemek için, Sağlık Bakanlığı aşağıdaki talimatları yayınlamıştır;
 1. Gabrovo ve Pleven bölgelerinde yeni bir duyuruya kadar enfeksiyon önlemleri, hastaneler ve eğitim kurumları için kontrol önlemleri alınmıştır, bütün kamu etkinlikleri askıya alınmıştır.
 2. Diğer bütün idari bölgelerde kültürel etkinlik ziyaretleri askıya alınmıştır, spor müsabakaları seyircisiz oynanacaktır, çocukların katılımı olan bütün kamu etkinlikleri askıya alınmıştır.
 3. Sınır geçiş noktalarında kişilere seçici sağlık kontrolleri uygulanacaktır-hastalıktan en çok etkilenen bölgelerden gelen yolcular ve sürücüler için (Çin, Güney Kore, İran ve İtalya)
 • Uluslararası ve ulusal taşımacılık yapan nakliye şirketleri ekiplerine ve sürücülerine DSÖ örgütü tarafından verilen koruyucu önlemleri uygulaması konusunda ve yakın temastan uzak durma hususunda talimat verecektir.
 • Transit geçişler için herhangi bir kısıtlama yoktur.
 • Hala taşımacılık sektörü üzerinde ekonomik bir etkinin olduğuna dair istatistiksel bir bilgi yoktur.

Kaynak: AEBTRI

--

Karadağ – 13.03.2020 tarihinde güncellendi

Transit taşıma yapan sürücüler hariç riskli bölgelerden gelen tüm yabancı sürücüler 14 gün süreyle karatinaya alınmaktadır.

Kaynak: Hırvat Karayolu Nakliyecileri Derneği

--

Çekya - 13.03.2020 tarihinde güncellendi

Vize başvuruları kabul edilmemektedir!

Ulusal hükümet sınırlarda kontrollere başlamaya karar verdi. Gümrükler ve itfaiyeciler koronavirüs broşürlerini sürücülere dağıtmada katkıda bulunmakta ve rasgele yolcuların ateşi ölçülmektedir. Ölçüm için insanlar görsel duruma göre seçilir.

Taşımacılık için özel kısıtlama yoktur.

Kaynak: CESMAD Bohemia

--

Avusturya – 11.03.2020 tarihinde güncellendi

Koronavirüsüne ilişkin yaşanan son gelişmelerden dolayı, bugün (10.03) Avusturya Federal Hükümeti yeni önlem paketini açıkladı. Şansölye Sebastian Kurz (AHP), İtalya’dan Avusturya’ya girişlerin sağlık sertifikasına sahip olanlar dışında engelleneceğini açıkladı.

 • İtalya’ya ve İtalya’dan yük taşımacılığı devam edecektir. Sınır kontrolleri uygulanmaya devam edilmektedir. Nakliye firmaları tarafından olası gecikmeler ve beklemelere karşı hazırlıklı olunması önerilmektedir.
 • İtalya sınır geçişinde bulunan Carinthia ve Tyrol bölgelerinde ateş ölçümü yapılmaktadır.

Avusturya Resmi Gazetesi'nde yayımlanan 81 Numaralı Regülasyon uyarınca, Avusturya'ya giriş yapacak kişilerin (transit hariç) SARS-CoV-2 bulundurulmadığına dair sağlık sertifikası bulundurmasının (Almanca, İngilizce veya İtalyanca dilinde, Avusturya'ya girişinden en geç dört gün öncesine kadar) gerektiği ifade edilmektedir.

ÖNEMLİ : Şuan için söz konusu uygulamadan karayolu yük taşımacılığı sektörü etkilenmemektedir, ancak Avusturyalı sağlık otoriteleri tarafından sürücülerin sağlık kontrollerinden geçeceği ifade edilmektedir (87 Numaralı Regülasyon).

Almanca dilindeki 87 numaralı regülasyona ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Almanca dilindeki 81 Numaralı regülasyona ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: AISÖ ve FIAP

--

Azerbaycan - 02.03.2020 tarihinde güncellendi

Azerbaycan’ın İran ile taşımacılık için açık olan sınır geçiş noktaları 22.02.2020 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmıştır.

Son bilgi 10.03.2020 tarihinde alındı.

 • IR-TR: iki ülkeden çekiciler kendi bölgelerinde yarı-römork taşımacılığı yapmaktadır.
 • Sınırlarda gerçekleştirilen çekici değişimleri kapsamında sürücüler sınırları geçememekte; sadece yarı-römorklar geçebilmektedir.
 • Ayrıca demiryolunu daha geniş bir biçimde kullanılmasına ilişkin görüşmeler ve fizibilite analizleri devam etmektedir.
 • IR-AZ: ticaret normaldir, kamyonların sürücüler ile birlikte geçişlerine izin verilmektedir ve sadece yolcuların hareketlerinde kısıtlamalar vardır.

