Birleşmiş Milletler: 26 Kasım'ı "Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü" İlan Etti - Uluslararası Nakliyeciler Derneği
  • ANASAYFA
  • /UND'DEN HABERLER
  • /BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: 26 KASIM'I "DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMACILIK GÜNÜ" İLAN ETTİ
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: 26 KASIM'I "DÜNYA SÜRDÜRÜLEBİLİR TAŞIMACILIK GÜNÜ" İLAN ETTİ
A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 26 Kasım tarihini, Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü Olarak Kutlama Kararını aldı.

2023 yılından itibaren 26 Kasım tarihi Birleşmiş Milletler Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü olarak kutlanacak.

Söz konusu kararın alınmasında IRU ve Yönetim Kurulunun Dünya Taşımacılık Günü ilan edilmesi yönünde önerisi ve Türkmenistan Hükümetinin resmi başvuru gerçekleştirmesi aktif rol oynadı. IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, Birleşmiş Milletlerin aldığı karara ilişkin aşağıdaki açıklamayı gerçekleştirdi.

“IRU ve karayolu taşımacılığı sektörü, BM'nin IRU girişimi konusunda bu kadar hızlı hareket etmesinden çok memnun ve taşımacılığın; toplum, ekonomik kalkınma ve çevre korumadaki vazgeçilmez rolünü tanıyan bir BM Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü'nü memnuniyetle karşılıyor. Dünya Sürdürülebilir Ulaşım Günü, bu gezegendeki her vatandaşın durup düşünmesi ve ulaşımın ve özellikle karayolu taşımacılığının günlük hayatımızın her alanında ne kadar önemli olduğunu fark etmesi için özel bir fırsat olacaktır”

Ayrıca BM Genel Kurulu, aldığı kararda, tüm BM üye devletlerini ve kuruluşlarını, uluslararası ve bölgesel kuruluşları ve sivil toplumu, halkın sürdürülebilir ulaştırma konularına ilişkin bilgisini artırmayı amaçlayan etkinlikler düzenleyerek ve eğitim vererek Dünya Sürdürülebilir Taşımacılık Günü'nü kutlamaya davet etti.

Ülkemiz adına, taşımacılık adına bu önemli günün tüm dünyaya kazandırılmasında IRU Yönetim Kurulunda yer alan, IRU Başkan Yardımcısı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Taşıma ve Lojistik Daire Başkanı Aslı Çalık'ın yoğun çabası ve koordinasyonu ile bu sürecin sonuçlanmasındaki katkılarından dolayı, dünya taşımacıların bu şekilde uluslararası düzeyde her yıl anılacak olması önemli bir farkındalık yaratacaktır.