--

Çin –10.03.2020 tarihinde güncellendi

Şuana kadar, Çin’deki salgın durumu oldukça stabilize hale getiriliyor, fakat hükümet ani bir nüksetmeden kaçınmak için çok katı önlemler almaya devam etmektedir.

Sınırların açılma durumuna ilişkin:

1) Çin tarafından bütün sınırlar açık kalmaya devam ediyor; fakat Kırgızistan ve Tacikistan sınırları, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından kapalı kalmaya devam etmektedir.

2) Kazakistan ile olan beş sınırın arasından, normal taşımacılık hareketleri Alashankou’da kaldığı yerden devam etmektedir. Diğer dört sınırdaki yardımcı hizmetler tam olarak işlememektedir, ulaşım hareketlerinin çoğu salgın kontrol gereklilikleri içindir.

3) Rusya ve Moğolistan ile olan sınırlar normaldir.

4) Çin'den dönmekte olan Kazakistan ve Rusya’daki sürücülerin karantinaya alınması gerekmektedir.

Kaynak: China Customs, TASS information agency, IRU China Office

--

Danimarka –10.03.2020 tarihinde güncellendi

Hükümet, 1.000'den fazla katılımcının bulunduğu tüm etkinlikleri iptal etmek için bir bildiri yayınlamıştır. Ayrıca, seyahat bildirisi ile koronavirüs bulunduran kişilere yakın olunması durumunda 14 günlük karantina uygulaması mevcuttur. Şuana kadar ülkede operasyonel bir kısıtlama öngörülmüyor.

Kaynak: Dansk PersonTransport / DPT

--

İran – 10.03.2020 tarihinde güncellendi

İran’a ve İran’dan yapılan taşımacılık işlemleri:

 • Kapıköy sınır kapısı yoluyla yapılan demiryolu taşımacılığının kapasitesini artırmak için gerekli önlemler ilgili makamlar tarafından alınacaktır. TOBB, TCDD ve Türkiye İhracatçılar Meclisi 11.03.2020 tarihinde taşımacılık prosedürleri ve muhtemel seçenekleri görüşmek için bir araya gelecektir.
 • Kapıköy sınır kapısında dezenfeksiyon çalışmaları Türk yetkililer tarafından yapılacaktır.
 • İran’a giden yük ve konteynerler, Bazargan’dan İran’da nihai varış noktasına giden İran araçları ve sürücüleri tarafından taşınacaktır. ( bu kararın nihai onaya ihtiyacı vardır)
 • Türkiye’ye ve diğer ülkelere giden yük ve konteynerler, Gürbulak’tan nihai varış noktasına gidecek olan Türk araçları ve sürücüleri tarafından taşınacaktır. (bu kararın nihai onaya ihtiyacı vardır)
 • Türk yetkililer İran’lı sürücülere eğer son 14 gün içinde Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya’da bulunmamış ise Türkiye’ye giriş izni verecektir. Söz konusu ülkelere son 14 gün içinde girdikleri takdirde, İranlı şoförlerin ve İran kamyonlarının Türk makamları tarafından Türkiye'ye girmesine izin verilmeyecektir.
 • Türk makamları İran kamyonlarının İran'a dönüş operasyonları için yük yüklemelerine izin verecek (limanlardaki yükler hariç - yabancı kamyonlar için bir kısıtlama mevcuttur ve bu araçlar Türk limanlarından mal yükleyememektedir)

Orta Asya Ülkelerine Gerçekleştirilen Taşıma Operasyonlarının Sarp sınır kapısındaki uzun bekleyişten dolayı, taşımacıların Türkgözü Sınır Kapısı ve Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunu kullanması teşvik edilmektedir.

Kaynak: IRU Sekretarya

--

Irak - Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

İran ile Irak arasındaki sınır geçiş noktaları 8 - 15 Mart tarihleri arasında bir hafta boyunca kapalı olacaktır. İran'ın Khosravi, Soumar, Mehran, Chazabeh ve Shalamcheh dahil sınırları ise hafta boyunca çalışır durumda olmayacaktır.

Irak’a/’tan Taşıma İşlemleri

- Irak’a giden mallar ve konteynerler, Halil İbrahim sınır kapısından Irak’ta ki teslimat noktasına kadar Irak araçları ve şoförleri tarafından taşınacaktır.

- Türkiye’ye ya da diğer ülkelere giden mallar ve konteynerler Habur sınır kapısından, teslimat noktasına dek Türk araçlar ve şoförler tarafından taşınacaktır.

- Gıda, canlı hayvan, bozulabilir ürünler ve sağlık ekipmanı taşıyan tırların sınırı geçişine öncelik verilecektir.

Kaynak: IRU Sekretaryası

--

Kırgızistan - Güncellenme Tarihi: 05.03.2020

Kırgızistan ile Çin arasındaki kara sınırının Şubat ayından itibaren kapatılmasına ek olarak, Kırgız yetkilileri koronavirüs yayılmasını sınırlamak için ek önlemler almıştır. 1 Mart'tan itibaren Çin, Japonya, İran, Güney Kore ve İtalya'dan Kırgızistan'a girişlere izin verilmemektedir.

Kaynak: Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

--

Hollanda - Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

Hollanda’nın sadece bir eyaletine ilişkin (Noord-Brabant) insanların mümkünse evden çalışmaları tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığı, ateş veya virüse bağlı başka bir şikayeti olanların evde kalmaları önerilmektedir. Testlerin olarak Cumartesi gününden itibaren (14.03) Brabant'ta rastgele yapılacağı belirtilmektedir (Detaylar için lütfen tıklayınız). Hollanda'nın kendi adına veya tamamı kapsayacak bir seyahat kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kaynak: Busvervoer Nederland

--

Moğolistan - Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

Moğolistan'da ulusal ve uluslararası yolcu taşımacılığı bugünden itibaren (10.03) 18 Mart'a kadar sınırlandırılmıştır ancak yük taşımacılığı için henüz bir yasak bulunmamaktadır.

Kaynak: IRU Çin Ofisi

--

Romanya - Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

İtalya’ya/’dan Romanya'ya/’dan düzenlenen yolcu taşımaları için, tüm düzenli yolcu servisler ve özel/geçici düzenlenen servisler 10.03.2020- 12.00' dan 31.03.2020 – 12.00’a kadar askıya alınacaktır.

Romanya Ulusal Acil Durumlar Komitesi tarafından 09.03.2020/12:00 - 31.03.2020/12:00 tarihleri arasında geçerli olmak üzere alınan diğer ulusal önlemler:

İtalya'ya ve İtalya'dan tüm uçuşlar askıya alınmıştır. Hava yolundan, İtalya, Çin, İran ve Güney Kore üzerinden Romanya'ya gelen Romen vatandaşların dışında başka vatandaşların ülkeye girişlerini zorlaştıracak ek önlemler alınmaktadır. İtalya, Çin, İran ve Güney Kore'den gelen yabancı uyruklu vatandaşların ulaşım araçlarına bakılmaksızın, Romanya'ya ancak karantinaya girmeleri veya kendi kendilerini izole etmeleri şartında izin verileceği duyuruldu.

Yük taşımacılığı dahil olmak üzere deniz ve nehir taşımacılığı yapan araçlar kısıtlamalardan muaftır.

Rumen Ulusal Sağlık Sigortası Kurumu hazırladığı Basın Bülteni'nde sigortalıların izin süresi için ve karantinada harcanan süre için tazminat alabileceğini duyurdu.

Romence dilindeki resmi duyuruya ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Kaynak: UNTRR

--

İsveç - Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

Seyahat / ulaşım ile ilgili özel bir kısıtlama getirilmemiştir. Sadece temel hijyen önerileri yayınlanmıştır.

--

İsviçre - Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

İtalya ve İsviçre arasındaki sınırdan geçişlerin taşıtlara açık olduğuna dair İsviçre tarafından yapılan açıklama İtalya tarafından da doğrulandı. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio bunu mevkidaşı olan Ignazio Cassis'e bir telefon görüşmesinde açıkladı. İtalya dışişleri bakanı bu haberi bir basın bülteninde doğruladı. Tüm çalışanlar hem İtalya bölgeleri arasında hem de İsviçre ve İtalya arasında çalışmaya devam edebilirler.

https://www.eda.admin.ch/eda/de/home/das-eda/aktuell/newsuebersicht/2020/01/corona-virus.html

Kaynak: ASTAG

--

İngiltere – Güncellenme Tarihi: 10.03.2020

Yolcu Taşımacılığı ile İlgili Bilgiler;

Virüsün yayılmasını sınırlamak için yapılan resmi açıklama kapsamında, sık sık el yıkama, peçeteye hapşırma, semptomları geliştiren insanlar için kendi kendine izolasyon ve semptomları barındıran kişilerin test edilmesi tavsiyesini kapsıyor. Yurtdışından en çok etkilenen ülkelerden İngiltere'ye gelen insanlar için daha güçlü önlemler var. İnsanlara toplu taşıma araçlarından kaçınmaları resmi olarak tavsiye edilmemiştir.

Taşımacılık çalışanları için özel bir sağlık kontrolü önlemi bulunmamakta olup resmi tavsiyelere ulaşmak için lütfen tıklayınız. Operasyonel kısıtlamalar yoktur.

Kaynak: CPT UK

--

İngilizce interaktif harita;
(kaynak: trans.info)